reklama

Plánujete zahradní domeček? Tohle se vám může hodit

Stavba krovu je záležitostí odborníků, a proto je lepší svěřit ji řemeslníkům. Na menší stavbě – třeba na zahradním domku nebo pergole, si ale můžete zkusit vyrobit krov svépomocí, pokud jste dost zruční. V následujícím textu si popíšeme, jak jednoduše osedlat krokev na pozednici. Jinak řečeno – jak vyřezat zářez na krokvi tak, aby pasoval do trámu uloženého na zdi. Nebojte, není to moc složité.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Stavba krovu je náročná na přesnost (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Stavba krovu – trocha terminologie

Na začátek bude dobré udělat si pořádek v terminologii – tedy v označení jednotlivých prvků trámové konstrukce. Krokve jsou trámy, které vybíhají kolmo od hrany okapu k vrcholu střechy. U sedlové střechy tvoří tvar písmene A. Pozednice je trám, který leží rovnoběžně s okapem, a je uložený na nadezdívce – obvykle na železobetonovém věnci, ke kterému je připevněn pomocí závitových tyčí. Tématem tohoto článku je tip na to, jak jednoduše vyřezat sedlo krokve tak, aby na pozednici pěkně sedělo.

Když nechcete měřit

Při stavbě krovu můžete sedla (zářezy v krokvi) vyřezat přesným rozměřením za použití úhelníku. Chce to trochu počítání a znalosti geometrie. My si ukážeme méně sofistikovaný způsob, jak sedlo vyřezat prakticky bez jakéhokoli rozměřování. Potřebovat budete jen dvě prkna, tužku a kousek latě.

V dalším kroku vyznačíme zbývající hranu sedla
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
V dalším kroku vyznačíme zbývající hranu sedla

Pozor:

Krokve musí být na pozednici osedlané vždycky. Nahradit v tomto případě tesařský spoj použitím obyčejných kovových úhelníků se nedoporučuje.

Jdeme na to

Prkna by měla být stejné výšky, jaká je výška trámů na krokve. Stavbu krovu začneme tak, že si prkna položíme za pozednici a na druhém konci na vrcholovou vaznici. Pak ve špici prkna spojíme – buď vrutem, nebo truhlářskou svěrkou. Vyřezávané sedlo by mělo být hluboké cca 1/3 až 1/4 výšky krokve. Má-li krokev na výšku 18 cm, sedlo bude hluboké cca 5 až 6 cm.

Uřízneme si tedy lať, třeba střešní, která má standardní rozměr 6×4 cm. Lať přiložíme na pozednici v místě, kde je krokev, a tužkou si obkreslíme její horní hranu – tím získáme první rozměr sedla. Pak si lať přiložíme zboku pozednice a opět ji orýsujeme – tentokrát na vnitřní straně. Rozměr sedla máme narýsovaný.

Tužkou si podél latě orýsujeme napřed jednu stranu sedla
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Tužkou si podél latě orýsujeme napřed jednu stranu sedla

Řežte přesně

Prkna u vrcholové vaznice zkrátíme na potřebnou délku, aby se překrývala, a stejně jako na pozednici i tady je pomocí latě orýsujeme. Pak je ze střechy sundáme a přímočarou pilou vyřízneme orýsovaný tvar sedla. Tím máme hotové přesné šablony, pomocí kterých teď můžeme vyřezávat sedla i na dalších krokvích.

Takto vypadá orýsované sedlo
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Takto vypadá orýsované sedlo

Napřed si vše vyzkoušejte

Než začnete vyřezávat sedla podle vyrobené šablony i na dalších trámech, nejprve si pečlivě vyzkoušejte, zda jsou takto vyrobená sedla kvalitní – zkrátka že k sobě sedla, pozednice a vaznice pasují. Pokud ne, musíte šablonu upravit.

Šablona vytvořená z prkna výrazně stavbu krovu ulehčuje. Nicméně uvedený postup předpokládá dokonalou rovnoběžnost pozednic, jinak uvedený postup nebude fungovat a každé sedlo budete muset trošku dořezávat a upravovat.  

A zde je sedlo vyřezané
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
A zde je sedlo vyřezané

Čím řezat

Pokud jde o řezání sedla v krokvi, tam už s přímočarou pilkou neuspějete. Tesaři k tomuto účelu používají řetězové pily, a to buď benzinové, nebo elektrické. Použít pochopitelně můžete i akumulátorovou pilu. Hrubě vyřezaná sedla se dají očistit dlátkem.

Pokud jste pracovali přesně, pasuje sedlo dokonale
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pokud jste pracovali přesně, pasuje sedlo dokonale

K vyřezávání sedla můžete použít i ruční kotoučovou pilu – trámy je pak ale nutné nařezávat ze dvou stran a zbytek, který kotouč neprořízne, dořezat třeba ruční pilkou.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 17. 12. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč