reklama

Prodlužte životnost brusného papíru. Ušetříte

Brusný papír můžete použít na spoustu povrchů – dřevo, kov i plasty. Potíž je, že především při broušení dřeva se může brusný papír velmi rychle zanést, přestane brousit, a pak je nutné ho vyměnit za nový. Spotřeba papíru, a tím pádem i náklady, velmi rychle stoupají. V textu si ukážeme, jak životnost brusného papíru na vibrační brusce prodloužit. Je to velmi jednoduché.

Použití brusného papíru na vibračce bude efektivnější, pokud bude papír perforovaný (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Použití brusného papíru. Hlavní problém

Určitě to znáte také – brusný papír funguje na vibrační brusce jen pár minut, pak se zanese a je konec. Čím jemnější papír je, tím rychleji se zanese. Zanášení brusného papíru má přitom velmi prostou příčinu – chybějící odstávání brusného brachu. Je jasné, že ne každý má v dílně dílenský vysavač, který by brusný prach mohl z nářadí odstávat. Navíc vysavače určené pro odsávání jemného dřevního prachu jsou poměrně drahé. Přitom stačí málo – před použitím brusný papír proděrujte a jeho životnost tím podstatně zvýšíte. Pokud tedy funguje integrované odsávání prachu a jeho jímání do pytlíku. Řekneme si jak na to.

Po krajích brusné plochy vidíte odsávací otvory. Když je překryjete papírem, nebudou fungovat
Po krajích brusné plochy vidíte odsávací otvory. Když je překryjete papírem, nebudou fungovat (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Každá vibrační bruska má ve spodní základně otvory – jsou to otvory, které slouží právě k odvádění prachu, aby se jím brusný papír nezanášel. Při použití brusného papíru můžeme často vidět, že jsou na vibračku nasazené papíry bez proděravění – tím pádem se dřevní prach nemá kam odvést a končí tam, kde nepatří – zanesený v brusném papíru, který pak neplní svoji funkci. V souvislosti s tím pak vzniká i vyšší prašnost v dílně a rostou zdravotní rizika.

Takto odsávání určitě nebude fungovat
Takto odsávání určitě nebude fungovat (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Řešení máme v podstatě jen dvě – buď si koupíme perforované brusné archy na konkrétní typ brusky, nebo si brusný papír v roli (který díry nemá) proděrujete sami. „Na prasáka“ se to dělá třeba šroubovákem – ustřihneme požadovanou velikost papíru, nasadíme na vibrační brusku a pak šroubovákem vytvoříme otvory tam, kde jsou na desce díry pro odvod prachu.

Trny v děrovací desce jsou přesně tam, kde jsou odsávací otvory v pracovní části vibrační brusky
Trny v děrovací desce jsou přesně tam, kde jsou odsávací otvory v pracovní části vibrační brusky (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Lepším způsobem, který ale nabízí je někteří výrobci, je použití speciální děrovací základny. Plastová desky má děrovací trny přesně v místech, kde jsou na brusce odsávací otvory. Papír pak stačí na brusku upnout, přitlačit děrovací desku, a máte perforaci hotovou přesně tam, kde je to potřeba. Je to velmi jednoduché a rychlé. Při výběru nové vibrační desky se určitě zaměřte na to, jestli její výrobce tento praktický doplněk nabízí.

Děrovací desku stačí nasadit a přitlačit
Děrovací desku stačí nasadit a přitlačit (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Aby odsávání prachu fungovalo i bez vysavače, musíte mít na brusce kromě perforovaného papíru nasazený také pytlík pro jímání prachu. Pytlík pravidelně vyměňujte – rozhodně nečekejte na to, až bude plný prachu.

Přes otvory dochází k odsávání prachu. Životnost brusného papíru se tím prodlužuje
Přes otvory dochází k odsávání prachu. Životnost brusného papíru se tím prodlužuje (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pytlík s prachem pravidelně vyprazdňujte
Pytlík s prachem pravidelně vyprazdňujte (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Zároveň musíme dbát na to, aby byl pytlík čistý – při každém vysypání prachu pytlík vyklepejte, aby jím mohl vzduch volně procházet a filtrace dobře fungovala. Určitě doporučujeme při broušení dřeva (zvlášť tvrdého) používat respirátor.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 22. 10. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč