reklama

Turbošroub. Jednoduché jako facka

Kotvení bez hmoždinek je trendem. Kromě populárních chemických kotev můžete využít i takzvané turbošrouby. Jde o speciální šrouby, kterými se vrtá rovnou do zdiva – žádná hmoždinka ani chemická kotva se přitom nepoužívá. Velmi výrazně to zrychluje práci. Ukážeme si, jak takový turbošroub použít.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč )
Pro kotvení bez hmoždinek můžete s úspěchem využít turbošrouby (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Na kotvení bez hmoždinek použijte turbošrouby

Kotvení bez hmoždinek pomocí turbošroubů najde uplatnění třeba při montáži zábradlí, dveří, oken, bednění na základovou desku, betonový stropní věnec a podobně. Důležité je vědět, že turbošrouby se prodávají v několika velikostech, respektive délkách. Jejich průměr bývá standardně 7,5 mm. Turbošrouby můžete použít do zdiva z cihel, betonu nebo ytongu. Ani v jednom případě nemusíte používat hmoždinky a zdržovat se jejich montáži.

Důležitá věc – průměr vrtáku

Zásadní pro to, aby turbošroub v materiálu dobře držel, je průměr předvrtání otvoru pro šroub. Při montáži bez hmoždinek do betonu předvrtejte otvor vrtákem o průměru 6 mm, totéž platí při použití turbošroubu ve zdivu. Pozor – budete-li montovat turbošroub do ytongu nebo podobného zdiva, nemusíte ho předvrtávat vůbec. Držet bude i tak výborně.

Otvor pro turbošroub je třeba předvrtat vrtákem patřičného průměru
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Otvor pro turbošroub je třeba předvrtat vrtákem patřičného průměru

Pozor na cihly

Při předvrtání otvoru v dutinkových cihlách vrtejte bez příklepu. Příklep by totiž strukturu cihel rozbil, a turbošroub by v ní nedržel. A další důležitá věc – vrtáte-li do cihel, neměl by být otvor příliš blízko k okraji zdiva, kde by hrozilo jeho poškození.

Jednoduché jako facka

Samotná montáž je velmi jednoduchá. Stačí si na materiálu označit místo pro předvrtání, vyvrtat díru o patřičném rozměru, pak přiložit upevňovaný předmět a turbošroub zašroubovat pomocí akuvrtačky. Pokud se ke kotvení bez hmoždinek tímto způsobem rozhodnete, myslete ještě na jednu důležitou věc – turbošrouby se standardně šroubují pomocí Torx nástavce. S obyčejným křížovým bitem do akuvrtačky tak nevystačíte.

Turbošrouby se šroubují pomocí torxového bitu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč )
Turbošrouby se šroubují pomocí torxového bitu

Prach musí pryč

Hlavně při použití turbošroubů do betonu dbejte na to, aby byla předvrtaná díra bez prachu. Pročistěte ji kartáčkem nebo vyfoukněte kompresorem. U děrovaných cihel je to víceméně jedno – prach propadá dutinkami cihel pryč. Při dotahování turbošroubů si nastavte odpovídající utahovací moment na akuvrtačce – ten se liší případ od případu. Jde o to, aby byl upevňovaný předmět dobře dotažen a zároveň abyste turbošroub „neukroutili.“

Nejlepší na lišty

Kotvení bez hmoždinek pomocí turbošroubů je výborné nejen na montáž oken nebo dveří, ale také na připevňování dřevěných lišt do zdiva. Pokud potřebujete přichytit například střešní lať ke zdivu z ytongu, je práce úžasně rychlá – nemusíte totiž předvrtávat zdivo ani dřevo – turbošroub projede oběma materiály jako nůž máslem. Zatímco jinak byste museli předvrtávat otvor na hmoždinku nebo chemickou kotvu, turbošroubem přiděláte lištu ke zdivu během jednoho kroku.

Pokud budete kotvit dřevěný předmět do zdiva, doporučujeme použít turbošroub se zápustnou hlavu. V materiálu se pěkně schová a hlavička šroubu nebude vyčnívat nad povrch připevňovaného materiálu. Pro kotvení například kovových předmětů je zase lepší použít turbošroub s velkou hlavou – zajistí pevnější dotažení upevňovaného předmětu.  

Turbošrouby se prodávají v mnoha délkách. Liší se i tvarem hlavy šroubu - je buď půlkulatá nebo zápustná
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Turbošrouby se prodávají v mnoha délkách. Liší se i tvarem hlavy šroubu - je buď půlkulatá nebo zápustná

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 27. 11. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč