reklama

Přichyťte polystyren na OSB pořádně

Kotvení polystyrenu na OSB není žádná věda. Popíšeme si, jak postupovat – konkrétně to, jak polystyren ke dřevu kotvit pomocí vrutů a speciálních přítlačných podložek. Jinak samotné lepení polystyrenu na OSB také není žádná maturita – stavebníci k tomuto účelu nejčastěji používají speciální lepicí PU pěnu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Polystyren na OSB přikotvíte pomocí speciálních vrutů a přítlačných talířků (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

  • akuvrtačku
  • vykružovací korunku
  • vrut s přítlačnou podložkou
  • polystyrenovou záslepku
  • montážní pěnu

Vyfrézovaný otvor do polystyrenu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyfrézovaný otvor do polystyrenu

Výchozí stav při kotvení polystyrenu na OSB je ten, že izolační desky jsou už na dřevě přichycené pomocí lepicí pěny, která je dokonale zaschlá. Do akuvrtačky si upněte speciální vykružovací korunku. Korunkou vyvrtejte do polystyrenu otvor. Jde to velmi snadno a hloubku nemusíte nějak odměřovat – korunka má na obvodu doraz, která vám napoví, kdy s vrtáním skončit.

Vrut jednoduše zašroubujte akušroubovákem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrut jednoduše zašroubujte akušroubovákem

Když máte vyvrtaný otvor, můžete si připravit vruty s přítlačným talířkem. Vrut i talířek se prodávají v sadě. Důležité je pouze pohlídat délku vrutu a průměr přítlačného talířku, který musí odpovídat průměru otvoru, který jste do polystyrenu vyfrézovali v předchozím kroku. Přítlačný talířek nasaďte na vrut a zašroubujte ho do polystyrenu tak, aby talířek dolehl na dno vyfrézovaného otvoru v polystyrenu.

Nakonec otvor překryjte ucpávkou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec otvor překryjte ucpávkou

Posledním krokem je zadělání přítlačného talířku. K tomuto účelu se při kotevní polystyrenu do OSB, ale i do jiných materiálů, požívají polystyrenové ucpávky. Jejich průměr opět musí odpovídat průměru otvoru, který jste vyfrézovali do polystyrenu. Na spodní část ucpávky naneste trochu lepicí pěny a pak ucpávku vložte do otvoru. Až pěna vytvrdne, její případnou přebytečnou část jednoduše odříznete nožíkem a je hotovo.

Počet kotvicích vrutů, které se takto při kotvení polystyrenu do OSB aplikují, je různý. Závisí na kotvené ploše a přesný údaj najdete na webu výrobce polystyrenu nebo kotvicích vrutů.

Určitě neopomeňte zadělat otvory zmiňovanými polystyrenovými ucpávkami. V praxi se občas můžete setkat s tvrzením, že díry se zamáznou lepidlem a žádné ucpávky potřeba nejsou. Tento postup je ale technologicky špatně. Bez použití polystyrenových ucpávek riskujete vznik teplených mostů i fleků na budoucí fasádě.

Pokud jde o délku vrutů, obvykle se používá rozměr 60 mm. Vruty s talířky můžete takto použít nejen na kotvení polystyrenu do OSB, ale i do jiných dřevotřískových materiálů, překližek nebo cetrisových desek. Koupit se dají i varianty s vrutem do plechu, které se používají například při opláštění plechových hal.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

 

 

Publikováno: 22. 9. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč