reklama

Moderní sluchátka do dílny vás budou bavit. Doslova

Sluchátka do dílny patří mezi základní ochranné pomůcky každého kutila i řemeslníka. Dnešní sluchátka už ale nejsou jen obyčejnými molitanovými ucpávkami na uši, ale umí toho daleko více. V následujícím textu si některé jejich chytré funkce popíšeme. Chrániče sluchu byste měli používat všude, kde hladina sluchu překračuje 80 dB.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Moderní sluchátka do dílny obsahují elektroniku, která nabízí řadu užitečných funkcí (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Sluchátka do dílny nejsou zbytečná aneb Jak změřit hluk

Řekli jsme si, že ochrana sluchu je v některých případech povinná. Jak zjistit, jak hlučnou dílnu máte? Jednoduše. Do obyčejného mobilního telefonu si můžete nainstalovat aplikaci, která dokáže hladinu hluku měřit a údaje zobrazovat v jednotkách dB. Snadno si tak můžete změřit, jaký kravál v dílně máte a která sluchátka do dílny budou pro vaši činnost optimální.

Každá sluchátka se dají nastavit na požadovanou velikost
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Každá sluchátka se dají nastavit na požadovanou velikost

Jakou třídu ochrany zvolit

Při výběru sluchátek do dílny je důležité si uvědomit, s čím nejčastěji pracujete – respektive jak velký útlum hluku mají sluchátka mít. Abyste si nepoškodili sluch, musí hladina hluku klesnout nejméně pod 85 dB – čím více, tím lépe. Každá sluchátka mají údaj označený zkratkou SNR (nebo s podobným významem). Ta značí, kolik dB sluchátka dokážou pohltit. Pokud jste si tedy v dílně například při práci s flexou naměřili 90 dB, sluchátka s útlumem 30 dB vám budou stačit s velkou rezervou.

Mobil se připojuje klasickým jackem
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Mobil se připojuje klasickým jackem

Není to jen o zvuku

Ovšem pozor, při výběru sluchátek do dílny se nezaměřujte jen na jeden parametr – hlukový útlum. Důležité jsou i ostatní vlastnosti sluchátek – jak vám padnou nebo z jakého materiálu jsou náušníky vyrobeny. Nezapomeňte na to, že sluchátka můžete mít na hlavě nasazena delší doby, takže by měla mít také pohodlná.

Tlačítky si můžete nastavovat, jak hlasitě chcete slyšet okolní ruch
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Tlačítky si můžete nastavovat, jak hlasitě chcete slyšet okolní ruch

Moderní funkce

Moderní sluchátka mají řadu užitečných funkcí. Tak například elektronická sluchátka do dílny mají v sobě zabudovaný mikrofon a reproduktor. Mikrofon snímá okolní hluk, a pokud překročí bezpečnou hranici, do reproduktoru ve sluchátkách ho nepustí. Naproti tomu běžnou řeč kolegy nebo štěkání psa uslyšíte normálně. Tlačítky si můžete nastavovat to, jak moc chcete okolní ruch odfiltrovat.

Baterie vydrží v provozu několik desítek hodin
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Baterie vydrží v provozu několik desítek hodin

Bude vám do zpěvu

Další zajímavou funkcí moderních sluchátek do dílny je připojení chytrého telefonu pomocí konektoru jack 3,5 mm nebo Bluetooth. Do sluchátek si tak můžete pouštět například oblíbenou hudbu, podcasty a podobně. Nevýhodou všech těchto funkcí je vyšší cena sluchátek a také nutnost napájet je baterií. Průměrná sluchátka vydrží na dvě tužkové baterie zhruba 100 hodin provozu.

Řiďte se symboly

Pokud jde o ochranu sluchu při práci, řiďte se vždy příslušnými symboly, které jsou uvedené na konkrétním nářadí. Kromě ochrany sluchu se obvykle nařizuje také ochrana zraku nebo dýchacích cest. Pokud výstražné symboly na nářadí nenajdete, řiďte se údaji uvedenými v návodu, kde najdete i konkrétní výši hlukových emisí – tedy to, jak je konkrétní stroj hlučný.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 25. 10. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč