reklama

Co dominuje vaší koupelně? Vana nebo sprchový kout?

Základním vybavením koupelny je vana nebo sprchový kout. Někdy společně a dohromady, někdy buď vana, nebo sprchový kout. Vše záleží na dispozicích koupelny a na tom, co preferujeme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vana nebo sprchový kout? Obě zařízení mají v koupelně své opodstatněné místo

Co je lepší – vana nebo sprchový kout?

Také váháte, zda vanu nebo sprchový kout? Koupelna je místo, bez kterého si dnes už běžný život ani neumíme představit. Ráno se chceme osprchovat, abychom ze sebe smyli pot nočních můr, a osvěženi na těle i na duchu mohli nastoupit do práce. Večer se pro změnu chceme zase vykoupat, protože relaxační lázni v plné vaně horké vody s pěnou, koupelovou solí a vonnými oleji se vyrovná opravdu máloco. Co je ale lepší si do koupelny pořídit? Co je praktičtější, lepší a úspornější? Vana nebo sprchový kout? Případně raději obojí?

Ne vždy nám naše koupelny umožňují takový komfort, jako je vana i sprchový kout zároveň.  Zvlášť v panelových domech se v dobách výstavby na velké a prostorné koupelny vůbec nehledělo a dodnes se můžeme setkat v některých takových bytech s ohavným umakartovým jádrem, téměř sedací vanou a trojhranným umyvadlem na otočné nožce, případně s bíle okachličkovanými pidikoupelnami ve starých zástavbách. Problém, zda vana nebo sprchový kout, byl do jisté míry vyřešen za nás, protože sprchové kouty se v běžných domácnostech vyskytovaly jen velmi sporadicky.

Co dominuje vaší koupelně? Vana nebo sprchový kout?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co dominuje vaší koupelně? Vana nebo sprchový kout?

Koupel lidé milují pro její blahodárné účinky na tělo i duši. Jen při představě plné vany horké vody se svěží pěnou, koupelovou solí a éterickými oleji, ideálně doplněné dalšími vanovými rituály (sklenkou vína, relaxační hudbou, pleťovou maskou) máme chuť si právě tento relax dopřát se vším všudy.

Vana nebo sprchový kout či sprchový box?

Vany umisťujeme jak do malých, tak i do větších koupelen, které disponují dostatkem prostoru. Kromě klasických van samozřejmě existují i ty s atypickou konstrukcí, které dokážou perfektně bojovat s nedostatkem místa. V malých koupelnách nacházíme vany klasické, obdélníkového tvaru. Velké a prostorné koupelny se mohou chlubit vanami rohovými, ale setkáme se i s vanami volně stojícími uprostřed místnosti nebo s vanami vybavené dalším příslušenstvím. Co se týče materiálu, už dávno se nemusíme omezovat jen na porcelán nebo novější akryl. Nabídky předních výrobců jsou téměř nekonečné. Proto si můžeme pořídit vanu dřevěnou, plechovou či dokonce skleněnou.

Vana by měla splňovat především možnost koupání v lázeňském stylu. To ale neznamená, že se v ní nemůžeme jen osprchovat. K tomu je ovšem potřeba minimálně vanový závěs, který ale využijeme i při koupání k vytvoření soukromí. Závěsy ale mají spoustu záporných vlastností, z nichž ta zásadní je, že se v nich drží nečistoty a velmi často právě díky vlhkosti začnou plesnivět. Jejich údržba je náročná a s nejistým výsledkem. Pokud už vyžadujeme sprchování ve vaně, měli bychom si pořídit praktičtější zástěnu, ideálně posuvnou. Vanové zástěny je možné dnes vyrobit i k atypickým vanám.

Množství vody, které spotřebujeme při koupání, závisí pochopitelně na velikosti vany a naší potřebě si vanu plnit. Běžné vany se však v průměru naplní asi 150 litry vody. Sprchování je z hlediska očisty zdravější a z hlediska šetření je považováno dokonce za velmi ekonomické. Samozřejmě pokud nemáme tendenci stát půl hodiny pod tryskající horkou vodou, která takto nadarmo utíká do kanalizace. Při běžném sprchování zvládneme vypotřebovat 12 až 15 litrů vody za minutu. Pokud máme sprchu s úspornou hlavicí, je to pouze 6–7 litrů za minutu. Při nepřetržitém desetiminutovém sprchování budeme mít spotřebu 120 litrů až 150 litrů.

Co dominuje vaší koupelně? Vana nebo sprchový kout?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co dominuje vaší koupelně? Vana nebo sprchový kout?

Sprchové kouty a sprchové boxy jsou pak praktické hned z několika důvodů. Nejen, že je jejich pořízení poměrně dostupné, ale zaberou v místnosti minimum místa. Jsou proto vhodné do menších koupelen, kde bojujete s každičkým centimetrem. To jsou právě případy panelových domů či starých zástaveb, kde mnohdy s koupelnou nebylo počítáno vůbec. I sprchové kouty mají mnoho variant. Jedinou jejich nevýhodou je, že si ve sprchovém koutu nedopřejete právě tu vanovou pohodu s pěnou, olejem nebo koupelovou solí. Nejběžnější jsou typy se skleněnými nebo plastovými dveřmi, ty mohou být posuvné nebo křídlové.

Co dominuje vaší koupelně? Vana nebo sprchový kout?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co dominuje vaší koupelně? Vana nebo sprchový kout?

Na rozdíl od sprchového koutu je sprchový box kompletním sprchovým koutem se vším všudy a stačí ho jen napojit na rozvody a odpad. U sprchového koutu se často nevyhnete stavebním úpravám. Sprchový kout ale může zabírat podstatně víc místa, pokud nebudeme bazírovat na typizované sprchové vaničce a vystačíme si s rovnou podlahou a odtokovou drážkou pod povrchem. Sprchové boxy nalezneme jak tradičně čtvercové či obdélníkové, tak kulaté, resp. půlkulaté. Součástí boxu navíc mohou být masážní trysky nebo pára, do ovládacího panelu se dnes také běžně instaluje barevné podsvícení nebo rádio.

Ideální je, pokud se v naší koupelně najde dostatek místa nejen pro vanu, ale i pro sprchový kout. Naše věčné rozhodování, zda vana nebo sprchový kout tak bude rázem jednou provždy vyřešené.

Publikováno: 17. 10. 2023, Autor: autor: Martina Pilzová | zdroj: chytryvyber.cz, jakvybratsprchu.cz, practical-tips.com