reklama

Máte ve své koupelně to správné osvětlení?

Koupelna je místo, které navštěvujeme denně několikrát. Potřebujeme zde vidět stejně jako v jiných místnostech, a možná dokonce o něco víc. Především proto, že zde máme zrcadlo či zrcadla, v nichž se potřebujeme vidět opravdu dobře. Chtělo by to tedy mít dostatečné osvětlení do koupelny, které bude splňovat předpisy a bude celkově zapadat do rázu koupelny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Osvětlení do koupelny je důležité pro správnou funkčnost koupelnových doplňků

Jak na výběr osvětlení do koupelny

Osvětlení do koupelny není stejné jako osvětlení v jiných částech bytu či domu. V koupelně musíme zohlednit prostředí, tedy nárazovou vyšší vlhkost, která by mohla běžnému typu osvětlení uškodit. Také musíme brát v potaz funkčnost. Osvětlení v koupelně by mělo mít vyšší intenzitu, nebo by mělo být alespoň rozděleno do několika skupin tak, aby dobře osvětlovalo místnost jako celek a zároveň osvětlovalo i důležité body v koupelně – prostor u umyvadla a okolo zrcadel.

Osvětlení do koupelny můžeme rozdělit na:

  • stropní osvětlení
  • osvětlení zrcadla
  • dekorativní osvětlení

Připevnit zrcadlo v koupelně zvládne každý

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Osvětlení do koupelny a bezpečnost

Zóny ochrany v koupelně podle ČSN:

Zóna ochrany 0

Patří sem vnitřní prostor koupelnové vany či prostoru ve sprše (podvodní osvětlení). Je povoleno používat výhradně provozní prostředky s nízkým ochranným napětím maximálně 12 V, které jsou výslovně povoleny pro instalaci do vnitřní části vany. Ty musí být zařazeny do skupiny druhu ochrany alespoň IP X7. Nízké ochranné napětí znamená, že elektrický obvod s nízkým napětím je napájen elektrickými obvody s vyšším napětím, nicméně od nich musí být bezpečně oddělen.

Zóna ochrany 1

Sem zařadíme například ohraničení vany a sprchy. Pokud není nainstalována sprchová vanička, uvažuje se poloměr 120 centimetrů okolo sprchové hlavice v nezapnutém stavu. Spodní ohraničení je podlaha, směrem nahoru se přepokládá vodorovná plocha ve výšce 2,25 metru nad podlahou. Rovněž v zóně ochrany 1 se smí používat pouze svítidla s nízkým ochranným napětím maximálně 12 voltů. V zónách ochrany 1 a 0 se nesmí nacházet žádné transformátory.

Zóna ochrany 2

Navazuje s hloubkou 60 centimetrů na zónu ochrany 1. V zónách 1 a 2 se smí instalovat svítidla s druhem ochrany alespoň IP X4, u zařízení s proudící vodou, například u masážních trysek, je vyžadován druh ochrany IP X5.

Zóna 3

Prostor mimo zóny 0, 1, 2. Pokud nehrozí  přímé postříkání svítidla vodou nebo kondenzace vodních par, je nejnižší předepsanou hodnotou IP21.

Máte ve své koupelně to správné osvětlení?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Máte ve své koupelně to správné osvětlení?

Nejdůležitější je bezpečnost svícení. Nutná je tedy vysoká ochrana proti vodě, minimálně je potřeba krytí IP44 v případě, že je světlo na stropě. Pokud by bylo umístěno na stěně, kam by dopadalo více vody, doporučujeme IP65 a vyšší.

Typy osvětlení do koupelny

Do koupelen umisťujeme centrální osvětlení do středu místnosti tak, jako v jiných prostorách bytu. Kromě toho ale podpoříme správné osvětlení přidáním dalších doplňkových zdrojů světla, protože stropní světla vytváří na obličeji stíny.

Ideálního osvětlení u zrcadla lze docílit kombinací svítidel umístěných vlevo a vpravo, stejně jako horního osvětlení. Vhodné svítidlo by mělo být spíše malé, nejlépe zapuštěné do stropu nebo do kachliček, a vyrobené z odolného kovu. Může plnit funkci vedlejšího nebo dekorativního osvětlení. Dekorativní osvětlení se zpravidla umisťuje v okolí vany či sprchového koutu, na skříňku pod umyvadlem nebo do niky. Dekorativní osvětlení může sloužit i jako relaxační.

Bodová světla prosvětlují místnost nenápadně, ale efektivně a lze je považovat za alternativu či doplněk k prostorovému osvětlení.

Z hlediska užitečnosti používáme nejčastěji:

  • podhledová koupelnová svítidla
  • LED bodovky
  • vodotěsné LED pásky
Máte ve své koupelně to správné osvětlení?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Máte ve své koupelně to správné osvětlení?

Správný počet a intenzita osvětlení do koupelny se odvíjí od velikosti a uspořádání této místnosti. Jako ideální se pro koupelnu udává přibližně 200 lumenů na jeden metr čtvereční. Důležitá je také barva světla, která dokáže výrazně změnit atmosféru koupelny. Na výběr máte ze tří barev:

  • teplá (2700–3400 Kelvinů)
  • neutrální (3500–4900 Kelvinů)
  • studená (5000–7000 Kelvinů)

Stropní osvětlení by mělo být nejlépe neutrální nebo studené, protože navozuje pocit čistoty. Pro zrcadlové osvětlení je vhodná rovněž neutrální, případně studená barva. Pro relaxaci a uvolnění je pak nejlepší teplé světlo. Neutrální barva osvětlení do koupelny nám pomůže vidět co nejreálnější odstíny obličeje, studená zase odhalí intenzitu líčení.

Publikováno: 12. 9. 2023, Autor: autor: Martina Pilzová | zdroj: artalo.cz, svet-svitidel.cz