reklama

Nemáte místo na hoblovku? Zkuste skvělý elektrický hoblík

Hoblík modelové řady KP0810 vyrábí Makita už pěknou řádku let. Testovaný kousek má v rodném listu rok 2007. V testu tohoto hoblíku se pokusíme ukázat, v čem tkví jeho oblíbenost. Ukážeme si konstrukci stroje a upozorníme na některé jeho nedostatky. Následující test proto můžete považovat za malého rádce, pokud zrovna o nějakém hoblíku uvažujete a nevíte, jaký typ vybrat.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Test hoblíku Makita upozorní na jeho skvělé vlastnosti. Najdou se i nějaké slabiny? (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Padne dobře do ruky

Ne, test hoblíku Makita KP0810 nebudeme začínat popisem krabice, ve které si ho domů přinesete. O obalu naše recenze nebude. Správné nářadí má být totiž v provozu, nikoli ve skříni. Pojďme na to.

Hoblík se výborně drží. Má pogumovanou rukojeť, takže ani při dlouhodobé práci vás z něj nebude bolet ruka. Tomu napomáhá i nízká hmotnost hoblíku – větší část stroje je vyrobena z kvalitního plastu, spodní hoblovací základna je z hliníkového odlitku. Nevýhodou hliníku je, že je poměrně měkký, takže se časem spodní základna poškrábe. Nejde ale o nic hrozného. Jde spíš o kosmetickou vadu, na práci nebo kvalitu hoblování to nemá žádný vliv.

Hoblík má výbornou ergonomii
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Hoblík má výbornou ergonomii

Užitečná vychytávka

Na testovaném hoblíku vás možná překvapí skvělá vychytávka v podobě malé plastové patky, která je umístěna v zadní části hoblovací základny. Patka se poté, co začnete hoblovat, automaticky sklopí a vy můžete pokračovat nerušeně v práci. Jakmile hoblík zvednete z hoblované plochy, patka se zase automaticky vysune. Má to obrovskou výhodu v tom, že hoblík můžete odložit na rovnou plochu i s točícím se hoblovacím válcem. Nemusíte tak čekat na to, až se válec zcela zastaví. Zásadně to urychluje práci.

Plastová patka v zadní části hoblovací základny umožňuje odložení hoblíku ještě s dobíhajícím motorem
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Plastová patka v zadní části hoblovací základny umožňuje odložení hoblíku ještě s dobíhajícím motorem

Jak hobluje

Hoblík má bezpečnostní spoušť, takže abyste ho zapnuli, musíte zmáčknout ještě tlačítko na boku rukojeti. Jakmile se hoblík rozejde, můžete začít hoblovat. Ačkoli má hoblovací válec jen dva nože, výsledky hoblování jsou skvělé. Je to dáno vysokými otáčkami hoblovacího válce. Povrch je tak dokonalý, že odpadá jakékoli dobrušování brusným papírem. Šířka hoblíku je 82 mm, což úplně stačí na hoblování latí, trámků nebo úzkých desek. Odpovídá tomu také výkon motoru 850 W.

Úběr třísky se dá nastavit po desetině milimetru. Maximální úběr je 4 mm
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Úběr třísky se dá nastavit po desetině milimetru. Maximální úběr je 4 mm

Úběr třísky se dá nastavit v rozsahu 0–4 mm, a to pomocí otočného kola s dobře čitelnou stupnicí. V polohách okolo maximálního úběru je otáčení nastavovacího kolečka poměrně tuhé.

Kromě klasického hoblování můžete testovaným hoblíkem velmi dobře srážet i ostré hrany desek. To pochopitelně umí i jiné hoblíky, tahle Makita má ale k tomuto účelu zvlášť vytvořené drážky v přední části spodní hliníkové základny. K dispozici jsou celkem tři velikosti drážek podle toho, jak moc hranu potřebujete srazit. Počítejte jen s tím, že nejmenší drážky se po čase zanesou a bude je potřeba vyčistit.  

Tři menší drážky ve spodní části hoblíku usnadňují srážení hran dřeva
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Tři menší drážky ve spodní části hoblíku usnadňují srážení hran dřeva

Výměna nožů

V testovaném hoblíku se používají jednorázové žiletkové nože (použít jdou i nože univerzální brousitelné). Jsou oboustranné, takže jakmile se na jedné straně otupí, můžete je snadno přehodit na stranu druhou. Jinak samotná výměna nožů je velmi jednoduchá – rozhodně mnohem jednodušší než na velké hoblovce. Nože mají výřezy, takže přesně zapadnou do hoblovacího válce, není třeba nic seřizovat ani přeměřovat.

Nože se vyměňují snadno
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nože se vyměňují snadno

Samotný válec je poháněn přes řemen. Řemen se dá po sejmutí krytu snadno vyměnit. Během let, co byl hoblík v provozu, to ale nebylo potřeba ani jednou. Snadno se dají vyměnit také uhlíky k motoru. Pokud vás zajímají ceny dílů, sada nových nožů stojí zhruba 280 korun. Sadu uhlíků, které ale v provozu vydrží spoustu let, pořídíte za zhruba dvě stě korun.

Řemen pohánějící hoblovací válec
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Řemen pohánějící hoblovací válec

Nastavení hoblíku

Kromě tloušťky úběru třísky si můžete na hoblíku nastavit také to, kterým směrem budou hobliny z hoblíku vyhazovány. Děje se tak pomocí plastové záslepky. Pokud něco hoblíku můžeme vytknout, tak právě tohle – záslepka jde poměrně obtížně vyjmout. Navíc hobliny ze stroje odlétávají poměrně daleko, vhodnější by bylo, kdy byl výfuk směrován více dolů. Naštěstí průměr příruby výhozu hoblin odpovídá průměru klasických plastových kolen, která používají vodaři. Takže když si takové koleno na hoblík nasadíte, můžete snadno nastavovat směr výfuku hoblin.

Výborné je paralelní pravítko. Na bok hoblíku se jednoduše přišroubuje, a díky němu si můžete nastavit šířku hoblování. Dalším dorazem na těle hoblíku se pak nastavuje hloubka falce. Velmi snadno se tak dají hoblovat různé polodrážky – třeba při výrobě oken nebo rámů.

Takto můžete s hoblíkem snadno vyrábět polodrážky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Takto můžete s hoblíkem snadno vyrábět polodrážky

Shrnutí

Hoblík se výborně hodí pro hobby a profi použití. Pokud vám nevadí šířka hoblování 82 mm, což je v této kategorii standardem, určitě jeho pořízením neuděláte chybu. Testovaný hoblík Makita KP0810 vydrží i vyšší zatížení a časté používání. Výhodou je výborná ergonomie, dostatečný výkon, snadná dostupnost náhradních dílů, a hlavně kvalita hoblovaného povrchu.

Plusy

  • výborná ergonomie
  • výborný povrch hoblování
  • kvalita zpracování a dostupnost náhradních dílů
  • integrovaná odkládací patka
  • trojice V drážek pro srážení hran
  • úběr třísky až 4 mm

Mínusy

  • poněkud obtížněji demontovatelná záslepka pro odvod hoblin
  • tužší chod kolečka, kterými se nastavuje úběr třísky

Zdroj: autor článku

Publikováno: 12. 10. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč