S příchodem studených sychravých dní bude přibývat chvil, kdy si doma zpříjemníme večer zapáleným ohněm. Začouzené krbové sklo by nám však mohlo výjimečné chvíle narušit. Právě jím pozorujeme plápolající plamínky, nasáváme uklidňující atmosféru a užíváme si romantických okamžiků. Jak správně krbové sklo vyčistit?
Čištění krbového skla nemusí být za trest
S příchodem sychravého počasí opět řada z nás začne topit v krbu. Teplo domova a uklidňující atmosféru může hravě narušit špinavé krbové sklo. Nejen, že nepůsobí právě esteticky, navíc nám znemožní pohled na plápolající plameny a pokazí romantickou atmosféru.
Špinavé a začouzené sklo krbových kamen je neustálý problém, koloběh života, který se velice často stává nutným zlem. Kdybychom však dodržovali základní pravidla, nemuselo by špinavé krbové sklo představovat takový problém. V první řadě bychom si měli uvědomit, že čištění skel spadá do pravidelné údržby stejně, jako je vymetání popela nebo zametání nečistot kolem krbu. Většina z nás však tuto činnost nechává až na poslední chvíli, kdy přes sklo zanesené sazemi nevidíme ani plamének.
Než se pustíme do samotné údržby, je dobré si promyslet jednotlivé kroky. V první řadě bychom měli pamatovat na fakt, že než začneme krbová skla čistit, musí být zcela vychladlá. Samozřejmě se také budeme vyvarovat přípravků, které by naše skla poškodily. Nikdo z nás nechce mít na krbu poškrábaná skla, proto okamžitě vyloučíme použití drátěnky i abrazivního písku. U některých krbových kamen je možné dvířka se sklem jednoduše vyjmout. Samotné čištění je pak jednodušší. Jestliže totiž necháme čistič působit v horizontální poloze, může působit déle a intenzivněji. Následná špína neskončí na podlaze, nýbrž v nádobě k tomu určené.
Jakmile se pustíme do samotného čištění špinavého skla, většina z nás sáhne okamžitě po saponátu a hadříku či houbičce. Je to jasná a naprosto logická volba. Saponát máme doma úplně všichni. Pojďme si však připomenout, že na čištění krbového skla budeme používat zásadně velmi měkkou houbičku. Nikdy drátěnou stranu. Vyčištěné sklo na konci vyleštíme suchým kouskem hadru. Jedná se o celkem namáhavou variantu čištění, při které vznikne poměrně velký nepořádek.
Již při koupi krbových kamen doporučuje výrobce prostředky, kterými můžeme skla čistit. Jedná se o roztoky, které velice snadno rozpouští jak saze, tak i ostatní nečistoty nanesené na krbových sklech. Nanesou se na sklo, nechají potřebnou dobu působit a následně se setřou hadříkem.
Dlouholetí majitelé krbů si oblíbili čištění skel pomocí jemného popela. K samotnému čištění budeme potřebovat navlhčený papírový ubrousek. Nabereme na něj jemný popílek ze spodní části krbu, přiložíme na krbové sklo a jemnými krouživými pohyby vyčistíme zanesenou plochu. Tato forma čištění vyžaduje větší počet papírových ubrousků a stále nový jemný popel. Dbáme přitom na to, aby se mezi popelem nevyskytla žádná hrubší částečka, která by krbové sklo poškrábala. Jakmile máme skla vyčištěná, utřeme je čistým suchým hadříkem.
Sazí se zbavovaly již naše babičky. K jeho odstraňování používaly obyčejný novinový papír, který perfektně odstranil nános veškerého popela a navíc sklo vyleštil. Tato forma čištění je však poněkud náročnější na vzniklý nepořádek. Popel i ostatní nečistoty ze skla padají na zem. Plochu kolem krbu musíme následně zamést, vyluxovat nebo vytřít.
Proč se krbové sklo zanáší?
Špinavému krbovému sklu můžeme do jisté míry předcházet. Jestliže při pořizování krbových kamen investujeme do kvalitní krbové vložky, ušetříme si celkem podstatnou část starostí. Čištění krbového skla pak bude nutné provádět zhruba jednou za měsíc.
Intenzita zanesení krbového skla závisí na kvalitě používaného dřeva. Opravdu vyschlé dřevo vytváří méně sazí než dřevo vlhké. Dřevo, které používáme v krbu, by po svém pokácení mělo nejméně 2 roky vysychat, než je použijeme pro zátop.
Někteří výrobci se navíc chlubí samočisticí schopností prodávaných krbů. Krbové sklo nebude nikdy zcela bezúdržbové. Díky použitému vzduchovému mikrofilmu se však výrazně omezí nanášení nečistot a sklo vydrží déle čisté.
Zdroj informací: fire4home.com; bydleni.instory.cz; dumazahrada.cz
Publikováno: 18. 9. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Beata Boháčová