reklama

Krmit drobné opeřence je prospěšné, pozor ale na rizika

Krmítko pro ptáky používá v zahradě celá řada z nás, protože chce trochu přilepšit malým opeřencům, kteří mají během zimního období nedostatek potravy. Ještě před vyrobením nebo zakoupením krmítka je ale nutné dobře zvážit všechna rizika, které může provoz takového krmítka obnášet.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krmítko pro ptáky umístěte tak, aby bylo nepřístupné predátorům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Krmítko pro ptáky a jeho největší rizika

Krmítko pro ptáky by mělo mít několik zásadních vlastností. Tou úplně první a veledůležitou je dostatečný přesah střechy takovým způsobem, aby na vsypaný materiál nepršelo ani nesněžilo. Jinak se zvyšuje riziko plesnivění nebo zahnívání krmení, a s tím spojené následné zdravotní problémy opeřenců, kteří takto znehodnocené krmení pozřou.

Další dobrou vlastností je omyvatelnost krmítka. Jednou za měsíc se hodí krmítko na noc demontovat, vysypat z něj veškeré zbytky, vymýt jej a přes noc nechat oschnout. Tím se velmi výrazně sníží možnost přenosu nemocí, které jsou nyní poměrně rozšířené – jde hlavně o obávanou bičenku, která napadá především pěnkavovité, jako je zvonek zelený.

Pozor na ostré hrany, ptáci se na nich mohou poranit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pozor na ostré hrany, ptáci se na nich mohou poranit

Při výrobě krmítka krmítko pro ptáky v domácích podmínkách také nezapomínejte na to, že toto by nemělo mít žádné ostré hrany, neboť drobní pěvci se zde následně snadno mohou poranit. Hlavně to platí v tom případě, že krmítko vybavíte plechovou střechou, kde mohou být ostré hrany.

Prevence je důležitá

Krmítko pro ptáky musí být koncipováno takovým způsobem, aby nebylo možné do něj nasypat velké množství krmiva. Tento fakt zásadně snižuje znečištění krmítka, a tak snižuje zdravotní rizika u jeho obyvatel.

Pro desinfekci krmítka používejte roztok octové vody, která je pro tyto účely velice vhodná a pro jeho obyvatele naopak neškodná a šetrná. Je možnost použít také Savo, avšak pozor na jeho vyšší koncentraci, ta může způsobit vyblednutí povrchů.

Krmítko by mělo být takové, aby se do něj nedostala ani voda – ta způsobí rychlé znehodnocení jeho obsahu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krmítko by mělo být takové, aby se do něj nedostala ani voda – ta způsobí rychlé znehodnocení jeho obsahu

Krmítko by také mělo být na dobře chráněném místě – především je nutné zabránit predátorům, aby snadno zaútočili na ptáky. Ideální je tak krmítko zavěsit dostatečně vysoko, aby se k němu nemohly dostat kočky, zároveň je vhodné je lokalizovat tam, kde je větší shluk stromů, což ptákům poskytuje bezpečí.

Zdroj informací: zelenadomacnost.com

Publikováno: 10. 1. 2024, Autor: Jaromír Malich (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaromír Malich