Výroba elektřiny nemusí být vždy v domácích podmínkách sci-fi. Elektřina je pro většinu z nás naprostou samozřejmostí. Existují však místa, kam tato vymoženost ještě nedorazila. Chata někde hluboko v lese nemusí mít zajištěn přístup k odběru a chvíle strávené u televize jsou v nedohlednu. Jak tuto situaci vyřešit?
Výroba elektřiny může být zábavou
Výroba elektřiny znamená přeměnu primární energie získané z určitého zdroje na energii elektrickou. Všichni jsme se ve škole učili, že k tomu slouží elektrárny. Mezi námi však žijí i takoví jedinci, kteří výrobu pojali zcela po svém. Co se stane, jestliže je hlavním přínosem získání elektrické energie lidský zdroj?
Elektřina je pro nás většinou naprostou samozřejmostí. Stále však existují jistá místa, kam tato vymoženost zatím nedospěla. Pokud máme starou odlehlou chalupu či zahradní domek, můžeme si zkusit vyrobit elektřinu úplně sami. Pro tyto účely perfektně poslouží obyčejný starý rotoped. Již nemusíme svítit petrolejkou a večery trávit bez televize. Stačí trocha té lidské dřiny, zdravého rozumu i šikovnosti a výroba elektřiny se stane zábavou.
Důvtip některých domácích kutilů je až nevídaný. Stačilo na rotoped připojit dynamo a akumulátor. Mezi dynamem a akumulátorem je vřazena 10 ampérová křemíková dioda, která brání elektřině proudit opačným směrem. V jednoduchosti je krása. Takto úžasně jednoduchý nápad zajistí rodině domácího kutila přísun elektrické energie. Jestliže totiž věnují 10 minut svého času šlapání na rotopedu, mohou poté 1 hodinu svítit, nebo dokonce i sledovat televizi.
Šlapáním na stroji získáme zdroj světla, a navíc si vylepšíme i vlastní fyzičku.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 14. 11. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Beata Boháčová