Montáž pantu je úkol, který musí zvládnout každý kutil. V našem případě se budeme zabývat montáží klavírového nebo také křídlového pantu. Právě u těch je někdy problém v tom, že vruty, kterými se panty připevňují, špatně zapadnou do otvorů a panty pak nesedí. Ukážeme si, jak se tomu vyvarovat. Tahle vychytávka vám usnadní spoustu starostí.
Montáž klavírového pantu – jak nepřijít o nervy
Možná jste se s tím setkali také. Při montáži klavírového pantu se vám nepodařilo navrtat vruty přesně doprostřed děr, které jsou k tomu v pantech předvrtány. Vůbec se tím netrapte, ono se to povede málokomu. Pokud má vrut zápustnou hlavu, spolehlivě dokáže pant rozhodit tak, že se pohne a dvířka pak špatně lícují. Nebojte se, brzy bude po problému.
Co budete potřebovat:
- křídlový pant
- pár vrutů
- akuvrtačku
- středicí vrták
Montáž pantu začíná jeho rozměřením. Obrysy pantu si ostrou tužkou pečlivě rozkreslete. Počet jednotlivých pantů na dvířkách se řídí jejich hmotností, respektive nosností pantů – čím jsou dvířka těžší, tím by mělo být pantů více. Nicméně se obyčejné křídlové panty běžně používají na lehčí dvířka, takže většinou stačí dva panty na každé křídlo.
Panty je vhodné do dřeva trošku zadlabat, zvlášť pokud jsou z tlustostěnného materiálu. Zadlabání proveďte pochopitelně až po orýsování běžným truhlářským dlátkem. Postupujte opatrně, aby zádlab nebyl příliš hluboký. Lepší je třikrát zádlab dodělávat, než jedou zabrat moc a pak místo tmelit. Nezapomínejte na ostrost dláta – s tupým nástrojem ani mistr nedokáže zázraky.
Teď můžeme na místo vložit křídlový pant. Zároveň si připravíme odpovídající vruty. Průměr by měl být o něco menší, než je otvor v pantu, hlavička vrutu by zase měla zapadnout do otvoru ve vrutu tak, aby byla zároveň s povrchem pantu. Pokud jde o délku vrutu, tak s rozumem – krátký vrut toho moc neudrží, a zbytečně dlouhý je také k ničemu. Konečně se dostáváme k vychytávce, na kterou jsme vás v úvodu článku o montáži pantu upozorňovali. Není jí nic jiného než speciální samostředicí vrták. Jde o nástroj, který je ručen speciálně k navrtávání děr v křídlových a miskových pantech. Uvnitř kovového pouzdra je ukryt samotný vrták, pouzdro má špičku, která hezky zapadne do otvoru v pantu.
Přípravek upněte do akuvrtačky, nasaďte na otvor v pantu, spusťte vrtačku a jemným tlakem tlačte na vrták. Špička přípravku zajistí, že vrták navrtá otvor přímo uprostřed otvoru v pantu. Vrtákem stačí udělat jen mělkou díru – cca 5 mm hlubokou. Krok opakujte na všech otvorech v pantu. Pak už jen stačí do předvrtaných otvorů nasadit vrut a zašroubovat. Jeho hlavička zajede přesně do středu otvoru v pantu. A je hotovo.
Samostředicí vrtáky si můžete koupit v několika provedeních. Liší se v podstatě jen průměrem vrtáku, a tedy i vrutu, pro který jsou určené. Jinak si jimi můžete ulehčit práci nejen při montáži křídových závěsů, ale i během montáže miskových pantů. Postup při navrtání je pak úplně stejný jako ve výše popsaném případě. Jen s tím rozdílem, že miskové panty se vkládají do předvrtaných otvorů, nikoli do vydlabaných zářezů.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 4. 10. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč