reklama

Odstraňte účinně rez z chromu!

Chromování se používá jako povrchová úprava kovů, abychom je chránili před degradací a prodloužili jejich životnost. Odstranit rez je jediný možný způsob, jak chromové věci přivést opět k životu. Někdy se sice používá rez jako dekorativní prvek, ve většině případů je však nežádoucí a musíme se ho zbavit. K odstraňování rzi můžeme použít věci, které najdeme běžně doma. Co je dobré použít pro opětovné získání lesklého chromu, se dozvíme právě teď.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Povrch omyjeme vodou a osušíme hadrem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Způsoby, jak odstranit rez z chromových povrchů

Rez z chromových povrchů v domácnosti můžeme odstraňovat různými způsoby. Většinou si poradíme použitím pomocníků, které najdeme běžně doma. Na chromu můžeme odstranit rez např. za pomoci alobalu. Hliníková fólie je měkká a jemná, tudíž je riziko nechtěného poškrábání lesklé povrchové úpravy či kovového materiálu pod ní velice malý. Alobal při kontaktu se rzí vytváří chemickou reakci, kdy vzniká na povrchu, tuto směs můžeme bez potíží odstranit.

Inkriminované místo vyčistíme mýdlem a vodou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Inkriminované místo vyčistíme mýdlem a vodou

Než se pustíme do samotného odstraňování nahromaděné rzi, musíme povrch ošetřované věci řádně očistit. Špínu a veškeré nečistoty omyjeme mýdlovou vodou nebo saponátem. Vyčištěný povrch se lépe ošetřuje a budeme mít k inkriminovaným místům i lepší přístup. Jestliže běžný mycí prostředek nestačí, očistíme povrch slabší kyselinou, jako je např. ocet. Následně očištěné místo omyjeme vodou a osušíme.

Můžeme vyzkoušet i obyčejný alobal
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Můžeme vyzkoušet i obyčejný alobal

Alobal namočíme ve vodě – nejvhodnější je použití slané vody, protože obsahuje elektrolyty. Tyto chemické složky celý proces podstatně urychlí. Alobalem přejíždíme jemně po rezavém povrchu. Jakmile je alobal suchý, opět jej namočíme ve vodě a pokračujeme v tření inkriminovaného místa. Jestliže máme chromový povrch více zasažen rzí, alobal zmačkáme a dále se pokoušíme jemným přejížděním odstranit rez.

Ošetřený povrch otřeme hadrem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ošetřený povrch otřeme hadrem

Při přejíždění povrchu alobalem pravidelně kontrolujeme povrch a uvolněné nánosy rzi odstraňujeme. Jakmile takový nános začne tuhnout, přestaneme přejíždět alobalem po povrchu a nánosy rzi setřeme.

Povrch omyjeme vodou a osušíme hadrem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Povrch omyjeme vodou a osušíme hadrem

Postupně odstraníme rez a ošetřený povrch omyjeme vodou. Očištěný chromový povrch musíme pečlivě osušit. Vzhledem k tomu, že voda na povrchu velice snadno ulpívá, mohla by zapříčinit další vytváření rzi. Povrch tedy pečlivě otřeme suchým hadrem nebo papírovou utěrkou. Na vyleštěnou a ošetřenou část chromového povrchu je dobré nanést vrstvu vosku nebo leštěnky, pojistíme se tím proti dalšímu korodování.

Jiné způsoby odstranění rzi

Kromě alobalu můžeme odstranit rez použitím limetkové šťávy, octu nebo jiných mírných kyselin. Vhodná je i cola či jakákoliv limonáda s obsahem kyseliny fosforečné. Tyto nápoje a ingredience umí odstraňovat rez a jejich použití nezanechávají škody na materiálu. Silné kyseliny nejsou pro čištění rezavého povrchu vhodné – mohly by poleptat kov pod povrchovou úpravou.

Pokud se rozhodneme pro čištění povrchu kyselinou, musíme jej opět nejprve důkladně očistit. Pochromovanou věc následně vložíme do kyseliny a roztok necháme zhruba 15 minut působit. Jestliže nemůžeme danou věc ponořit do kyselého roztoku, nastříkáme jej přímo na inkriminované místo. Po uplynutí potřebné doby setřeme rez drátěnkou na skleněné nádobí. Vyhneme se tak poškrábání povrchu. Nános rzi omyjeme vodou s mýdlem či saponátem a ošetřený povrch pečlivě osušíme. Abychom se vyhnuli dalšímu vytváření rzi, naneseme na povrch tenkou vrstvu vosku nebo leštěnky.

K odstraňování rzi můžeme použít citron, ocet nebo sůl
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K odstraňování rzi můžeme použít citron, ocet nebo sůl

Rez můžeme také účinně odstranit olejem nebo leštěnkou na chrom. Leštěnka je sice dražší než penetrační olej, ale v boji proti rzi je velice účinná a rychlá. Nejprve však musíme opět důkladně vyčistit povrch, který chceme rzi zbavit. Pochromovanou věc omyjeme saponátem či mýdlovou vodou. Pro odstraňování rzi použijeme jemnou mosaznou vlnu nebo kartáč s mosaznými chlupy. Tyto pomůcky jsou v boji proti rzi velmi vhodné. Chlupy jsou jemné a riziko poškrábání povrchu velmi nízké. Kartáč namočíme a krouživými pohyby třeme povrch, přičemž musíme kovovou vlnu udržovat stále mokrou. Netlačíme! Jakmile zbavíme povrch nežádoucí rzi, omyjeme jej čistou vodou, poté povrch osušíme a naneseme vrstvu leštěnky nebo vosku.

Na rez můžeme použít i mosazný kartáč
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na rez můžeme použít i mosazný kartáč

Jestliže chceme vsadit na jistotu, můžeme použít jedlou sodu. Smícháním bílého prášku s pár kapkami vody vytvoříme hustou pastu, kterou naneseme na povrch. Sodu naneseme a necháme působit. Nakonec inkriminované místo vydrhneme kartáčkem. Následně povrch setřeme mokrou houbičkou a osušíme hadříkem. Jestliže nemáme doma jedlou sodu, můžeme použít i polohrubou nebo hrubou mouku – stačí pouze navlhčit houbičku na nádobí a mouku nanést na místo pokryté rzí. Povrch vydrhneme, spláchneme, osušíme a vyleštíme. 

Odstranit rez můžeme i pomocí brambory – použijeme rozkrojenou či nastrouhanou bramboru, kterou přiložíme na postižené místo a necháme působit. Po několika hodinách můžeme povrch zbavit zbytků brambor i rzi a vyčistit.

Zdroj informací: jakcistit.cz; wikihow.cz; chytre-bydleni.cz

Publikováno: 25. 9. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Beata Boháčová