reklama

Jak přizpůsobit dětský pokoj, aby se v něm snadno udržoval pořádek

Není to lehké. Udržování pořádku není pro každého přirozená činnost, spíš naopak. Proto musíte s dětmi na této činnosti aktivně pracovat a snažit se je naučit, jak snadno a rychle uklízet, aniž by to zabralo celý den.

Proč začít s úklidem od útlého dětství

Umění uklízet není přirozená dovednost. Je to naučený způsob, který se děti učí postupně a někdy trochu jinak než rodiče, protože každému vyhovuje jiný způsob. Pamatujte, že úklid dětského pokoje má přicházet přirozeným způsobem, aby se dítě postupně učilo, že se pořádek pravidelně udržuje, což je jednodušší, než si to nechávat na jeden den v týdnu, kdy už se nedá v místnosti pohybovat.

Zapojte děti a prozkoumejte jejich chování

Do úklidu děti zapojte v útlém dětství. Při tom se snažte pozorovat, jaký způsob vašemu dítěti vyhovuje. Kde vytváří hromádky nepořádku? Má tendence věci uklízet zpět? Není pro něj skříňka příliš vysoko a proto radši věci nechá pod ní?

Děti jsou často roztržité a nemají takový smysl pro organizovanost, proto je dobré, když mu pomůžete a případně mu danou činnost ulehčíte. Nehodila by se mu třeba malá stolička, na kterou si stoupne a vytáhne si krabici a pak ji opět zandá? Vytipujte si fígle, jak mu uklízení usnadnit a uvidíte, že to bude pro celou rodinu snesitelnější období.

Toto samozřejmě praktikujte, i když máte více dětí. Každé je jiné a fungují na něj jiné metody úklidu. Důležité je začít co nejdříve, aby to pro ně později nebylo moc “protivné”.

Pořiďte boxy, štítky a mějte přehled

Všichni známe ze školky nebo školy barevné obrázky na skříňkách nebo u háčků na oblečení. Děti je milují a pomáhá jim to zapamatovat si, jaké je jejich místo. Zkuste to začít praktikovat i u vás doma.

Boxy s věcmi buď popište nebo je oblepte samolepkami a dejte jim jasný účel. Jedna krabice bude na karetní hry, druhá na lego a třetí na pastelky a papíry. Zkuste dětem udělat uklízení příjemné a co nejjednodušší, aby nemuseli příliš přemýšlet. Čím snazší, tím méně jim to bude připomínat klasický úklid.

S tím se může také pojit úklidový harmonogram. Vytvořte ho s dětmi spolu, naplňte ho obrázky, hezkým písmem a nechte je každý den/týden odškrtávat jednotlivé aktivity a uvidíte, že to bude pro všechny lepší, než když je musíte pořád upozorňovat.

Pravidelně věci darujte

Čím méně věcí, tím méně nepořádku. Nepoužívané věci darujte do dětských domovů, nemocnic, jiné rodině nebo je prodejte. Děti z hraček vyrůstají a s čím si nehrají, ani nemusí mít. Třeba věci udělají radost někomu jinému, což bude pro vás i děti příjemný pocit.

Navíc je důležité děti učit, že není normální mít příliš mnoho věcí a mít strach z toho, že se některé věci darují, prodají nebo vyhodí. Ušetřené peníze z prodeje si mohou dát do kasičky a použít je zas na jiné dárky nebo cokoliv, co jim udělá radost.

Čas od času udělejte generální úklid a zkontrolujte, že zbytečně neskladujete rozbité hračky, zlámané pastelky nebo roztrhané papíry.

Publikováno: 26. 10. 2023, Autor: autor: Komerční prezentace