reklama

Frézu do frézky upnete snadno. Pozor ale na pár věcí

Horní frézky si u kutilů získávají stále větší oblibu. Ukážeme si upnutí frézy do horní frézky. Zaměříme se také na některé problémy, které vás v této souvislosti mohou potkat – třeba různé průměry upínacích stopek. Než si upnutí frézky popíšeme, vysvětíme si dva důležité pojmy, které se často pletou. Frézka je samotný stroj (v našem případě půjde o horní frézku), fréza je pak nástroj, který se do frézky upíná. Bavit se budeme o stopkových frézách, které se do frézky upínají pomocí stopky a kleštiny.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
K upnutí frézy se používá klíč a aretační tlačítko na těle frézky, které zablokuje hřídel (Foto: Jaroslav Kropáč)

Upnutí frézy – princip kleštiny

Na rozdíl třeba od vrtačky, kde se nástroj upíná ve sklíčidle, funguje upnutí frézy na jiném principu – uchycuje se pomocí takzvané kleštiny. Ta má speciální tvar, díky němuž se při dotahování převlečné matice na horní frézce samotná kleština dotahuje, a přitom také centruje. Jde o velmi přesné a efektivní upínání nástrojů, které má oproti zmiňovanému sklíčidlu jednu velkou přednost – je totiž velmi přesné. Aby však systém upnutí frézy dobře fungoval, musíte zajistit čistotu upínacího mechanismu. Jednoduše řečeno, kleštinu i stopku frézky udržujte v čistotě bez pilin a prachu.

Frézy mají standardní průměr stopky 6, 10 a 12 mm
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Frézy mají standardní průměr stopky 6, 10 a 12 mm

Dotažení kleštiny

Upnutí frézky pomocí kleštiny je velmi jednoduché. Potřebovat k němu budete dva klíče, které se obvykle dodávají přímo s frézkou. Do hřídele horní frézky vložte stopkovou frézu, zasuňte ji téměř nadoraz. Prvním klíčem si chytněte hřídel frézky a druhým klíčem dotáhněte převlečnou matici, která je na kleštině. Tím dojte k upnutí nástroje – stopkové frézy. Většina moderních horních frézek si vystačí jen s jedním klíčem – hřídel se aretuje pomocí tlačítka na frézce. Stejně jednoduše se pak kleština povoluje.

Fréza zasunutá do hřídele s kleštinou. Černé kolečko je aretační tlačítko
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Fréza zasunutá do hřídele s kleštinou. Černé kolečko je aretační tlačítko

Problém. Co když frézka nepasuje?

Stopkové frézy a horní frézky mají typizované rozměry. Kleštiny se standardně vyrábějí o průměrech 6, 8 a 12 mm. Těm pak odpovídají průměry stopek na frézkách. Při upnutí frézy se často setkáte s problémem, kdy k sobě kleština a průměr stopky nebude pasovat. Například si pořídíte frézu se stopkou 8 mm a kleština ve frézce bude mít průměr 12 mm. Žádný problém. Do kleštiny se dá zasunout redukční pouzdro, které průměr kleštiny a stopky na frézce sjednotí. Funguje to logicky jen směrem dolů. Pokud má vaše frézka průměr kleštiny pouze 8 mm, stopkový nástroj (frézu) o průměru 12 mm do ní prostě nedostanete. Z toho důvodu je lepší vybírat si frézku s kleštinou 12 mm – budete pak mít větší svobodu při použití různých stopkových fréz. Podobně jako stopky a kleštiny i redukční pouzdra udržujte v čistotě.

Tady je redukční pouzdro. Díky němu můžete frézu se stopkou 6 mm upnout do frézky s kleštinou 12 mm
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Tady je redukční pouzdro. Díky němu můžete frézu se stopkou 6 mm upnout do frézky s kleštinou 12 mm

Když je to moc krátké

Další potíž při upnutí frézky vás může potkat v případě, kdy je stopková frézka příliš krátká. Vyvarujte se pokušení stopkovou frézku z kleštiny příliš vysouvat, abyste její dosah prodloužili.

Prodlužovací nástavec s upnutou frézou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Prodlužovací nástavec s upnutou frézou

V tomto případě musíte použít prodlužovací nástavec. Ten má na jedné straně stopku, kterou se upne do horní frézky, a na druhé straně kleštinu – do ní se pak upínají samotné nástroje. I do prodlužovacího nástavce můžete použít redukční pouzdra, o kterých byla řeč před chvílí.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 13. 11. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč