Pokud se chystáte koupit nějakou sekeru, měli byste vědět, na co ji budete nejčastěji používat. Podle toho se kupuje sekera buď malá, univerzální nebo specifická. Budete s ní připravovat dřevo na zimu nebo si sem tam něco přiseknete? Domů, na chalupu nebo jen tak k táboráku? Toto a další faktory výběr sekery ovlivňuje.
Jak nepodcenit výběr sekery
Ruční štípání dřeva je velice zdlouhavé a fyzicky náročné. A o to víc, pokud nemáte dobrou a spolehlivou sekeru. Což o to, můžete si ji samozřejmě koupit. Výběr sekery ale není nic snadného.
Speciální tesařská sekera má ostří prodloužené do tzv. brady s vykrojeným topůrkem. Tesařské sekery jsou uzpůsobené pro jemnější práci, a naopak naprosto nevhodné jsou ke štípání.
Štípací sekera je perfektní pro zpracování třísek a menších polen. Nejčastěji se jedná o menší sekery s topůrkem do délky 50 cm.
Univerzální sekera najde všestranné využití při zachování kompaktních rozměrů. Jedná se vlastně o kompromis mezi předchozími modely. Nejčastěji bude mít délku do 70 cm a hmotnost do 2 kg.
Kalač je největším typem sekery, vážící často i hodně přes 3 kg. Její klínovité ostří bez větších problémů rozštípne i ta největší polena. Zploštělá zadní strana je dělaná pro údery kladivem.
Právě sekera zvaná kalač je navržena pro náročné zpracování dřeva. Je vhodná jak pro štípání dřeva, tak ji lze použít jako klín. Široká čepel je určená pro sekání špalků nebo odstraňování větví od kmene a zaoblená úderná plocha kalače eliminuje riziko odštípnutí materiálu.
Outdoorová nebo kempingová sekera je nejmenším ze všech typů. Sekyra měří 30–40 cm a váží pod 1 kg. Je ideální jako asistent na drobné aktivity.
Ocel by měla být kovaná, kalená a třeba i se speciální povrchovou úpravou. Ta usnadňuje průchod sekery dřevem a zároveň zpomaluje obrušování. Není vhodné kupovat sekeru, jejíž kovová část je pouze broušená. K označení se používají písmena S-XL (XXL).
Jaká sekera je "ta pravá"?
Zásadní otázkou při výběru sekery je, jak velká polena se chystáte zpracovávat. Pokud uchopíte sekeru těsně pod její hlavou, dáte ji rovnoběžně s rukou a předpažíte, měl by konec topůrka sahat mezi rameno a loket. Pokud dosahuje až k rameni, je sekera moc dlouhá.
Zkušenější uživatelé si mohou vybrat doporučenou nebo o něco větší velikost. Méně zkušení uživatelé obvykle preferují doporučenou velikost sekery nebo i o něco menší.
Druhým ovlivňujícím faktorem je váha sekery. Uchopte sekeru do jedné ruky a spusťte ruku podél těla. Potom pouze pohybem předloktí zdvihněte sekeru k rameni. Pokud tento pohyb uděláte bez obtíží, vybrali jste si správnou sekeru. Pamatujte si tedy tyto zásady, podle kterých se výběr sekery provádí:
- druh práce, na kterou budete sekeru potřebovat
- váha sekery
- délka topůrka
Tyto parametry jsou stejné jak pro muže, tak i pro ženy.
Hodí se sapina?
Sapina je speciální hák na klády kombinovaný s kladivem, který se používá především při práci v lese, ale využijete jej i při sekání (štípání) dřeva na dvoře či na zahradě. Při štípání polen si snadno velmi rychle unavíte ruce a záda. Pokud použijete ke zvedání polen na špalek sapinu, můžete si tím ušetřit zbytečnou bolest a námahu. Když budete potřebovat použít sekeru, jednoduše sapinu zasekněte do strany špalku.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; Fiskars
Publikováno: 14. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Fiskars (foto), Profil autora: Martina Pilzová