reklama

Jak použít nýtovací kleště, pokud jste žena?

Nýtovací kleště jsou praktický pomocník ve chvíli, kdy potřebujeme spojit dva materiály k sobě tzv. nerozebíratelným spojem. Nýty jsou velmi pevné spoje, které používáme zejména tam, kde hrozí díky vibracím postupné povolování spoje pomocí vrutů nebo šroubů a matic. Použít moderní nýtovací kleště dnes zvládne i žena, která je bude držet poprvé v ruce, neboť jejich ovládání je skutečně triviální.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naučte se používat nýtovací kleště jako profesionálové (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nýtovací kleště a jejich použití

Nýtovací kleště jsou určené pro pevné spojování plošných materiálů, zejména kovů. Nýtování je zvlášť vhodné pro spoje vystavené silným vibracím. V těchto případech je vždy lepší použít nýtů než šroubů, protože právě vlivem vibrací může docházet k postupnému povolování závitů šroubů. V případě nýtů takové riziko nehrozí. S minimálním úsilím tak vytvoříme pevné a odolné spoje, které nahradí šrouby, vruty, obyčejné nýty, pájení i svařování.

Nýtovací kleště se dají rozdělit podle způsobu, jakým se aplikuje nýt do spojovaných materiálů na jednoruční, dvouruční, aku kleště nebo kleště pneumatické. V kutilské dílně se nám budou hodit kleště jednoruční nebo dvouruční, případně aku.

Jak spojit dva materiály k sobě? Pomocí nýtů a nýtovacích kleští
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak spojit dva materiály k sobě? Pomocí nýtů a nýtovacích kleští

Jak poznáme, kam je vhodné umístit nýt, kam šroub a co stačí pouze přibít? Obecně bychom měli vědět, že pokud chceme mít spoj rozebíratelný, použijeme šroub s matkou nebo vrut. Spoj nerozebíratelný představuje právě nýt. A například u spojování plechů nebo kovů, které jsou tenké, je jistější použít nýty, které zajistí pevnost spoje.

Existuje několik různých druhů nýtů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Existuje několik různých druhů nýtů

Pokud zvolíme techniku nýtování, musíme také zvolit ty správné nýty. Ty volíme podle typu materiálu, který budeme chtít nýtovat. Proto máme nýty ocelové, nerezové nebo třeba hliníkové. Nerezové nýty se dají kombinovat s mnoha dalšími materiály, jako je dřevo nebo plast.

Vrták by měl být o něco silnější, než je průměr nýtu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrták by měl být o něco silnější, než je průměr nýtu

Pokud chceme připevnit slabostěnný materiál (např. plech) k materiálu silnostěnnému (dřevo nebo silnější kov), můžeme použít právě ocelový nýt. Protože na instalaci nýtů budeme potřebovat také vrtačku a vrták, musíme vědět, jaký průměr nýtu a vrtáku zvolit.

I silnějších materiálů si nejprve otvor předvrtáme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
I silnějších materiálů si nejprve otvor předvrtáme

První krok je tedy ten, že do obou spojovaných materiálů vyvrtáme otvor. Vrták by měl být o něco málo silnější, než je průměr nýtu. To znamená, že pokud vrtáme vrtákem č. 5, použijeme nýt o průměru cca 4,8 mm.

Pákové nýtovací kleště přiložíme na nýt
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pákové nýtovací kleště přiložíme na nýt

Nýt vložíme do vyvrtaného otvoru zaoblenou stranou nahoru (druhá, delší strana je trn, který bude oba materiály spojovat k sobě) a na jeho konec nasadíme nýtovací kleště. Můžeme zvolit i druhý způsob – tedy vložíme nýt přímo do nýtovacích kleští a takto jej potom přemístíme do otvoru.

Nýt je pevně ukotven a materiál je spojen
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nýt je pevně ukotven a materiál je spojen

Při použití dvouručních pákových nýtovacích kleští jednoduše "zacvakneme" středovou hlavici, která ukotví nýt do materiálu, a následně pohybujeme oběma pákami nýtovacích kleští nahoru a dolů tak dlouho, než je nýt dokonale upevněný. Kleště pak samy "odskočí" a nýt zůstane bezpečně ve spojovaném materiálu.

V praxi se nám může stát, že potřebujeme spojit dva materiály, ale je poměrně složité je spojovat hřebíky nebo vruty. To je chvíle pro nýtovací kleště, které umožňují spojení dvou materiálů nýtováním, a to i pokud je přístup pouze z jedné strany. 

O tom, jaké zvolit nýty, rozhoduje předpokládaná namáhanost budoucího spoje a také to, jaký typ nýtovacích kleští použijeme.

  • Například při spojení dvou hliníkových plechů nám pomohou základní jednoruční nýtovací kleště z řady levnějších výrobků a hliníkové nýty. 
  • Pákové nýtovací kleště dvouruční použijeme tam, kde je potřeba použít nýty s větším průměrem a také proto, že tím snížíme nároky na vynakládanou manuální sílu. 
  • Nýtovačky na maticové a šroubové nýty nám umožní připevnit speciální nýtovací matice nebo šrouby na základní materiál, a dále je využít k přišroubování dalších komponentů.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy, nako.cz

Publikováno: 19. 10. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová