reklama

Dekorační mozaika ze zbytkových materiálů

Pokud vás nudí vaše fádní zdi, vylepšete je nějakou originální dekorací. Třeba taková mozaika z kamenů a dalších materiálů působí elegantně a neotřele. Využijete tak spoustu zbytkového stavebního materiálu, který by jinak skončil v kontejneru na suť.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zajímavá mozaika z kamenů na podezdívce plotu působí velmi originálně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dekorativní a originální mozaika z kamenů

Výrazné prvky přírody v různých barvách a tvarech jsou jako dekorace velmi oblíbené. Kameny, ale i třeba polámané kousky dlaždic, zbytky dlažby, úlomky cihel a podobný materiál se hodí na tvorbu mozaiky. Mozaika je plošná dekorace, která nás fascinuje již mnoho staletí. A můžeme si ji dopřát i dnes.

Výhodou kamenné mozaiky je její dlouhá životnost, všestranné využití, mrazuvzdornost a stálobarevnost. Mozaika snadno odolá vodě, teplu a otěru, což z ní dělá ideální volbu pro koupelny, kuchyně nebo obývací prostory. Mozaika z přírodního kamene se hodí jak pro interiér, tak i pro exteriér. Zajímavá je nejen mozaika z kamenů, ale i z dalších materiálů, kde je kámen kombinován se sklem nebo třeba zlomky dlaždic. Velmi se hodí i kombinace s dalšími přírodními materiály, například mušlemi.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Například podlahová mozaika je perfektním řešením, pokud chcete dodat místnosti jedinečný vzhled – a nejen podlaha. Mozaikou lze ozdobit stěny, stropy i prostory venku – třeba podezdívky plotu, sloupky u vrat nebo branky či zděné hospodářské budovy a podobně.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Mozaika z kamenů je dokonalým řešením pro ty, kdo hledají kombinaci originálního luxusu a přírodní krásy. 

Jak mozaiku z kamenů vytvořit?

Co budeme potřebovat:

  • materiál na tvorbu mozaiky
  • podkladový nátěr, například univerzální základní nátěr
  • spárovací hmotu
  • tužku
  • kleště na úpravu mozaikového materiálu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na hladký a odmaštěný povrch si můžeme předem namalovat vzor, který bychom chtěli ztvárnit. Můžeme samozřejmě také tvořit mozaiku nahodilou, která nemá přesnou definici. Mozaiku lepíme na povrch silnějším lepidlem, protože budeme pracovat s pevným a ne zrovna lehkým materiálem. Lepidlem nešetříme. Po zaschnutí mozaiky na podkladu si můžeme namíchat spárovací hmotu, kterou na mozaiku naneseme. 

K obložení stěny potřebujeme obklady, trpělivost a při práci musíme být pečliví. A ještě jedna věc je důležitá, a sice správné lepidlo. Pro externí použití použijeme suché mrazuvzdorné cementové lepidlo se sníženým skluzem a prodlouženou dobou zavadnutí, které se hodí pro vnitřní i vnější použití. Lepidlo je zvláště pružné a používá se pro lepení všech běžných druhů keramických obkladů a dlažeb, včetně přírodního i umělého kamene nebo na podklady běžné ve stavebnictví, jako je beton. 

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při lepení mozaiky z kamenů je potřeba nejprve vytvořit dostatečnou vrstvu lepidla na podkladu, do které pak vtlačujeme kameny nebo keramické střepy, které ale ještě pro jistotu potřeme rovněž lepidlem. Tak budeme mít jistotu, že se oba různorodé materiály dobře spojí.

Mozaika z kamenů je originální výzdobou, kterou můžeme použít jak venku, tak v domě. Představme si kameny obložený krb, předsíň i podezdívku plotu – i na celkem malé ploše můžeme vytvořit neskutečné obrazce z přírodních materiálů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 26. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová