Polička do dílny se vždy hodí. Jestliže si chceme udělat ve svém království pořádek, uklidit veškeré nářadí a udržovat vše na svém místě, můžeme si takový praktický kousek vyrobit zcela sami. Vždyť jsme přeci národ kutilů. Postačí nám k tomu pouze pár hranolků a tři staré šuplíky. Šroubováky, kleště, a dokonce i kladivo pak budeme mít vždy na svém místě.
Polička do dílny znamená konec chaosu
Každá věc by měla mít své místo a jinak tomu není ani v naší dílně, kde se věnujeme výrobě nejrůznějších věcí. Polička do dílny je proto naprosto ideálním pomocníkem, který si pro tento záměr můžeme vyrobit.
Materiál a potřebné nářadí:
- dřevěné hranoly
- 3 staré šuplíky
- vibrační bruska
- aku vrtačka
- přímočará pila
Pokud se nám při vyklízení půdy či sklepa povede najít nějaké staré šuplíky, máme hned materiál pro výrobu praktické poličky do dílny – ideálním jsou 3 šuplíky různých velikostí. První nejmenší, druhý o kousek hlubší a poslední nejhlubší. Jejich šířka musí být samozřejmě identická. Jestliže takové štěstí nemáme, jejich hloubku upravíme a nachystáme si je přesně tak, jak je pro vyráběnou poličku nejlepší.
Nachystané šuplíky nejprve očistíme smirkovým papírem a vibrační bruskou. Všechny malé hrany šuplíku přejedeme smirkovým papírem. Na větší plochy použijeme brusku.
Ve chvíli, kdy máme šuplíky připravené, se pustíme do přípravy stojného rámu. K tomu potřebujeme dřevěné hranoly. Podle potřebné výšky poličky do dílny upravíme délku delších hranolů. Záleží pouze na nás, jak vysoká polička bude. Kratší hranolek bude mít délku takovou, aby po přivrutování hranolků šířka mezi stojnými nohami odpovídala vnější šíři šuplíků. Z hranolků sestavíme základní konstrukci do písmene U a vše pečlivě akušroubovákem přivrutujeme.
Do připravené konstrukce vložíme očištěné šuplíky. Na spodní stranu stojných nohou vložíme nejhlubší šuplík, nad něj směrem vzhůru menší a úplně nahoře bude šuplík nejméně hluboký. V tomto případě platí pravidlo: dvakrát měř a jednou řež. Rozměříme si tedy vzdálenost jednotlivých šuplíků tak, aby byly rozmístěny rovnoměrně nad sebou, a vše si pečlivě označíme.
Na označená místa základní konstrukce vložíme očištěné šuplíky tak, aby jejich zadní strana přiléhala k vnitřním stranám dřevěných hranolků. Všechny šuplíky nyní po obou stranách pečlivě přivrutujeme ke konstrukci.
Polička do dílny se nám začíná rýsovat. Aby byl náš výtvor stabilní, potřebuje 4 stojné nohy. Přímočarou pilou upravíme délku hranolu. Horní část dřevěného hranolu bude připevněna k nejmenšímu šuplíku a bude směřovat šikmo k podlaze. Vzhledem k tomu, že nohy nebudou ve svislé poloze, musíme pilou upravit i spodní část stojných nohou. Je potřeba je seříznout tak, aby po jejich přichycení k šuplíkům stála polička v rovině. Nohy přivrutujeme k šuplíkům.
Poličku do dílny máme skoro hotovou. V poslední fázi ji jen povrchově upravíme. Štětce a bílou barvou celou poličku napřeme tak, aby působila patinovým vzhledem. Jakmile polička zaschne, můžeme si do ní uložit veškeré potřebné věci. Nyní už budeme mít to nejdůležitější nářadí v naší dílně vždy po ruce.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 9. 12. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová