reklama

Klimatizace v létě? Ano! A v zimě?

Klimatizaci máme možná převážně spojenou s létem, kdy si doma nebo v autě nastavíme "klimu" a rázem máme příjemnou teplotu. Věděli jste, že vám bude platná klimatizace v zimě? Ovšem ne proto, aby vám ochladila byt, ale aby vám pomohla jej vytopit – a přitom ještě ušetřit.

Užijte si doma klimatizaci v zimě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Klimatizace v zimě

Je dobré používat klimatizaci v zimě? V obytných prostorách se už dnes téměř neobejdeme bez klimatizace a na místech, kde trávíme svůj čas prací už teprve ne. Naštěstí jsou v mnoha případech už minulostí přehřáté výrobní haly, kanceláře a další prostory, kde není možné mít otevřená okna a větrat jimi. Klimatizace se stala nedílnou součástí našich životů. I když spousta lidí neumí klimatizaci správně používat – díky tomu vznikají nejrůznější respirační choroby, lidé jsou zchoulostivělí a stojí to peníze, klimatizace je prostě potřeba.

Nejčastěji používané typy jsou klimatizace mobilní a nástěnná. Nástěnné klimatizace s venkovním ventilátorem mají venkovní jednotku, jejíž součástí je kompresor. Nástěnné klimatizace bez venkovního ventilátoru můžeme využít všude tam, kde předchozí typ instalovat nelze.

Klimatizace funguje nejen jako ochlazovací modul, ale umí i ohřát naše obytné prostory
Klimatizace funguje nejen jako ochlazovací modul, ale umí i ohřát naše obytné prostory (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přenosná klimatizace představuje jednoduchou a spolehlivou variantu. Hlavní přednosti mobilní klimatizace je její mobilita. Klimatizace na zeď má ale oproti své přenosné konkurenci jasnou výhodu – především v tom, že ji umístíme na stěnu, díky čemuž nepřekáží.

Tzv. multisplitové zpracování zajistí chládek v několika místnostech najednou. Valná většina nástěnných klimatizací využívá úsporného a ekologicky šetrného chladiva. Provoz tak není nezbytně finančně zatěžující. Multisplitová venkovní klimatizační jednotka je jedna, ale k ní máme až pět dalších vnitřních jednotek, které rozmístíme po celém domě či bytě – na rozdíl od splitové klimatizace, která si musí vystačit pouze s jednou jednotkou.

Kromě prvotní funkce, tedy ochlazování prostor, ale klimatizace v zimě umí i topit, resp. ohřívat naše místnosti v bytě a domě. Může sloužit jako primární zdroj tepla nebo být pomocným topidlem třeba k podlahovému nebo centrálnímu vytápění. V rámci topení se klimatizace v zimě chovají velmi úsporně. Výrobky ve třídě A až A+++ odebírají ze vzduchu v místnostech až 70 % energie.

Jedna z úsporných a přitom velmi výkonných klimatizací je BGMPI 090, nástěnná klimatizace, která je v energeticky úsporné třídě A++ a její hlučnost je pouhých 54 dBA. Volbou funkce ZoneFollow se aktivuje senzor na ovladači, který snímá teplotu v místě, kam jej položíte. Dle toho upraví klimatizace chlazení tak, aby byla v celé místnosti stejná teplota, kterou požadujete. Unikátní povrchová ochrana pozlacením chrání venkovní jednotku klimatizace před korozí a vlivy počasí, tím zajistí vyšší účinnost a delší životnost klimatizace.

Instalace klimatizace na stěnu

Vnitřní jednotky se instalují na stěnu v místnosti, venkovní část se umisťuje na obvodovou zeď nebo střechu. Ve venkovní jednotce bývá umístěn kompresor. Instalace klimatizace na stěnu je jednoduchá a nevyžaduje žádné stavební úpravy, bourání a podobně. Do stěny se pouze navrtají otvory pro hmoždinky, na nichž bude klimatizace zavěšena, a vedle ní se vyvrtá samostatný otvor pro prostup chladivového potrubí, kterým je potřeba se dostat z venkovní jednotky do jednotky vnitřní. 

Na stěnu se přivrtá držák klimatizace
Na stěnu se přivrtá držák klimatizace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po vložení hmoždinek do vyvrtaných otvorů se do těchto míst usadí kovový držák, uchytí se vruty a na něj se už upevní samotná klimatizace.

Péče o klimatizace

Klimatizace v zimě je na údržbu vcelku nenáročná. Postačí z ní jednou za čas utřít prach a uvnitř tělesa zkontrolovat, případně vyměnit filtry, a vnitřní prostor vysát vysavačem, abychom jednotku zbavili prachu. Jednou za čas (a to platí i při prvotní instalaci) je ale potřeba si pozvat odborného technika, který vyčistí venkovní i vnitřní jednotky, vydesinfikuje výměník a zkontroluje, zda je klimatizace správně nastavená a pracuje tak, jak má.

Samotnou klimatizaci zkompletuje a nastaví odborník
Samotnou klimatizaci zkompletuje a nastaví odborník (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Klimatizace lze v dnešní době ovládat nejen dálkovým ovládáním, ale samozřejmě i pohodlněji díky aplikacím v mobilním telefonu. Spárováním řídicí jednotky klimatizace a mobilního telefonu nám ušetří starosti, protože při dobrém nastavení se můžeme bez obav vzdálit z domova, aniž bychom se posléze vraceli do bytu, kde bude zima. Klimatizace se o všechno postará sama.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu; Beko

Publikováno: 14. 10. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová