reklama

Řešíte uchycení nopové fólie? Zkuste náš tip

S mokrou zdi nejsou žádné špásy. Řešení, jak se zbavit vlhkosti ve zdivu, je spousta. My se budeme v textu věnovat postupu přichycení nopové fólie, která je v některých případech důležitým prvkem systému pro odvětrání mokrého zdiva – zvlášť u starších domů. Zaměříme se na to, jak uchytit nopovku do extrudovaného polystyrenu.

Mokrá zeď se dá řešit nopovou fólii. Ukážeme si, jak ji uchytit (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Mokrá zeď – zaměříme se na detail

Předmětem následujícího textu není návrh systémového řešení pro mokou zeď. Soustředíme se na detail – jak připevnit nopovou fólii a krycí lišty do polystyrenu, který je přilepený na základech domu. Uchytit cokoli do polystyrenu je někdy problém, proto si ukážeme, jak ho rychle a elegantně vyřešit. Klíčem je speciální vrut do polystyrenu, který pro uchycení nopovky použijeme.

Co budeme potřebovat:

  • akuvrtačku
  • hmoždinky a vruty do polystyrenu
  • nopovou fólii
  • krycí lišty

Nopovka se kotví pomocí speciálních vrutů do polystyrenu
Nopovka se kotví pomocí speciálních vrutů do polystyrenu (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Vyjdeme ze situace, kdy je na základech domu přilepený polystyren přetažený perlinkou a lepidlem. V tomto případě nejde ani tak o akutní řešení problému mokré zdi, jako spíš o dodatečnou izolaci spodní části stavby nopovou fólií. Pro uchycení nopovky do polystyrenu použijeme speciální vruty. Mají velmi hrubý závit, který ve tvrzeném polystyrenu dobře drží.

Pokud je lepidla hodně, můžete ho před instalací plastového vrutu předvrtat
Pokud je lepidla hodně, můžete ho před instalací plastového vrutu předvrtat (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Vrut se nasadí na akuvrtačku a jemným tlakem se zašroubuje do polystyrenu. Vrut má speciální tvar hlavičky, která přesně pasuje do prohlubní v nopové fólii. Pokud je vrstva lepidla na polystyrenu příliš silná, možná bude nutné ji předvrtat vrtákem. Vrut má totiž plastovou špičku, a ta se může brzy otupit. Takto postupujeme dál, dokud nebudeme mít nopovou fólii po celé délce ukotvenou.

Takto se šroubuje vrut do polystyrenu. Použít můžete i akuvrtačku
Takto se šroubuje vrut do polystyrenu. Použít můžete i akuvrtačku (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Ať už řešíte izolaci mokré zdi, nebo jen chce nopovkou překrýt sokl domu, vždycky je nutné ukončit nopovou fólii krycími lištami. Ty zaručují, že za nopovku nebude zatékat a jsou zároveň důležité pro odvětrání základů zdiva. Krycí lišty se vyrábí plastové nebo hliníkové. V našem případě jsme použili lišty hliníkové. Do polystyrenu se kotví opět pomocí speciálních vrutů a samořezných šroubů. Šrouby mají těsnění, aby pod ně nezatékalo.

Vruty mají vnitřní zářez pro kovové šrouby. Těmi se pak přichytí krycí lišta nopové fólie
Vruty mají vnitřní zářez pro kovové šrouby. Těmi se pak přichytí krycí lišta nopové fólie (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Lištu přiložíme na konec fólie tak, aby překrývala zhruba poslední dvě řady nopů. V lištách jsou otvory pro šrouby, které si tužkou vyznačíme na polystyren. Pak na tato místa zašroubujeme vruty. Postupujeme podobně jako v případě, kdy jsme kotvili nopovku. Vrut se opět nasadí na akuvrtačku a zašroubuje se do polystyrenu. V některých případech bude možná nutné předvrtat lepidlo na omítce.

Přichycená krycí lišta
Přichycená krycí lišta (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Jakmile máme vruty zavrtané, přiložíme za zeď krycí lištu a pomocí speciálních kovových šroubů ji přichytíme. Kovové šrouby se montují do plastových vrutů, které jsme přichytili v předchozím kroku. Šrouby dotahujeme s citem tak, aby těsnily a zároveň aby nebyly přetažené – gumové těsnění, které je pod hlavičkou vrutu, se musí jen lehce roztáhnout. Stejným způsobem postupujeme dál, dokud nemáme celou horní stranu nopové fólie olištovanou. Pak je práce hotová.

Hliníkové krycí lišty si můžete pořídit v několika barevných kombinacích. Lišty se dají zkracovat pomocí běžných nůžek na plech. Rozhodně je neřežte flexou, protože byste poškodili jejich lakovaný povrch. Plastové lišty můžete rovněž stříhat nebo řezat pilkou na železo.

Publikováno: 18. 10. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč