Sluneční paprsky lákají nejednoho majitele rodinného domu k posezení na zahrádce třeba s šálkem lahodné kávy. Pokud má na domě nainstalovanou fotovoltaickou elektrárnu, ohřev vody v rychlovarné konvici ho vyjde výrazně levněji než souseda, který ji nemá.
Fotovoltaická elektrárna pro domácnost znamená až 70% úsporu výdajů na energie oproti předchozím zdroji. V kombinaci s tepelným čerpadlem pak může úspora dosáhnout 80 až 90 % a domácnost je téměř nezávislá na energii z distribuční sítě.
“Úplná nezávislost není možná. Fotovoltaika je plně závislá na slunečním svitu, proto je fotovoltaická elektrárna téměř vždy připojena do distribuční sítě. V případě, že nemá dostatek energie ze slunečního záření, bere si ji ze sítě od dodavatele elektrické energie,” vysvětluje Roman Pilarčík, jednatel společnosti Acetex.
Jak tedy bude fotovoltaická elektrárna v domácnosti fungovat? Co vše pomocí ní napojíme?
První solární panel pochází z 50. let minulého století
I když by se mohlo zdát, že fotovoltaické panely jsou produktem nového milénia, není tomu tak. Jejich “dědeček” se objevil již v roce 1954. Dnešní panely se ale od svého předchůdce výrazně liší, a to zejména technologií výroby. Sériová výroba solárních panelů byla zahájena na samém sklonku 70. let a během následujících čtyř dekád se fotovoltaické panely rozšířily do domácností po celém světě.
Fotovoltaické panely v domácnosti najdou široké uplatnění. Tím primárním je výroba elektrické energie. Sluneční paprsky, které jsou nositelé energie, dopadají na fotovoltaické panely a pomocí elektronů v článcích panelů vyrobí stejnosměrný proud. Ten putuje do střídače, který ho promění na střídavý proud využitelný v domácnosti. Vyrobená elektřina se pak přes domovní rozvaděč dostane do jednotlivých spotřebičů, jako jsou pračka, myčka, televize, lustr a třeba i zmíněná rychlovarná konvice. Ne vždy ale domácnost stihne všechnu aktuálně vyrobenou energii v daném momentě spotřebovat. Přebytek, který se vyrobí, si může uložit do bateriového úložiště na dobu, kdy panely nebudou vyrábět (typicky po setmění).
Teplou vodu ano, topení už ne
Fotovoltaiku lze využít i pro ohřev vody. Je ale třeba mít elektrický ohřívač vody, jehož provoz zajistí elektřina vyrobená fotovoltaickým panely. Toto řešení ale nemusí být ideální v případě, že spotřeba vody je v domácnosti vyšší, než je běžné. V takovém případě se spíše vyplatí kombinace tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou. Tepelné čerpadlo v domě zajistí jak ohřev teplé vody, tak i vytápění.
V tuzemsku je nejčastěji využívané tepelné čerpadlo vzduch-voda, které velmi zjednodušeně energii ze vzduchu využije pomocí fyzikálních zákonů k ohřevu vody. Tu pak dokáže distribuovat do napojených zařízení - bojleru, radiátorů či podlahového topení. A protože tepelné čerpadlo potřebuje pro provoz elektrickou energii, může jeho provoz částečně pokrýt elektřina vyrobená fotovoltaickou elektrárnou.
“Je potřeba, aby tepelné čerpadlo bylo napojeno na hlavní domovní rozvaděč, kde je přívod energie z fotovoltaické elektrárny,” dodává Pilarčík z Acetexu.
Ekologicky i ekonomicky výhodné řešení pro váš dům
Využít obnovitelné zdroje můžete ve svém domě využít téměř každý. Aby se z nich stala opravdová radost, je třeba pečlivě vybrat dodavatelskou společnost. Skvělou nápovědou jsou recenze klientů na veřejně dostupných referenčních portálech, jako jsou Voltaico, Refsite a Google. Dále je to nabídka služeb, kterou instalační společnost nabízí. Vždy by měla obsahovat úvodní konzultaci zdarma, vyřízení státní dotace na základě plné moci, záruční a pozáruční servis. Instalovat by měla jen značkové produkty, které jsou certifikované pro český trh. Zájemce by si také měl ověřit, že společnost má dostatečné pojistné krytí, které zahrnuje také pojištění odpovědnosti.
Zdroj informací: Acetex s.r.o.
Publikováno: 24. 10. 2023, Autor: Acetex s.r.o., Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová