reklama

Jak vznikne peleta?

Peletami dnes topí už poměrně dost velké procento uživatelů kotlů na tuhá paliva. Pelety patří mezi ekologické a poměrně levné palivo, které se vyrábí z dřevního odpadu. Než se ale právě z toho odpadu stane malá peletka, uběhne spousta času. Nebo ne? Jak to je s výrobou pelet vám objasníme a vysvětlíme, proč pelety patří mezi ekologická paliva a kolik nás bude takové topení peletami stát na za jednu topnou sezónu.

Topení peletami šetří přírodu i naši peněženku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Topení peletami

Než můžeme vůbec k samotnému topení peletami přistoupit, musíme si pelety obstarat. Pelety ale nerostou na stromech jako šišky, je potřeba je vyrobit. A protože jsou to dřevní pelety, vyrábějí se ze dřeva – respektive z pilin, které vznikají opracováním kulatiny, a to jsou poražené, odvětvené a ideálně také odkorněné stromy.

Dřevěné pelety jsou ekologické palivo. Jsou také ryze českým výrobkem, který vzniká na našich pilách a převážně ze stromů z českých lesů. To znamená, že se v nich nepromítá dovoz surovin ze zahraničí a nejsou závislé na dovozových energiích nebo palivech.

Opracování dřeva sebou nese spoustu dřevního odpadu
Opracování dřeva sebou nese spoustu dřevního odpadu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pelety se vyrábí slisováním pilin, které vznikají jako odpad při zpracování dřeva. A k peletování jsou vhodné i další vedlejší výrobky dřevozpracujícího průmyslu, jako jsou hobliny, odřezky a obrusný prach. Abychom měli skutečně peletu nejvyšší kvality, je potřeba používat pouze piliny bez příměsi kůry a dalších materiálů. Takto čistá peleta může získat certifikát kvality. 

Tip:

Víte, jak se naloží s kůrou, která zbyde po opracování kulatiny? Ve velkém měřítku se používá jako mulč.

Piliny se drtí na požadovanou velikost, poté se uskladní na suchém a dobře větraném místě, kde postupně vysychají. Nejdůležitějším prvkem při výrobě pelet je peletovací lis. Ten slisuje piliny do potřebného tvaru, tedy cca 6 mm velkého válečku, což je právě ona peleta. 

Piliny většinou končí bez užitku na skládkách
Piliny většinou končí bez užitku na skládkách (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pelety se prodávají koncovým zákazníkům v několika různých baleních. Velmi oblíbené jsou 15kg sáčky, které si zákazník může nakoupit v libovolném množství. Sáčky se navrství na palety na hmotnost 1 tuny a takto se poté expedují.

Koncový zákazník si může koupit libovolné množství pelet
Koncový zákazník si může koupit libovolné množství pelet (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pelety zabalené v nepromokavých obalech jsou připraveny k expedici
Pelety zabalené v nepromokavých obalech jsou připraveny k expedici (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Druhá možnost je tzv. bezobalová. K tomu je určena speciální peletová cisterna, která je vybavená hadicí s vývěvou, a tímto způsobem se pelety "nafoukají" přímo do sklepa nebo jiné podobné místnosti. Zde cesta pelety z lesa ke kotli končí. Pelety se následně přemístí do násypky kotle na pelety a kotel si již sám dle nastavení pokojového termostatu přikládá.

Velmi sofistikovaný způsob přepravy pelet až ke kotli představuje potrubní systém
Velmi sofistikovaný způsob přepravy pelet až ke kotli představuje potrubní systém (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Topení peletami vyjde levněji než elektřina, topný olej i plyn. Ceny fosilních paliv dlouhodobě kolísají s ohledem na vývoj mezinárodních situací. Do budoucna se pak uvažuje o úplné náhražce hnědého i černého uhlí, které patří z hlediska ekologie k palivům problematickým. Dřevních pelet nebo briket se tento problém netýká, protože zpracování dřeva rok od roku stoupá a s ním stoupá i množství "odpadu". 

Dřevěné pelety mají standardizovanou velikost, a tak si kotel na pelety může sám přikládat přímo ze zásobníku a vy se nemusíte o nic starat. Přitom mají pelety všechny výhody vytápění dřevem, ale díky lisování ještě lepší energetické vlastnosti. Topení peletami tak přináší ekonomické i ekologické výhody.

Ušetříme, pokud topíme peletami?

Mezi palivy z biomasy je pochopitelně nejlevnější palivové dřevo. Pelety ho ale předčí svojí výhřevností a především komfortem. Zatímco kotle na tuhá paliva s podavači polen nebo špalků jsou velmi nákladné co do ceny, peletové kotle vyjdou mnohem levněji. Topení peletami je tak rozhodně ekonomicky zajímavé.

Výpočet topné sezóny

Průměrný rodinný dům u nás má tepelnou ztrátu okolo 60–70 GJ za rok. Spotřeba za topnou sezónu je zhruba 4 až 5 tun pelet, pokud ovšem neohříváte také vodu. S ohřevem vody obvykle spotřebujete ještě o další tunu pelet navíc.

Pokud je kotel na pelety správně nastaven, každá 1 kW výkonu kotle potřebuje asi 420 kg pelet. S peletami se dokonce protopí až o 80 % víc než při topení uhlím. U nákupu pelet je pak další bonus, a sice nakupovat v době, kdy je to nejvýhodnější – na jaře a v létě. 

Pokud chcete mít záruku skutečně dobré výhřevnosti při topení peletami, nechte si u prodejce předložit certifikát kvality. Ten získaly pouze české pelety od renomované firmy a jen tyto zajišťují tu nejvyšší kvalitu výrobku.

Topení peletami je praktické, ekologické i ekonomické
Topení peletami je praktické, ekologické i ekonomické (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zákaz provozu starých kotlů na uhlí se posunul na začátek září 2024. Poté už opravdu nebude možné provozovat kotle emisních tříd 1 a 2. Pokud teprve teď uvažujete nad možností topení peletami, obraťte se na odborníky v oblasti kotlů na tuhá paliva, kteří vám pomohou v rozhodování. Na nákup kotle na pelety je pak množné získat i dotaci. Dlouhou dobu existovaly samostatně dva programy, z nichž bylo možné získat dotaci na výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva, současnost nabízí tyto možnosti:

Nová zelená úsporám

  • kotel na biomasu + akumulační nádrž nebo nádrž se samočinnou dodávkou paliva – limit 80 000 Kč
  • kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a celosezónním zásobníkem pelet – limit 100 000 Kč
  • nová kamna s dotací: lokální zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou paliva nebo akumulační kamna na biomasu – limit 45 000 Kč.

Dotace je vyplácena vždy až po uskutečněné výměně kotle za nový. 

Kotlíkové dotace

Nový kotel s dotací: Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva včetně akumulační nádrže nebo se samočinnou dodávkou paliva – limit 130 000 Kč.

Vyzkoušejte také ekopaliva BIOMAC, která se vyrábí z čisté biomasy (pilin, hoblin) bez použití chemických pojiv a příměsí. Při jejich spalování vzniká malé množství kouře bez škodlivých plynů. Popel z těchto dřevních pelet je díky obsahu draslíku vhodný jako hnojivo na zahrádky. Mezi další výhody patří vysoká výhřevnost, dlouhá doba hoření, praktická balení nenáročné na prostor, čistota při manipulaci a podobně.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu; BIOMAC s.r.o.; Česká peleta, z.s.p.o.; opop.cz

Publikováno: 30. 10. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová