Pustili jste se také do rekonstrukce kuchyně, koupelny nebo chodby a potřebujete odstranit staré dlaždičky ze zdí? Pak nečekejte, až si seženete drahé stroje a použijte kvalitní ruční nářadí. Práce vám půjde dobře od ruky a budete pyšní na to, co jste zvládli.
Při rekonstrukci koupelny či kuchyně většinou dojde i na bourání. Bourání starých zárubní, odstranění dlaždiček, vysekávání drážek do podlahy a stěn pro vedení vodovodních trubek a elektriky, to jsou běžné úkoly, které můžete provádět s použitím několika základních nástrojů a správných technik.
Předtím, než se pustíte do bouracích prací, je důležité myslet na svoji bezpečnost. Použijte ochranné brýle a respirátor, abyste si ochránili oči a dýchací cesty před prachem a odletujícími střepy. Také kvalitní pracovní rukavice by neměly při práci chybět. Pokud nechcete mít zasekané kousky obkladaček v prstech, myslete na to.
Jaké nářadí se při odstraňování dlaždiček bude hodit?
Pro hrubou práci budete potřebovat rozhodně kvalitní bourací kladivo, na velkou práci pak i palici. Stalo se vám někdy, že by vám v zápalu práce vypadlo kladívko z ruky? Tak u ergonomicky tvarovaných rukojetí, kterými jsou osazené kladiva a palice Fiskars, se vám toto stát nemůže.
Tesařská kladiva
Tesařská kladiva jsou k dispozici v různých velikostech a tvarech, což umožňuje výběr nástroje, který nejlépe vyhovuje konkrétnímu úkolu. Pokud pracujete s dřevem a potřebujete univerzální nástroj pro různé tesařské úkoly, tesařské kladivo by mohlo být pro vás dobrou volbou.
Unikátní systém topůrka snižuje u práce s kladivem přenos vibrací, zachycuje kinetickou energii a snižuje namáhání svalů na pažích. Díky zahnuté špičce můžete snadno vytáhnout například vyčnívající hřebík či páčit různé drobnější části určené k demolici.
Bourací kladiva a palice
Bourací kladiva a palice jsou nástroje, které mají v široké škále stavebních a demoličních prací mnoho použití. Jsou to těžké nástroje, které vám umožňují efektivně pracovat s tvrdými materiály, jako jsou beton, kámen a jiné pevné povrchy. Jestli potřebujete do něčeho opravdu bouchnout, použijte palici. Například palice Fiskars XL 10 lb/36" obsahuje patentovaný systém kontroly otřesů, který snižuje otřesy a vibrace až o 50 %. Dvouvrstvé topůrko zachytí všechny zbylé vibrace. Tento systém snižuje únavu svalů a bolest kloubů při namáhavé práci.
Také jste už museli klínem zajišťovat, aby hlava palice či kladiva nevypadávala z topůrka? U Fiskarsu mysleli i na tento problém. Hlava je neoddělitelná od zbytku nástroje, díky tomu se můžete soustředit především na práci. Dalším problémem je tvorba puchýřů na dlaních i prstech u každého, kdo se řemeslem neživí a kladivo bere do rukou jen občas. Textura povrchu topůrka je uzpůsobená nejen pro snížení tvorby puchýřů, ale také pro lepší úchop.
Bourací palice a kladiva využijete nejen při odstraňování dlaždiček ze zdí, ale také při bourání betonu, tedy betonových zdí, schodů, chodníků apod., vytváření otvorů ve zdech, při demolici cihlových zdí nebo při práci na stavbě.
Jak postupovat při odstranění dlaždiček?
-
Při odstranění dlaždiček začněte odstraněním spárovacího materiálu. To můžete udělat kladivem s ostrým koncem nebo klempířským nožem. Důkladně odstraňte spárovací hmotu ve spárách kolem dlaždic.
-
Pokud jsou dlaždice přilepené lepidlem, můžete je zahřát. Použijte teplou vodu nebo horkovzdušnou pistoli. Zahřívání pomáhá změkčit lepidlo a usnadní odstraňování dlaždic. Pamatujte na bezpečnost při práci, abyste se nepopálili.
-
Vložte majzlík nebo tesařské kladívko se špičkou pod okraj dlaždice a opatrně ji odstraňte. Pokud odstraňujete pouze část dlaždic, pracujte opatrně, abyste nepoškodili okolní dlaždice nebo zeď. Pokud jsou dlaždice silně přilepené, budete muset použít více síly. V případě, kdy odstraňujete dlaždice z celé zdi, můžete použít bourací kladivo. I zde platí, že nesmíte pracovat moc destruktivně, abyste nepoškodili podkladovou zeď.
-
Postupně odstraňte všechny dlaždice ze zdi.
-
Po odstranění dlaždic může na zdi zůstat lepidlo. Můžete ho odstranit oklepáním nebo broušením. Pokud lepidlo nejde tak lehce odstranit, můžete zvážit použití speciálního odstraňovače lepidla.
-
Po odstranění dlaždic a lepidla očistěte povrch zdi a nechte ji důkladně vyschnout.
Jaký je postup nejen při odstranění dlaždiček, ale při bourání všeobecně?
Nejprve odstraňte veškerý nábytek, aby bylo dostatek místa pro práci. Zajistěte také, aby v místnosti bylo dostatek světla. Pokud některé kusy nábytku nejdou z místnosti odstranit, přikryjte je raději nějakou starou dekou a igelitem. Odletující kousky materiálu by mohly nábytek poničit.
Tužkou nebo papírovou páskou si vyznačte místo, kde budete pracovat. Pokud potřebujete odstranit dlaždičky po celé délce stěny, tento krok vám odpadá. U odstranění dřevěných zárubní je dobré, pokud zárubně přeříznete pilkou. Pokud byste se je snažili vybouchat celé, mohli byste vylomit i část ostění, což může být nežádoucí. Při odsekávání dlaždiček použijte kladivo a majzlík. Pozor na prach, který vzniká z rozbitých dlaždic, mohli byste ho vdechnout a poškodit si dýchací cesty nebo dokonce plíce.
Pravidelně odstraňujte stavební odpad, aby se nekupil a vy tak mohli pokračovat v práci. Po dokončení bouracích prací zkontrolujte, zda nikde nezůstala částečně uvolněná cihla či jiného materiálu a vše je připravené pro následnou fázi vašeho projektu, ať už jde o instalaci nových trubek, kabelů nebo konstrukčních prvků.
Nezapomeňte, že práce s ručním nářadím vyžaduje trpělivost a opatrnost. Pokud si nejste jisti, jak postupovat, můžete se poradit s odborníkem nebo profesionálem, který vám poskytne cenné rady a asistenci. Při správném použití nářadí a dodržování bezpečnostních opatření můžete úspěšně provést bourací práce svépomocí a ušetřit si nemalé peníze.
Publikováno: 16. 10. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková