reklama

Vybíráme vrut do hmoždinky

Správně zvolený průměru vrutu pro hmoždinku je základem úspěchu při upevňování poliček, lustrů nebo kuchyňské linky. Pokud totiž zvolíte do hmoždinky špatný průměr vrutu, můžete tím její nosnost podstatně snížit. A určitě neplatí ani domněnka, že vrut o příliš velkém průměru bude ve hmoždince držet lépe. Řekneme si, čím se při výběru vrutu řídit.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Průměr vrutu pro hmoždinku vybírejte správně, jinak upnutí nemusí fungovat (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Průměr vrutu záleží na typu hmoždinky

V našem případě se budeme zabývat obyčejnými nebo také univerzálními hmoždinkami. U speciálních hmoždinek se totiž průměr vrutu řídí specifickými požadavky. Týká se to třeba hmoždinek pro deskové materiály, elektrikářských hmoždinek a podobně – ty všechny tedy prozatím necháme stranou. Zaměříme se na nejčastější typ hmoždinky. Běžné hmoždinky se ve vyvrtané díře roztáhnou nebo zasukují, a tím zajistí pevné spojení s podkladem.

Základní poučka

Obecné pravidlo při volbě průměru vrutu do běžné univerzální hmoždinky zní, že vrut by měl mít průměr nejméně poloviny tloušťky hmoždinky + 1 mm. Takže máte-li ve zdi hmoždinku o průměru 10 mm, vrut by měl mít průměr alespoň 6 mm. Bude-li průměr vrutu menší, připevňovací síla hmoždinky bude zákonitě menší, než udává výrobce.

Maximální průměr vrutu

Na druhou stranu musíme zvažovat i maximální průměr vrutu do hmoždinky. Ten se v našem případě pohybuje cca 2 mm nad dolní hranicí průměru vrutu. Takže pro hmoždinku 10 mm bude maximální průměr vrutu 6 + 2 mm, tedy celkem 8 mm. Větší průměr vrutu nemusí jít do hmoždinky zašroubovat, a kdyby přeci jen, hrozí deformace hmoždinky a opět snížení připevňovací síly.

Renomovaní výrobci udávají průměr vrutu na těle hmoždinky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Renomovaní výrobci udávají průměr vrutu na těle hmoždinky

Mrkněte na hmoždinku

Uvedené výpočty jsou obecné a mohou se u různých typů hmoždinek a výrobců lišit, proto je dobré prozkoumat i samotnou hmoždinku. Renomovaní výrobci totiž údaje o průměru vrtáku pro hmoždinku i průměr vrutů uvádějí přímo na těle hmoždinky. Někdy to chce brýle, protože údaje jsou trochu hůře viditelné.

Dalším zdrojem informací je obal od hmoždinky, ten kromě průměru vrtáku a vrutu obsahuje také údaj o doporučené délce vrutu. I tato hodnota je pro správné fungování hmoždinky zásadní a věnujte jí pozornost.

Na krabičce od vrutů najdete spoustu informací – nejen průměr vrtáku a vrutu, ale i jeho optimální délku
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Na krabičce od vrutů najdete spoustu informací – nejen průměr vrtáku a vrutu, ale i jeho optimální délku

Stačí vrut do dřeva

A důležitá připomínka na závěr pro ty, kteří s hmoždinkami budou pracovat úplně poprvé. Vruty se v tomto případě rozumí obyčejné vruty do dřeva, takové, jaké používáte třeba pro přišroubování desek. Dražší konstrukční vruty do dřeva jsou v tomto případě zbytečné – jejich výhody ve hmoždince příliš neoceníte. Lepší je samozřejmě při zašroubování používat akuvrtačku, zvlášť jsou-li vruty dlouhé a hmoždinek bude používat hodně. Pro montáž jedné poličky nebo lustru si vystačíte i s obyčejným šroubovákem.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 16. 11. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč