reklama

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Ještě než nás podzim definitivně opustí a přenechá svou vládu Paní Zimě, vyrobíme si jednoduchý podzimní věnec ze slaměnek. Postup je velice jednoduchý a zvládnou ho s vaší pomocí i děti. Za jediné dopoledne můžete vytvořit originální dekoraci, která vás bude těšit spoustu dní.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Podzimní věnec ze slaměnek

Přestože je podzim téměř za námi a všichni již začínají pokukovat po blížícím se adventu, stále je ještě čas vyrobit si jednoduchý podzimní věnec. Jeho výhodou je, že díky použitým slaměnkám neuvadne, při vhodném skladování jej můžeme uchovat i do dalšího roku. Co budeme na výrobu potřebovat?

  • korpus ze slámy
  • slaměnky
  • tavnou pistoli

Postup výroby podzimního věnce

Podzimní věnec je velice jednoduchý na výrobu. Pokud si nechcete vyrobit korpus ze slámy vlastní. V tomto případě potřebujete navíc slámu či seno a režnou nit či vlasec. Ze sušiny vytvoříte svazek tak silný, jak silný chcete mít věnec. Svážete nití. Postupně přidáváte malé snůpky slámy a ihned obtočíte nití, aby se vazba nerozpadla. Svazujte opravdu pevně. Takto pokračujete do kola, dokud neuvážete tvar věnce. Již hotový ještě několikrát obvážete nití a máte připravený základ na věnec. Druhou možností je zakoupit slaměný věnec již hotový v některém z hobby obchodů nebo pořídit na e-shopu. Jeho cena okolo 30 – 40 korun.

Přichází na řadu dekorování květinami. Ze slaměnek odstřihneme nebo odlomíme stonek, vezmeme tavnou pistoli a jeden kvítek vedle druhého přilepíme na věnec. I zde je několik způsobů, jak slaměnky vedle sebe naskládat. Buď je můžeme rozložit v jedné řadě, slaměný věnec bude hodně prosvítat. Nebo vytvoříme několik řad, takže věnec se pod květinami zcela ztratí. Na závěr můžeme ještě přilepit tavkou poutko ze stuhy pro zavěšení na dveře. A máme podzimní věnec hotový. Výroba na 15 minut, co říkáte?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Pěstování slaměnek

Xerochrysum bracteatum, známá též jako slaměnka, je rostlina známá pro své květy, které jsou schopny dlouhodobě vydržet svůj tvar a barvu i po usušení. Tato rostlina patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a pochází původně z Austrálie. Slaměnka preferuje dobře propustnou půdu s dostatečným odvodněním. Přidáním organické hmoty slaměnkám prospějete. Je milovnicí slunce, proto ji umístíme na slunné místo. Slaměnky jsou odolné vůči suchu, ale během suchého období je potřeba je pravidelně zalévat. Rozmnožují se semeny nebo řízkováním. Pokud budete slaměnky pěstovat v nádobách, je vhodné je pravidelně hnojit.

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Pokud si budete chtít slaměnky nasušit pro použití do vazeb a aranžmá, zde je několik zásad, které je potřeba dodržet.

  1. Vyberte květy v nejlepším možném stavu, ideálně před tím, než dosáhnou plného otevření.
  2. Odstraňte přebytečné listy, protože při sušení by mohly zhnědnout nebo zplesnivět.
  3. Svažte květiny do svazečků s asi 8-10 květy. Ujistěte se, že jsou květy všechny obrácené stejným směrem.
  4. Připevněte svazky květů někde na suchém a tmavém místě s dobrým větráním. Můžete je zavěsit za provázek. Důležité je zajistit, aby vzduch mohl dobře proudit kolem květů.
  5. Květiny se suší na tmavém místě, protože přímé sluneční světlo může způsobit vyblednutí barev.
  6. Mějte na paměti, že přílišná vlhkost může vést k plísním, zatímco přílišná suchost může způsobit, že květy ztratí svou pružnost a rozpadnou se.
  7. Optimální teplota pro sušení květin je kolem 18-24 °C.
  8. Proces sušení může trvat několik týdnů, dokud nejsou květy plně suché, avšak stále zůstávají pružné.
  9. Pro zafixování lze použít jemný lak na vlasy nebo sprej na ochranu barev. Barva květů zůstane zachována a květina bude držet lépe pohromadě.

Publikováno: 22. 11. 2023, Autor: autor: Pavlína Wagnerová Málková | zdroj: Agnes Kantaruk, autorka článku, permaseminka.cz, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková