reklama

Zaretušujte rýhy v keramice nebo v porcelánu

Jak na opravy keramiky, respektive rýh v ní jednoduše a bez námahy? Pomůže nám šikovný a zdatný pomocník, který je specialistou nejen na zmíněnou keramiku, ale také na porcelán nebo kameninu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Víte, že opravit keramiku není zase tak složité? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Oprava keramiky jednoduše a bez námahy

Prasklý hrnec nebo mísu dříve zručně a poměrně dekorativně zvládl opravit dráteník. Taková oprava keramiky spočívala v tom, že dráteník omotal a utáhl drát okolo "postiženého" kusu nádobí a hrnec nebo mísa mohly vesele sloužit do úplného rozpadu.

Dnešní keramika, ale také kamenina nebo porcelán, není zdaleka jen nádobí do kuchyně. Zahrnuje i sanitu – tedy dřezy, umyvadla, vany nebo klozety. Zvlášť taková sanita z porcelánu je sice stálá, ale ne nesmrtelná, je pevná, a přitom křehká. Takže pokud se kousek umyvadla nebo klozetu poškodí a odštípne, je to docela velký problém. Jak potom vypadá taková oprava keramiky nebo porcelánu?

Rýhu nebo prasklinu na porcelánu vyrobíme překvapivě snadno
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rýhu nebo prasklinu na porcelánu vyrobíme překvapivě snadno

Odštípnutý kousek porcelánu, rýha ve smaltu nebo prasklá keramika si zaslouží opravu, a ne vyhodit do smetí. A my na to máme specialistu - opravný smalt v tubě. Je odolný vůči teplu i chladu, odolá teplotám až do +100 °C, teplé vodě a čisticím prostředkům. Rychle schne a po uschnutí vytvoří lesklou a trvanlivou povrchovou úpravu. 

Předmět musíme nejprve vyčistit a odmastit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Předmět musíme nejprve vyčistit a odmastit

Než ale pustíme našeho specialistu v tubě k práci, musíme mu připravit vhodné prostředí. Je potřeba očistit a odmastit. Na to se nejlépe hodí prostředek na mytí nádobí nebo přímo odmašťovač. 

Na opravu keramiky nebo porcelánu použijeme tekutý smalt
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na opravu keramiky nebo porcelánu použijeme tekutý smalt

Tuto techniku můžeme použít nejen na opravu smaltu, porcelánu, keramiky a kameniny, ale také na veškerou bílou techniku v domácnosti – to znamená na lednice, mrazničky, pračky nebo mikrovlnné trouby. Vyřešíme tím nejeden nevzhledný škrábanec, rýhu či hlubší poškození.

Vymáčkneme trochu smaltu na kousek papíru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vymáčkneme trochu smaltu na kousek papíru

Smalt vymáčkneme na papír nebo na kousek igelitu a k aplikaci použijeme štěteček, který je přiložený k tubě se smaltem. Jakmile ale tubu načneme, musíme pracovat docela rychle, protože smalt na vzduchu rychle zasychá.

Minutový manžel použil SPECIAL SMALTCEYS OPRAVNÝ SMALT, opravný smalt, který se snadno aplikuje a je určený pro opravy poškrábání, poprskání a oprýskání na smaltovaných površích a na všech typech keramických výrobků (porcelánu, kameniny, kuchyní, koupelen, umyvadel, van, elektrospotřebičů, nádobí, porcelánu a dalšího). 

Pokud se ale povede udělat rýhu hlubokou, bude potřeba udělat několik nánosů. Každou vrstvu necháme zaschnout minimálně 4 hodiny, abychom měli jistotu, že se spodní vrstva nerozmaže. Malá rýha bude zasychat cca 10 minut, ale vytvrdne až za 24 hodin. 

A jak si poradit, když potřebujeme porcelán nebo keramiku slepit? Na to je tu lepidlo. Takové lepidlo bezpečně a pevně slepí rozbité předměty z kameniny, keramiky nebo porcelánu. Hrana rozbitého střepu musí být lehce potažena tímto lepidlem a je dobré ji předem navlhčit vodou, protože lepidlo se pak může rovnoměrně nanášet a spoj tak perfektně sedí.

Lepidlo je také vhodné pro lepení všech ostatních kamenných předmětů vyrobených z keramických litých materiálů, jako je sádra, cement, beton, a dokonce i pro opravu terakotových a hliněných nádob. Povrch slepeného předmětu potom můžeme zaretušovat právě tekutým smaltem.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; AC MARCA Czech Republic s.r.o.; svicky.net

Publikováno: 8. 9. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová