reklama

Vyrobte si netradiční lampu z lahve

Celý rok něco v dílně vyrábíte a vylepšujete. Proč nevyrobit dárek, kterým můžete obdarovat své blízké třeba na Vánoce? Výroba malované lampy jistě zaujme svým nápadem. Postačí vám k tomu jen pár věcí, které jistě doma najdete. Základem je skleněná lahev, objímka, žárovka, kabel a stínítko. Pokud máte i potřebné nástroje, můžete se pustit hned do práce.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výroba malované lampy není náročná (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výroba malované lampy

Měli jste doma oslavu, nebo nějakou čekáte, a máte připraveny skleněné lahve s dobrým mokem? Až budou prázdné, jste jistě připraveni je odnést do sběrného kontejneru na sklo. Tentokrát ale nespěchejte a využijte danou lahev jako stojan. Výroba malované lampy může být provedena nejen z lahve od tichého vína, šumivého vína, ale zajímavě bude vypadat i od víceprocentního alkoholu nebo nealkoholických nápojů. Obsah lahve může být od 0,5 po 1,5 až 2 litry. Stínítko je nutné vybrat takové, aby bylo přizpůsobeno obvodu hrdla lahve.

Takto vyrobená lampa má několik výhod. Především výrazně ušetříte za samotný výrobek. Recyklujete materiál, který by jinak skončil ve sběrném kontejneru. Výroba malované lampy není vůbec složitá, i když se jedná o výrobek, který bude napájen elektrickým proudem, a budete vrtat do skla. Můžete si navrhnout design podle vlastní fantazie. Malovaná lampa bude v každém případě jedinečná. Je nutné dávat pozor na bezpečnost především při práci se sklem a také dodržet správný postup, aby se vyrobená lampa skutečně rozsvítila.  

Barvu akrylové barvy na skleněnou lahev a barvu stínítka volte citlivě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Barvu akrylové barvy na skleněnou lahev a barvu stínítka volte citlivě

Výroba malované lampy se neobejde bez:

 • skleněné lahve
 • pryskyřice
 • akrylových barev
 • stínidla z plastu nebo papíru
 • objímky
 • flexi šňůry s vypínačem
 • žárovky
 • dvousložkového lepidla na sklo
 • izolační pásky
 • vrtačky
 • diamantového vrtáku na sklo
 • pracovních rukavic
 • ochranných brýlí
K výrobě lampy budete potřebovat materiál a nástroje
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K výrobě lampy budete potřebovat materiál a nástroje

Samotná výroba malované lampy

Lahev dostatečně očistěte, odlepte všechny etikety a vysušte ji. Zvolte si akrylovou barvu pro barevný základ. Může být černá, bílá, stříbrná nebo třeba zlatá. Nastříkejte barvu na celý vnější obvod lahve a nechte ji dokonale zaschnout. Dále můžete využít i pryskyřici, kterou potřete povrch v místech, kde chcete pokračovat dalším designovým zbarvením. Na povrch pryskyřice můžete nasypat i barevné třpytky, který dodají lahvi ten správný šmrnc. Můžete použít i různé šablony, které si buď vyrobíte třeba z papíru, nebo můžete různé motivy i zakoupit. Dalším krokem je vyvrtání potřebného tvoru na protažení flexi šňůry s vypínačem. Tento produkt je k dostání v různém barevném provedení. Vždy volte takovou barvu, která se bude designově ladit.

K vybarvení lze využít pryskyřici, různé třpytky nebo šablonu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K vybarvení lze využít pryskyřici, různé třpytky nebo šablonu

Otvor vyvrtejte opatrně za použití ochranných prostředků. Vrtejte do zadní části lahve a na vrták příliš netlačte. Doba vrtání může být 10–15 minut, a proto dělejte malé pauzy, aby se vrták a sklo příliš nepřehřály. Pozor, nechlaďte místo studenou vodou, sklo by mohlo prasknout. Otvorem protáhněte flexi šňůru s vypínačem. Šňůru protáhněte spodním dílem objímky a zacvakněte vodiče do vrchního dílu objímky. Na hrdlo lahve naneste lepidlo a přilepte objímku a pro lepší fixaci ji ještě oblepte izolační páskou. Umístěte stínítko a při zasychání lepidla jej vyrovnejte. Po zaschnutí stačí už jen našroubovat žárovku a lampičku vyzkoušet.

Ten, kdo nechce vrtat do skla, může použít led svítilnu, která může být nabíjena slunečním svitem, a po setmění se sama zapne. Toto provedení může být vhodné pro děti, které ji mohou využít jako lampičku na usínání.

Rovněž zajímavě bude vypadat i světelný led řetěz, který bude napájen tužkovými bateriemi. Na takovouto lampičku můžete využít skleněné lahve od nápojů s menším obsahem. Stejně tak bude nutné přizpůsobit poloměr stínítka hrdlu lahve a velikost stínítka objemu lahve.

Ať už vymyslíte a vyrobíte jakoukoliv lampu z lahve, bude to jedinečný výrobek, který potěší každého.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; need.electricianexp.com; upcycling.cz

Publikováno: 10. 11. 2023, Autor: Šárka Miškovská (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Šárka Miškovská