reklama

Vyrobte si originální domovní číslo

Výroba čísla popisného ze dřeva s rostlinným dekorem nabízí kombinaci estetiky, osobního doteku a praktické funkce. Toto číslo může nabývat různých podob. Občas se omezuje na jednoduchou smaltovanou tabulku, jindy se proměňuje v téměř umělecké dílo. A právě my bychom vám rádi poskytli návod na vytvoření takového malého uměleckého kousku. Pro tento projekt budeme používat dřevo a ozdobíme ho umělými květinami, které si ovšem můžete vyměnit za živé.

Výroba číslo popisného podle vašich představ (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výroba čísla popisného? Vytvořte si ho podle vlastních představ

Výroba čísla popisného nabízí několik důvodů k motivaci. Jednak slouží k jednoznačné identifikaci budovy a usnadňuje doručování a lokalizaci. Pak vám dovoluje si kreativně ozdobit svůj dům podle svých představ. Vytvořením vlastního čísla popisného získáte unikátní prvek pro svou nemovitost. Je klíčové respektovat místní předpisy, zajistit čitelnost a viditelnost čísla z veřejného prostoru, a tím spojit funkcionalitu s osobním výrazem a praktickými dovednostmi.

Čísla si můžete koupit, nebo vyrobit
Čísla si můžete koupit, nebo vyrobit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Samotné dřevěné číslo lze zakoupit v obchodě se širokým sortimentem pro tvoření, nicméně pro ty zručnější kutily je možnost si ho vyřezat pomocí lupénkové pilky. A samozřejmě nebude chybět ani vrstva nátěru, která dodá celému dílu zvláštní nádech.

Výroba čísla popisného vyžaduje:

  • dřevěná čísla
  • dřevěná prkna (plotovky) – 5 ks
  • univerzální lepidlo
  • sukulenty či jiné rostliny (živé, umělé)
  • hřebíky
  • kladivo
  • vosk na dřevo
  • akrylovou barvu dle výběru

Prkna nařežte na potřebnou délku
Prkna nařežte na potřebnou délku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Začněte s prkny, která výroba čísla popisného vyžaduje jako základ. Rozložte všechna prkna vedle sebe, vytvoříte si představu o celkové velikosti budoucí cedule. V našem případě to bude 60 cm. Každé prkno si odměřte a proveďte řezy. Tímto způsobem budou prkna připravena k dalšímu zpracování.

Prkna slepte k sobě
Prkna slepte k sobě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po nařezání prken je obruste, abyste dosáhli hladkého povrchu. Jakmile jsou prkna připravena, můžete je začít slepovat. Aby bylo vše pevně a bezpečně spojeno, naneste lepidlo na hrany prken, která následně spojte dohromady. Při této činnosti se snažte pracovat co nejpřesněji, aby byla výsledná cedule byla nejkvalitnější. Po spojení prken nechte lepidlo zcela zaschnout.

Květináče na prkna jednoduše postavte a odměřte délku
Květináče na prkna jednoduše postavte a odměřte délku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zatímco lepidlo schne, můžete si připravit truhlík pro sukulenty. Na jedno ze zbylých prken si vyskládejte sukulenty a podle jejich rozměru označte tužkou místo, kde bude truhlík končit. Postupujte stejným způsobem i s dalšími třemi prkny, zadní strana nebude potřeba, bude ji tvořit základní deska. Tím vytvoříte dokonale tvarovaný truhlík pro vaše sukulenty.

Prkýnka nařezaná na truhlík sbijte pomocí hřebíčků
Prkýnka nařezaná na truhlík sbijte pomocí hřebíčků (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Prkna na truhlík nařežte na požadované délky a poté obruste hrany prkýnek brusným papírem, abyste odstranili otřepy. Následně použijte kladivo a hřebíky k tomu, abyste spojili prkýnka pevně dohromady.

Povrch ošetřete voskem
Povrch ošetřete voskem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Připravte si vosk a nanesete ho na spojená prkýnka a truhlík. Po zaschnutí použijte hadr, abyste odstranili přebytečný vosk a docílili hladkého a lesklého povrchu.

Čísla natřete barvou dle vašich představ
Čísla natřete barvou dle vašich představ (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní přichází čas na čísla. Můžete je přebarvit pomocí akrylové barvy, aby odpovídala vašemu vkusu – naneste ji z vrchní i boční strany.

Truhlík i čísla nalepte na desku
Truhlík i čísla nalepte na desku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zatímco čísla schnou, naneste lepidlo na truhlík a pečlivě ho umístěte na požadované místo na desce. Nechte lepidlo zaschnout. Potom přilepte na své místo i čísla tak, aby vytvořila harmonický celek.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 15. 10. 2023, Autor: Lenka Tajbrová , Profil autora: Lenka Tajbrová