reklama

Zrenovujte terasu pomocí nátěrů! Ušetříte čas i peníze.

Terasa, a zvlášť dřevěná, trpí díky povětrnostním podmínkám. Musíme jí tedy minimálně jednou do roka dopřát pečlivou kontrolu a čas od času i rekonstrukci. Renovace terasy nemusí být totální, někdy bude stačit přebrousit prkna na podlaze a zábradlí a dopřát terase důkladný nátěr.

Při renovaci terasy použijte nové nátěry (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Renovace terasy

Dřevěná terasa je součástí moderních domů, chalup a dalších rekreačních zařízení. A protože se o každé dřevo člověk musí starat, aby vydrželo spoustu let, musíme se umět postarat i o dřevěné terasy.  Tyto součásti domů jsou vystaveny povětrnostním podmínkám – slunci, dešti nebo mrazu, proto vyžadují pravidelnou údržbu a péči. Vyplatí se pravidelně investovat do renovace terasy, protože tím prodloužíme její životnost.

Při kotvení prken na zábradlí použijeme svěrky
Při kotvení prken na zábradlí použijeme svěrky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejčastějším problémem je nabobtnalé dřevo na zábradlí, které je nejvíce vystaveno povětrnostním podmínkám. Proto začneme právě u zábradlí. Prkna, která jsou opravdu poškozená, rovnou vyměníme, ostatní uvolněná prkna upevníme zpět ke konstrukci.

Na předvrtání použijeme vrtáky na železo
Na předvrtání použijeme vrtáky na železo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud je konstrukce zábradlí kovová, bude praktičtější si otvory pro vruty nejprve předvrtat.

Zábradlí musí být napevno zpevněné
Zábradlí musí být napevno zpevněné (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na upevnění použijeme dlouhé konstrukční vruty. Při upevňování zábradlí bychom se neměli snažit docílit absolutní roviny, protože se zde jinak bude držet voda a dřevo se  bude dále kazit.

Zkontrolujeme všechna prkna i v podlaze a upevníme je
Zkontrolujeme všechna prkna i v podlaze a upevníme je (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stejným způsobem upevníme uvolněná prkna v podlaze. Při upevňování prken rovnou zkontrolujeme podložky a terče pod podlahou, a v případě nutnosti je vyměníme.

Při odstraňování nečistot se bude hodit kompresor
Při odstraňování nečistot se bude hodit kompresor (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Než se pustíme do samotné mokré očisty podlahy terasy, bude potřeba odstranit prach a možné zapadlé větší kousky nečistot. Ideální je zapnout kompresor a ze všech mezer nečistoty vyfoukat.

Kovové části před olejovým nátěrem zakryjeme
Kovové části před olejovým nátěrem zakryjeme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dřevěné části budeme natírat přírodním olejem antracitového odstínu. Dříve ale bude potřeba zakrýt kovové části, abychom je olejem neznečistili.

Na zábradlí použijeme přírodní olej
Na zábradlí použijeme přírodní olej (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zábradlí a dřevěné součásti natřeme dekorativním olejem na bázi rozpouštědel pro terasy a zahradní nábytek ze dřeva s matným leskem. Ochraňuje dřevo před vysušením a před zašednutím. Mezi jednotlivými nátěry bychom měli nechat dostatek času na zaschnutí – minimálně 12 hodin.

Aby šeď z prken lépe pouštěla, musíme ji namočit
Aby šeď z prken lépe pouštěla, musíme ji namočit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Před aplikací nátěru na podlahu bude potřeba prkna vyčistit od starých nátěrů. K tomu použijeme tzv. odstraňovač šedi. Potřebujeme, aby podlaha byla mokrá. Proto použijeme hadici s rozprašovačem a podlahu skropíme vodou.

Odstraňovač šedi je speciální gelový přípravek
Odstraňovač šedi je speciální gelový přípravek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na prkna podlahy aplikujeme v husté vrstvě odstraňovač šedi a necháme jej 15 minut působit.

Hrubým kartáčem podlahu důkladně vydrhneme
Hrubým kartáčem podlahu důkladně vydrhneme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po uplynutí "čekací" doby vezmeme hrubý kartáč a za občasného smáčení prken podlahu důkladně vydrhneme. Pokud budeme důkladní, za chvíli se už začnou prkna podlahy probarvovat. Vydrhnutá prkna nakonec pečlivě omyjeme vodou a necháme 1–2 dny vyschnout.

Ostatní díly terasy natřeme antracitovým krycím nátěrem
Ostatní díly terasy natřeme antracitovým krycím nátěrem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Než budeme moci při renovaci terasy finálně ošetřit podlahová prkna, natřeme krycí antracitovou barvou všechny nenatřené části terasy, včetně zinkových okapů a plechů. Nátěr je odolný vůči povětrnostním vlivům a odpuzuje vlhkost. Závěrem je potřeba ošetřit prkna terasovým olejem. Vybereme si takový odstín, který případně schová menší barevné nesrovnalosti, pokud budeme natírat staré i nové dřevo. Ideální je použít odstín, který bude korespondovat s dalšími odstíny domu. Renovace terasy tím bude téměř hotová.

Každý nátěr, který v rámci renovace terasy použijeme, bychom měli minimálně jednou opakovat po uplynutí potřebné doby k zaschnutí prvního nátěru. Dva a více nátěrů zajistí prodloužení trvanlivosti dřevěných komponentů terasy.

Tip:

  • Odstraňovač šedi dřeva je speciální čistič a odstraňovač šedi dřeva v exteriéru. Účinně odstraňuje nečistoty, šedé skvrny, zbytky koroze, řasy i mech. Předbroušení není nutné. Přípravek je biologicky odbouratelný. 
  • Na ošetření dřevěných částí terasy jsme použili TOP Terasový olej, dekorativní olej na bázi rozpouštědel pro terasy a zahradní nábytek ze dřeva. Je odolný vůči povětrnostním vlivům a reguluje vlhkost. Přípravek nabízí intenzivní odstíny pro jednotný barevný vzhled.
  • Abychom podlahu terasy zbavili nečistot, použijeme kompresor Scheppach HC 06, který je praktický, lehký a snadno přenosný, s tlakovou nádobou o objemu 6 l a silným motorem. Díky moderní bezolejové technologii má minimální nároky na údržbu. Hodí se jak do běžných domácích dílen, tak i pro řemeslníky, pro které je důležitým kritériem nízká váha, malá hmotnost a snadný transport.
  • Při upínání zábradlí při jeho kotvení vruty se budou hodit rychloupínací svěrky, vyrobené z tvrzené ocelové lišty a neklouzavé gumové svírací plochy. Zajistí rychlé a přesné nastavení, pevné a silné sevření pomocí páky, jednoduchý mechanismus pro rychlou a snadnou úpravu svěrky z upínání na rozpínání. Svěrky jsou ideální pro jednoduchou, rychlou a pevnou fixaci jak v profesním, tak i domácím použití.

Renovace terasy nemusí stát obrovské peníze, pokud ovšem není terasa v natolik dezolátním stavu, že nezbývá, než její kompletní a nákladná rekonstrukce. 

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor, s.r.o.; Levior s.r.o.; Remmers s.r.o.

Publikováno: 8. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.