reklama

Správný postup při aplikaci silikonu v domácnosti

Jak postupovat při aplikaci silikonu, aby se silikon dostal tam, kam má, a nebyl rozpatlaný úplně všude? Chce to správný postup, trošku šikovnosti a aplikace silikonu vám půjde jedna radost. Jinak to není nic složitého. Použijte speciální špachtle na zatření silikonu a nepoužívejte jarovou vodu. Proč? Vysvětlíme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aplikace silikonu na místa, kde je vlhko, se musí občas zopakovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aplikace silikonu

Se silikonem se v domácnosti setkáváme takřka na každém kroku. Tvoří ho těsnění okolo vany v koupelně a dřezu v kuchyni, silikonové nádobí nám pomáhá při vaření, do silikonových forem lijeme vosk a tvoříme si kreativní svíčky. My se dnes bude hlouběji věnovat právě silikonovému těsnění a povíme si, jak je, nebo není složitá aplikace silikonu.

U každého silikonového tmelu dochází časem k jeho opotřebení a silikon se začne odtrhávat od podkladu, do trhlinek se dostává vlhkost a často se zde objeví i plíseň. Většinou je na vině špatná aplikace silikonu a úkony, které tomu předcházejí.

Kde se nejčastěji dělají chyby?

Naprostá většina kutilů, ale i profesionálů používá při aplikaci silikonu jarovou nebo mýdlovou vodu. Jarová voda s největší pravděpodobností zateče mezi silikon a obklad nebo betonovou stěrku, a v těchto místech nepřilne k povrchu. Povrch před aplikací silikonu musí být odmaštěný, ale také suchý. Jarová voda nebo saponát povrch sice odmastí, ale zvlhčí. Je tedy nutné odmaštěné povrchy dosucha utřít.

Při aplikaci silikonu máte na výběr bílou nebo transparentní verzi
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při aplikaci silikonu máte na výběr bílou nebo transparentní verzi

Vlhké oblasti, jako jsou sklepy, fitness centra, spa, sprchové zábrany, koupelny nebo kuchyně, potřebují opravdu odolný spárovací tmel na exponovaná místa. Řešením je jednosložkový rychleschnoucí silikonový tmel vyznačující se extrémní ochranou proti tvorbě plísní.

Nejprve odstraňte spodní víčko
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve odstraňte spodní víčko

Prvním krokem je příprava kartuše, protože bez ní by se aplikace silikonu asi nepovedla. Kartuši se silikonem (můžeme zvolit, bílý, barevný nebo transparentní) je potřeba otevřít na spodní straně, kde je chráněna víčkem.

Speciální stěrka je použitelná i jako nůž
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Speciální stěrka je použitelná i jako nůž

Pokud budete používat praktickou silikonovou stěrku, podívejte se na její rukojeť. Zespodu naleznete malý břit, kterým je možné špičku kartuše odříznout, a nemusíte hledat odlamovací nebo jiný nůž.

Na kartuši nasaďte špičku s uzávěrem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na kartuši nasaďte špičku s uzávěrem

Na odříznutý začátek kartuše nasadíte plastovou špičku s uzávěrem. Po sejmutí uzávěru si ještě můžete řezem nastavit, jak širokou spáru chcete vytvořit.

Kartuši zasuňte do aplikátoru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kartuši zasuňte do aplikátoru

Připravenou kartuši vložte do aplikátoru. Pro běžné použití v domácnosti vám bude stačit klasický mechanický, ale pokud si chcete usnadnit práci a námahu, investujte do akumulátorového. Stisknutím "spouště" silikon v tubě nastartujete. Je dobré nepatrné množství nejprve vytlačit mimo spáru, aby samotná aplikace silikonu proběhla bez chyb.

Aplikaci silikonu provádějte zvolna a nepřerušovanou čárou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Aplikaci silikonu provádějte zvolna a nepřerušovanou čárou

Do spáry se aplikace silikonu provádí nepřerušovaným tahem. Dbejte na to, aby vaše práce nebyla příliš rychlá, protože zde dvojnásob platí, že práce kvapná, málo platná. Silikon by měl být nanesený v jedné vrstvě bez přerušování.

Na uhlazení spáry použijte speciální silikonovou stěrku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na uhlazení spáry použijte speciální silikonovou stěrku

Silikonovou špachtlí stáhněte přebytečné množství silikonu. Na špachtli je rovná a zkosená strana podle toho, jak širokou spáru chcete zachovat.

Přebytečný silikon stáhněte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přebytečný silikon stáhněte

Špachtli přiložte k okraji místa, kde se silikon aplikoval, a tahem směrem k sobě stahujte přebytečný silikon. Mějte po ruce papírové utěrky nebo hadr, abyste mohli vrstvu silikonu ze stěrky odstranit.

Většina dnešních silikonových tmelů je kvalitních a zároveň cenově dostupných. Ve specializovaných prodejnách najdete velké množství a druhů, ovšem ne každý je vhodný na aplikaci silikonu v koupelně, některé se používají na utěsnění skla, oken nebo při stavebních pracích. Proto je nutné vědět, který silikon se na co používá.

  • acetátové silikony – utěsňování materiálů typu sklo, glazované obkládačky nebo kov
  • oximové silikony – na lepení a utěsňování dřevěných okenních rámů, oceli, nerezavějící oceli, hliníku a skla
  • sanitární silikony – použití ve vlhkých prostorech, jako je koupelna, WC, kuchyně, u bazénů a podobně
  • speciální silikony – na lepení akvárií, těsnění požárních systémů, utěsňování izolačních dvojskel atd.
DOPORUČUJEME:
Vyzkoušejte silikon STOP PLÍSNI. Jde o silikon do koupelny a kuchyně, který je unikátní díky kombinaci 2 jedinečných vlastností. Technologie TLC zabraňuje usazování plísní a nečistot na silikonu, takže nečerná, silikon zůstává čistý a bez plísně pětkrát déle než běžný silikon používaný v kuchyních a koupelnách. Extra silná úroveň odolnosti proti plísni. Spáry vydrží čisté a bílé delší dobu. Schne pouhých 30 minut, můžete se tedy sprchovat, aniž byste čekali celých 24 hodin.

Pokud vám po skončení zůstal v tubě nespotřebovaný silikon, odšroubujte úzké aplikační hrdlo a konec tuby uzavřete např. kouskem papíru nebo igelitu, který upevníte pomocí gumičky. Zabráníte tak vyschnutí. Aplikaci silikonu tak budete moci později znovu realizovat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy, AC Marca Czech Republic s.r.o., veselebydleni.cz

Publikováno: 22. 11. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová