Peletami dnes topí už poměrně dost velké procento uživatelů kotlů na tuhá paliva. Pelety patří mezi ekologické a poměrně levné palivo, které se vyrábí z dřevního odpadu. Než se ale právě z toho odpadu stane malá peletka, uběhne spousta času. Nebo ne? Jak to je s výrobou pelet vám objasníme a vysvětlíme, proč pelety patří mezi ekologická paliva a kolik nás bude takové topení peletami stát na za jednu topnou sezónu.
Topení peletami
Než můžeme vůbec k samotnému topení peletami přistoupit, musíme si pelety obstarat. Pelety ale nerostou na stromech jako šišky, je potřeba je vyrobit. A protože jsou to dřevní pelety, vyrábějí se ze dřeva – respektive z pilin, které vznikají opracováním kulatiny, a to jsou poražené, odvětvené a ideálně také odkorněné stromy.
Dřevěné pelety jsou ekologické palivo. Jsou také ryze českým výrobkem, který vzniká na našich pilách a převážně ze stromů z českých lesů. To znamená, že se v nich nepromítá dovoz surovin ze zahraničí a nejsou závislé na dovozových energiích nebo palivech.
Pelety se vyrábí slisováním pilin, které vznikají jako odpad při zpracování dřeva. A k peletování jsou vhodné i další vedlejší výrobky dřevozpracujícího průmyslu, jako jsou hobliny, odřezky a obrusný prach. Abychom měli skutečně peletu nejvyšší kvality, je potřeba používat pouze piliny bez příměsi kůry a dalších materiálů. Takto čistá peleta může získat certifikát kvality.
Tip:
Víte, jak se naloží s kůrou, která zbyde po opracování kulatiny? Ve velkém měřítku se používá jako mulč.
Piliny se drtí na požadovanou velikost, poté se uskladní na suchém a dobře větraném místě, kde postupně vysychají. Nejdůležitějším prvkem při výrobě pelet je peletovací lis. Ten slisuje piliny do potřebného tvaru, tedy cca 6 mm velkého válečku, což je právě ona peleta.
Pelety se prodávají koncovým zákazníkům v několika různých baleních. Velmi oblíbené jsou 15kg sáčky, které si zákazník může nakoupit v libovolném množství. Sáčky se navrství na palety na hmotnost 1 tuny a takto se poté expedují.
Druhá možnost je tzv. bezobalová. K tomu je určena speciální peletová cisterna, která je vybavená hadicí s vývěvou, a tímto způsobem se pelety "nafoukají" přímo do sklepa nebo jiné podobné místnosti. Zde cesta pelety z lesa ke kotli končí. Pelety se následně přemístí do násypky kotle na pelety a kotel si již sám dle nastavení pokojového termostatu přikládá.
Topení peletami vyjde levněji než elektřina, topný olej i plyn. Ceny fosilních paliv dlouhodobě kolísají s ohledem na vývoj mezinárodních situací. Do budoucna se pak uvažuje o úplné náhražce hnědého i černého uhlí, které patří z hlediska ekologie k palivům problematickým. Dřevních pelet nebo briket se tento problém netýká, protože zpracování dřeva rok od roku stoupá a s ním stoupá i množství "odpadu".
Ušetříme, pokud topíme peletami?
Mezi palivy z biomasy je pochopitelně nejlevnější palivové dřevo. Pelety ho ale předčí svojí výhřevností a především komfortem. Zatímco kotle na tuhá paliva s podavači polen nebo špalků jsou velmi nákladné co do ceny, peletové kotle vyjdou mnohem levněji. Topení peletami je tak rozhodně ekonomicky zajímavé.
Výpočet topné sezóny
Průměrný rodinný dům u nás má tepelnou ztrátu okolo 60–70 GJ za rok. Spotřeba za topnou sezónu je zhruba 4 až 5 tun pelet, pokud ovšem neohříváte také vodu. S ohřevem vody obvykle spotřebujete ještě o další tunu pelet navíc.
Pokud je kotel na pelety správně nastaven, každá 1 kW výkonu kotle potřebuje asi 420 kg pelet. S peletami se dokonce protopí až o 80 % víc než při topení uhlím. U nákupu pelet je pak další bonus, a sice nakupovat v době, kdy je to nejvýhodnější – na jaře a v létě.
Pokud chcete mít záruku skutečně dobré výhřevnosti při topení peletami, nechte si u prodejce předložit certifikát kvality. Ten získaly pouze české pelety od renomované firmy a jen tyto zajišťují tu nejvyšší kvalitu výrobku.
Zákaz provozu starých kotlů na uhlí se posunul na začátek září 2024. Poté už opravdu nebude možné provozovat kotle emisních tříd 1 a 2. Pokud teprve teď uvažujete nad možností topení peletami, obraťte se na odborníky v oblasti kotlů na tuhá paliva, kteří vám pomohou v rozhodování. Na nákup kotle na pelety je pak množné získat i dotaci. Dlouhou dobu existovaly samostatně dva programy, z nichž bylo možné získat dotaci na výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva, současnost nabízí tyto možnosti:
Nová zelená úsporám
- kotel na biomasu + akumulační nádrž nebo nádrž se samočinnou dodávkou paliva – limit 80 000 Kč
- kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a celosezónním zásobníkem pelet – limit 100 000 Kč
- nová kamna s dotací: lokální zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou paliva nebo akumulační kamna na biomasu – limit 45 000 Kč.
Dotace je vyplácena vždy až po uskutečněné výměně kotle za nový.
Kotlíkové dotace
Nový kotel s dotací: Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva včetně akumulační nádrže nebo se samočinnou dodávkou paliva – limit 130 000 Kč.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu; BIOMAC s.r.o.; Česká peleta, z.s.p.o.; opop.cz
Publikováno: 30. 10. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová