reklama

Starý šicí stroj je úžasný zdroj inspirace na nový exkluzivní nábytek

Starý šicí stroj po babičce může být ještě využit, a navíc nadělat i hodně parády. Kovové nohy, které tohoto vysloužilého pomocníka zdobí, mohou být stylovou parádou pro stůl, lavičku, židli, botník, ale i např. stůl pod umyvadlo. Jeho využití má opravdu široké pole působnosti. Šikovné ruce dokážou zázraky. Jak takový unikátní stylový kousek vzniká, můžeme zjistit velice jednoduše právě nyní.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Starý šicí stroj je skvělý základ pro nový nábytek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Šicí stroj po babičce nepatří na skládku

Starý šicí stroj nemusí vždy skončit na skládce. Navíc, jestliže máme doma opravdu unikátní kousek, který zdobí úžasné kovové nohy, nebudeme se jej zbavovat. Právě nohy či bočnice s podestou jsou jedinečnou ozdobou prastarých pomocníků po babičce. Ať už máme doma letitou Singerovku, Minervu či jiného fešáka, můžeme je velice jednoduše zrenovovat a předělat na úplně jiný unikátní kousek. Přesně v této zálibě se našel domácí kutil z Nového Bydžova. Jeho jedinečné kousky jsou ozdobou nejen domácností, ale i zahrad. Vkusné a velice zdařilé kousky nábytku jsou jak vyšité pro milovníky stylu Provence.

Pan Martin trávil v dílně volný čas již od svého dětství. Jak dědeček, tak i tatínek učili malého klučinu lásce ke kutilství. On sám se této zálibě naplno věnuje zhruba posledních 10 let, tehdy si zařídil vlastní dílnu a pustit se renovací starých šicích strojů, které měl snad v každé místnosti. Aby šicí stroje neležely jen tak ladem, měnil je v úplně jiné věci.

Jeho prvotinou byl nový stůl. Nohy starého šicího stroje kompletně zrekonstruoval a osadil je novou dřevěnou deskou. Rázem se jeho výtvor stal žhavou jedničkou mezi kamarády. Začali mu nosit své nepoužívané pomocníky a vymýšleli, v co by je chtěli proměnit.

Prvním výtvorem byl krásný stůl
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Prvním výtvorem byl krásný stůl

Jak šel čas, zjistil, že pracuje s úžasným materiálem, který si nový život přímo zaslouží. Stoly, odkládací stolky, židle, botníky i poličky, to vše se může zrodit ze starého šicího stroje. Tyto stroje jsou většinou vybaveny úžasnými kovovými nohami a zbavit se tak nádherné řemeslné práce by byl přímo hřích – stačí nápad, kovový základ upravit, zrenovovat, osadit v příslušném místě přírodním dřevem. Ze starého šicího stroje může vzniknout např. i nádherný zásobník na dřevo ke krbu. Jestliže nějaký materiál z úpravy zbyde, může vzniknout i roztomilá kovová kytka, kam zavěsíme např. krbové náčiní.

Z šicího stroje může vzniknout i zásobník na dřevo ke krbu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Z šicího stroje může vzniknout i zásobník na dřevo ke krbu

Nejprve se Martin vždy pouští do renovace kovových nohou. Vzhledem k tomu, že jsou většinou v zanedbaném stavu, nechá je opískovat. Opískovaná litina má tendenci rezavět, proto je dobré ji okamžitě natřít nebo nalakovat. Po nejrůznějších pokusech se uchýlil k nástřikům materiálu černou barvou. V případě, že vzniká nový stůl, osazuje materiál dubovým dřevem, židle pak okrášlí smrk. Dřevěné desky si upravuje v dílně zcela sám a potírá je lněným olejem, aby dřevo získalo dokonalý vzhled.

Černá barva dodá kovovým nohám luxusní vzhled
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Černá barva dodá kovovým nohám luxusní vzhled

Jak vzniká stůl ze starého šicího stroje

V současné době vyrábí domácí kutil stůl do koupelny. Vrchní deska je z dubového dřeva. Vzhledem k tomu, že dřevo má tendenci sát vodu, musí vrchní desku navíc ošetřit lakem. Kovové nohy starého šicího stroje musí nejprve upravit. Seřízne je, navaří potřebné části a připraví materiál na pískování. Očištěný základ je připravený na nástřik.

Černou barvou ve spreji nastříká kompletně celé nohy a nechá je perfektně zaschnout. Ozdobné ornamenty na boční straně nohou vyzdobí zlatou barvou. K tomu mu pomáhá obyčejný lihový fix. Na veškerá písmenka takto nanese zlatou barvu. Následně připevní dřevěnou desku a stolek je na světě.

Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 5. 12. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.