reklama

Vyrobte si stojan na dřevo ze starého sudu

Pokud vám u kamen chybí místo na dřevo, vyrobte si stojan na dřevo ze sudu, který vám naopak přebývá. Během chvíle a s minimem úsilí budete mít šikovného pomocníka na kolečkách a kolem kamen čisto a upraveno. Pusťte se do výroby s námi.

Stojan na dřevo ze sudu bude skvělým pomocníkem i ozdobou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Praktický stojan na dřevo ze sudu by u vás neměl chybět

Stojan na dřevo ze sudu bude plnit roli praktického a stylového pomocníka u každých kamen nebo krbu. Získáte díky němu prostor na dřevo, třísky i zavěšení potřebného krbového vybavení, díky kolečkům bude snadno přemístitelný, aniž byste z něj museli vše vyndávat, a k jeho výrobě využijete kousek sudu, který už je třeba rozbitý a nemá další využití – vystačíte si s hloubkou zhruba 30 až 40 cm podle toho, jak dlouhá polena do něj chcete ukládat – čili opět výroba v duchu recyklace.

Využijete i starý podvozek od dětského kočárku
Využijete i starý podvozek od dětského kočárku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na stojan na dřevo ze sudu budete potřebovat:

  • kus starého plechového sudu
  • kolečka na konstrukci z kočárku pro panenky
  • 3 dřevěná prkna
  • ředidlo
  • háčky a vruty
  • barvu ve spreji podle svého výběru

Na ostrý okraj připevněte gumu
Na ostrý okraj připevněte gumu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve sud ředidlem očistěte a odmastěte – naneste dostatečné množství ředidla na hadřík a pečlivě sud ze všech stran otřete. Ideální je použít také pracovní rukavice. Na seříznutou stranu, která je ostrá, připevněte gumu, abyste se nezranili.

Sud nastříkejte vybranou barvou
Sud nastříkejte vybranou barvou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Poté si vezměte barvu ve spreji a původní barvu sudu, která se vám nemusí líbit, nebo být ve 100% stavu, přestříkejte na barvu podle vlastního výběru. Můžete tak provést z vnější nebo i z vnitřní strany podle toho, jakou máte představu o barvách. Nechte barvu zaschnout podle doporučení výrobce. Nástřik můžete případně zopakovat. Barvu nanášejte dle pokynů a v dobře větraném prostoru.

Podstavec vyřízněte podle obkresleného sudu
Podstavec vyřízněte podle obkresleného sudu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile sud uschne, položte ho jednou stranou na kus dřeva, z každé strany si nechte vůli přibližně na palec. Následně obkreslete a vyřízněte. To stejné zopakujte ještě jednou. Vyříznutá dřeva budou sloužit jako podstava pro budoucí stojan na dřevo.

Podvozek s kolečky připevněte vruty
Podvozek s kolečky připevněte vruty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vezměte si kolečka od kočárku a naměřte dřevo, aby hezky sedělo na konstrukci mezi kolečky z jejich vnitřní strany. V místech konstrukce je třeba vybrousit či vyříznout drážky, díky kterým pak půjde na konstrukci nasadit. Poté dřevo přimontujte ke kolečkům – použijte kovové destičky, kterými překryjete konstrukci a vruty přišroubujte.

Polici zasaďte doprostřed sudu
Polici zasaďte doprostřed sudu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pro doladění si vezměte prkno, které napevno připevníte k sudu – bude sloužit jako police. Zkraťte ho tak, aby natěsno sedělo do sudu, z jedné strany klasicky vruty, z druhé strany použijte háčky, které budou zavěšené na vnější straně a budou nejen ozdobné, ale taky praktické, můžete na ně zavěsit nářadí potřebné u krbu.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 13. 10. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Lenka Tajbrová