reklama

Naučte se používat chemickou kotvu. Detail, na který se zapomíná

Aplikace chemické kotvy se může jevit jako jednoduchá záležitost. A ano, nic složitého na tom není. Jen je nutné věnovat se všem detailům při jejím použití. My se v následujícím textu zaměříme na drobnost, která se opomíjí často a jež může výrazně snížit nosnost chemické kotvy. Jde o vyčištění díry pro chemickou kotvu od prachu.

Chemická kotva a její aplikace se neobejde bez řádného vyčištění vyvrtaného otvoru. Ukážeme si jak na to (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Největší riziko aplikace chemické kotvy – prach

Lepit cokoli, co je zaprášené, nedává smysl. Lepidlo, v našem případě chemická kotva, totiž slepí prach a nikoli to, co slepit má – tedy závitovou tyč a beton, případně zdivo. Ačkoli na nutnost řádně vyčištěného otvoru upozorňuje každý návod na chemickou kotvu, řada lidí tohle upozornění ignoruje. Kotva pak sice v zaprášeném otvoru drží, v žádném případě ale ne takovou silou, jakou garantuje výrobce.

Silná vrtačka a silikonová hadička – nejlepší pomocníci před aplikací chemické kotvy
Silná vrtačka a silikonová hadička – nejlepší pomocníci před aplikací chemické kotvy (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Jak otvor vyčistit

Od prachu můžete otvor vyčistit velmi jednoduše. V obchodech se spojovacím materiálem se k tomuto účelu prodávají úzké čisticí kartáčky. Ty pak stačí do otvoru vsunout a opakovaným pohybem ho vyčistit – podobně, jako se štětkou vymývají lahve. Tímto způsobem můžete docílit základního očištění vyvrtané díry. Když už jsme u toho vymývání – co rozhodně moc nefunguje na čištění vyvrtaných děr, je voda, navíc by měl být materiál před aplikací chemické kotvy suchý, takže ani z tohoto důvodu výplach děr nedoporučujeme.

Vyvrtaná díra je plná prachu, chemická kotva v ní držet nebude
Vyvrtaná díra je plná prachu, chemická kotva v ní držet nebude (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Lepší je kompresor

Ještě lepší volbou je vyčistit díry od prachu stlačeným vzduchem, potřebovat tedy budete kompresor. Stačí obyčejný malý přístroj, kterým si doma dofukujete třeba jízdní kolo. A potřeba je také ofukovací pistole, ideálně s dlouhou špičkou, aby šla do otvoru hezky vložit. Při vyfukování prachu kompresorem si určitě nasaďte brýle. Možná vás překvapí, kolik toho z otvoru vyfouknete. Tohle je nejlepší způsob, jak díru připravit na aplikaci chemické kotvy.

Hadička by měla být tak tenká, aby se vešla i do úzkých děr
Hadička by měla být tak tenká, aby se vešla i do úzkých děr (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Jak se dostat na dno díry

Potíž může nastat, pokud vrtáte opravdu hluboké díry, třeba pro uchycení pozednic. Otvor může mít hloubku přes 20 cm a v takovém případě často nepomůže ani ofukovací pistole. Navrtaný prach je usazený na dně otvoru, kam se ofukovací pistole neodstane. Řešení je jednoduché – na špici ofukovací pistole nasaďte hadičku, kterou pak vsunete až na dno vyvrtané díry, a nečistoty vyfouknete. Ideálně se k tomu hodí silikonová hadička, kterou za pár korun seženete třeba ve zverimexu, kde se používá k provzdušňování akvárií.

Hadičku napojenou na ofukovací pistoli strčte až na dno díry, tak z ní prach nejlépe vyfouknete
Hadičku napojenou na ofukovací pistoli strčte až na dno díry, tak z ní prach nejlépe vyfouknete (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Šikovný pomocník

Kompresor nevyužijete jen při aplikaci chemické kotvy, ale i při řadě dalších prací v dílně nebo kolem domu. Navíc se dnes dají pořídit lehké přenosné kompresory, které se na různé ofukování a čisticí práce skvěle hodí. Nejsou sice tak výkonné, aby dokázaly pohánět náročné vzduchové nářadí, ale pro drobnější práce se hodí skvěle. Jejich velkou výhodou je navíc skvělá mobilita. Objevovat se dokonce začínají i kompresory poháněné akumulátory. V rámci nabídky jednoho výrobce tak můžete stejnou baterií pohánět třeba akuvrtačku a pak si ji přehodit do přenosného kompresoru.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 16. 9. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč