reklama

Bouchají vám dveře? Vyrobte si originální dveřní zarážku

Dveřní zarážka je věc, která se dá sehnat v každém obchodě s domácími potřebami. Jenže pokud nechcete být tuctoví a rádi využíváte všechny věci, které máte doma, můžete si vyrobit originální dveřní zarážku sami. Následující text vám může sloužit jako inspirace. Na uvedeném postupu je skvělé, že vás stavba dveřní zarážky nevyjde ani na korunu. Využijeme totiž zbytky věcí, které se leckomu válí doma.

Dveřní zarážka může mít hodně podob, třeba tuhle (Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Dveřní zarážka – nechte se inspirovat 

Níže popsaný postup není třeba brát jako doslovný návod. Určitě při jeho přečtení přijdete na řadu věcí, které byste udělali jinak nebo k výrobě použijete jiné materiály. Představivosti se meze nekladou. Pusťme se do práce.

Co budeme potřebovat:

  • kus topůrka
  • betonovou směs
  • prázdnou plechovku nebo plastový kelímek

Využít můžeme poškozenou násadu
Využít můžeme poškozenou násadu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na výrobu dveřní zarážky budeme potřebovat topůrko. Ideálně se hodí poškozené toporu z lopaty – třeba takové, které se kvůli únavě materiálu zlomilo. Pilkou na dřevo odřízneme horní část topůrka tak, aby bylo dlouhé alespoň 30 cm. Dřevěné topůrka očistíme a obrousíme brusným papírem o zrnitosti 100 až 120. Dbáme na to, aby na topůrku nebyly žádné ostré hrany nebo třísky.

Betonovou směs řádně promícháme
Betonovou směs řádně promícháme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Aby byla dveřní zarážka co k čemu, musí být těžká. Jinak by ji dveře i v menším průvanu převrátily. V našem případě proto topůrko zalijeme do betonu. Jako forma nám bude sloužit stará plechovka nebo třeba plastový obal od jogurtového kelímku. Důležité pochopitelně je, aby byla forma čistá, takže je potřeba ji důkladně vypláchnout.

Vytažení zarážky z formy
Vytažení zarážky z formy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď můžeme začít s přípravou betonové směsi. Není na tom nic těžkého – zbytek směsi vysypeme do formy, přidáme odpovídající díl vody a umícháme. Je lepší, když bude trochu hustší. Do takto připravené směsi zapíchneme topůrko a špachtlí povrch betonu zahladíme. Teď je skoro hotovo. Musíme počkat, až beton zatvrdne, což trvá alespoň jeden týden.

Zarážku můžete dekorativně ozdobit různými materiály
Zarážku můžete dekorativně ozdobit různými materiály (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Poté, co je beton zatvrdlý, je dveřní zarážka v podstatě hotová. Z formy ji stačí jemně vyklepnout. Výrobek můžete dále upravit. Beton lze dozdobit barvou, topůrko třeba mašlí. Nebojte se popustit uzdu fantazii.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky 

 

 

Publikováno: 28. 9. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč