Plánování rozpočtu na rekonstrukci kuchyně se neobejde bez kombinace praktičnosti s přijatelnou cenou. Víte však, jak takový rozpočet vytvořit a jak ho omezit bez toho, abyste snížili úroveň kuchyně? Vše, co o této problematice potřebujete vědět, se dozvíte v tomto článku.
Plánování rozpočtu na rekonstrukci kuchyně
Plánování rozpočtu na rekonstrukci kuchyně může být pro mnoho lidí strašákem. Rekonstrukce kuchyně je totiž spojená s řadou komplikací. Nemusí tomu však takto být, když se na všechno předem připravíte a vše si dobře naplánujete.
Ještě před rekonstrukcí kuchyně
Dříve, než se vrhnete do proměny kuchyně, dobře si rozmyslete, co všechno chcete v kuchyni změnit. Nejprve si ujasněte, jak by vaše kuchyně měla vypadat po rekonstrukci. Pro inspiraci klidně navštivte i své přátele, abyste se podívali, jak to vymysleli oni. Navštívit také můžete i specializované salony, kde si vše můžete osahat a také zjistit, jaké rozměry, tvary a materiály by vám vyhovovaly. Následně si zakreslete dispozici místnosti, a to i s rozmístěním nábytku, spotřebičů a dalšího vybavení. Z toho vám pak vyplyne umístění zásuvek, vypínačů, přívody vody, odpadů a dalšího vybavení. Při plánování myslete do budoucna. Měli byste počítat i s tím, že se vaše domácnost rozšíří o nějaký další spotřebič, který bude potřebovat svou zásuvku.
Plánování rozpočtu na rekonstrukci se neobejde:
Bez toho, abyste se rozhodli, zda na rekonstrukci budete investovat pouze ušetřené peníze, nebo si vezmete půjčku. Potom se také neobejdete bez položkového rozpočtu, jenž je základním kamenem každé rekonstrukce. Díky němu budete přesně vědět, kolik vás jednotlivé položky budou stát. Kolik a jaký materiál budete na rekonstrukci potřebovat a kolik bude stát práce. Rekonstrukce kuchyně totiž není jen o novém vybavení, ale také o demontáži stávajícího zařízení, nákladech na práci řemeslníků, ceně za návrh a podle velikosti úprav, také třeba i za stavební dozor.
Rozpočet pak ovlivní i to, zda budete rekonstrukci provádět svépomocí, nebo vám ji provedou profesionálové. Samozřejmě, že v případě složitějších rekonstrukcí to bude vhodnější. Ostatně, čím podrobnější a preciznější váš položkový rozpočet bude, tím je větší pravděpodobnost, že se vyhnete nepříjemným komplikacím, které by vás zbytečně finančně zatížily.
Rozpočet na rekonstrukci je dobré vytvořit chytře
Ideální je, když si vytvoříte rozpočty hned 3. První si sestavte tak, jako byste měli neomezený zdroj. V tomto případě vyberte opravdu vše, co by se vám líbilo. Na druhý rozpočet jděte zcela jinak. U druhého rozpočtu naopak vše vybírejte s důrazem na minimální cenu. A nakonec vedle sebe položte oba vytvořené rozpočty a opravdu upřímně si odpovězte, bez čeho si vaši kuchyň neumíte představit a co je naopak luxus, který nepotřebujete. Následně pak vytvořte třetí realistický rozpočet, který bude odpovídat vašim preferencím a hlavně finančním možnostem.
Při plánování rozpočtu na rekonstrukci myslete na rezervu
Při plánování rozpočtu na rekonstrukci mějte na paměti, že se u rekonstrukce mohou objevit nečekané výdaje. Je proto dobré počítat i s určitou rezervou. Její výše by měla být přibližně 15–20 % z celkové plánované ceny rekonstrukce. Není totiž nic horšího, než když vám během rekonstrukce dojdou peníze.
Zdroj informací: hypoindex.cz, venace.com, nejremeslnici.cz
Publikováno: 9. 1. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová