Klimatizaci máme možná převážně spojenou s létem, kdy si doma nebo v autě nastavíme "klimu" a rázem máme příjemnou teplotu. Věděli jste, že vám bude platná klimatizace v zimě? Ovšem ne proto, aby vám ochladila byt, ale aby vám pomohla jej vytopit – a přitom ještě ušetřit.
Klimatizace v zimě
Je dobré používat klimatizaci v zimě? V obytných prostorách se už dnes téměř neobejdeme bez klimatizace a na místech, kde trávíme svůj čas prací už teprve ne. Naštěstí jsou v mnoha případech už minulostí přehřáté výrobní haly, kanceláře a další prostory, kde není možné mít otevřená okna a větrat jimi. Klimatizace se stala nedílnou součástí našich životů. I když spousta lidí neumí klimatizaci správně používat – díky tomu vznikají nejrůznější respirační choroby, lidé jsou zchoulostivělí a stojí to peníze, klimatizace je prostě potřeba.
Nejčastěji používané typy jsou klimatizace mobilní a nástěnná. Nástěnné klimatizace s venkovním ventilátorem mají venkovní jednotku, jejíž součástí je kompresor. Nástěnné klimatizace bez venkovního ventilátoru můžeme využít všude tam, kde předchozí typ instalovat nelze.

Přenosná klimatizace představuje jednoduchou a spolehlivou variantu. Hlavní přednosti mobilní klimatizace je její mobilita. Klimatizace na zeď má ale oproti své přenosné konkurenci jasnou výhodu – především v tom, že ji umístíme na stěnu, díky čemuž nepřekáží.
Tzv. multisplitové zpracování zajistí chládek v několika místnostech najednou. Valná většina nástěnných klimatizací využívá úsporného a ekologicky šetrného chladiva. Provoz tak není nezbytně finančně zatěžující. Multisplitová venkovní klimatizační jednotka je jedna, ale k ní máme až pět dalších vnitřních jednotek, které rozmístíme po celém domě či bytě – na rozdíl od splitové klimatizace, která si musí vystačit pouze s jednou jednotkou.
Kromě prvotní funkce, tedy ochlazování prostor, ale klimatizace v zimě umí i topit, resp. ohřívat naše místnosti v bytě a domě. Může sloužit jako primární zdroj tepla nebo být pomocným topidlem třeba k podlahovému nebo centrálnímu vytápění. V rámci topení se klimatizace v zimě chovají velmi úsporně. Výrobky ve třídě A až A+++ odebírají ze vzduchu v místnostech až 70 % energie.
Instalace klimatizace na stěnu
Vnitřní jednotky se instalují na stěnu v místnosti, venkovní část se umisťuje na obvodovou zeď nebo střechu. Ve venkovní jednotce bývá umístěn kompresor. Instalace klimatizace na stěnu je jednoduchá a nevyžaduje žádné stavební úpravy, bourání a podobně. Do stěny se pouze navrtají otvory pro hmoždinky, na nichž bude klimatizace zavěšena, a vedle ní se vyvrtá samostatný otvor pro prostup chladivového potrubí, kterým je potřeba se dostat z venkovní jednotky do jednotky vnitřní.

Po vložení hmoždinek do vyvrtaných otvorů se do těchto míst usadí kovový držák, uchytí se vruty a na něj se už upevní samotná klimatizace.
Péče o klimatizace
Klimatizace v zimě je na údržbu vcelku nenáročná. Postačí z ní jednou za čas utřít prach a uvnitř tělesa zkontrolovat, případně vyměnit filtry, a vnitřní prostor vysát vysavačem, abychom jednotku zbavili prachu. Jednou za čas (a to platí i při prvotní instalaci) je ale potřeba si pozvat odborného technika, který vyčistí venkovní i vnitřní jednotky, vydesinfikuje výměník a zkontroluje, zda je klimatizace správně nastavená a pracuje tak, jak má.

Klimatizace lze v dnešní době ovládat nejen dálkovým ovládáním, ale samozřejmě i pohodlněji díky aplikacím v mobilním telefonu. Spárováním řídicí jednotky klimatizace a mobilního telefonu nám ušetří starosti, protože při dobrém nastavení se můžeme bez obav vzdálit z domova, aniž bychom se posléze vraceli do bytu, kde bude zima. Klimatizace se o všechno postará sama.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu; Beko
Publikováno: 14. 10. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová