Okap na střeše je nenápadnou, avšak velice důležitou součástí každého domu. Odvádí dešťovou vodu a společně se střechou chrání stavební konstrukci před přívalovými dešti. Výběr okapu bývá většinou funkční stránkou věci. Dnešní systémy však mohou obsahovat nejrůznější vychytávky, a dokonce i designové prvky, které náš okap tvoří nejen plně funkčním, ale stávají se i estetickým prvkem domu. Jaké můžeme pořídit prvky pro náš okap, se dozvíme právě teď.
Okap na střeše může náš dům zkrášlit
Okap na střeše je pro dům naprostou nezbytností. Odvádí dešťovou vodu a tím chrání náš objekt. Dešťová voda se může dále skvěle využít nejen při zalévání zahrady.
Při výběru nového okapu většina z nás řeší na prvním místě funkčnost. Neměli bychom však opomínat ani designovou stránku okapu. Inovace dorazila již i do tohoto odvětví. Standardem poslední doby je vybírat okap na střeše z nejrůznějších materiálů. Volit můžeme z klasické pozinkované oceli, titanzinku či mědi, ale výjimkou již nejsou lakované pozinkované nebo poplastované materiály. Volba je vždy na nás – co od daného okapu očekáváme, jakou požadujeme životnost a hlavně jak hluboko máme do peněženky. Stejně, jako se musíme rozhodovat při volbě použitého materiálu, čeká nás i výběr barevného provedení a zda chceme okapový systém v lesku či matu.
Návod, jak snadno vyčistit okapy ze země
Na trhu se objevila naprostá novinka v podobě designově řešené soustavy okapů. Ne každému se libí klasický půlkulatý okapový prvek, který dominuje celé stavbě. Hlavně na minimalistických domech vypadá tento prvek moc okatě. Je možné tedy zvolit okapový systém, který bude dokonale ladit s kompletním pojetím moderní střechy. Největší předností okapu na střeše je možnost tento okapový systém bezpečně skrýt. Jedná se hlavně o svodové trubky, jež se mohou skrýt uvnitř fasády. Žlaby jsou vybaveny krycími panely. Nový okapový systém posouvá lehkou eleganci a propracování jednotlivých detailů k dokonalosti. Je to ideální volba pro malé domky a lidi, kteří si potrpí na precizní provedení spojené s estetickými detaily.
Okap na střeše jako designový prvek
Okap na střeše není pouze okapový žlab. Jedná se o celý systém, který se kromě žlabů skládá z okapových svodů, gajgrů, spojek, objímek, čela či chrličů. V rámci jednodušší péče můžeme okapový systém obohatit o pár šikovných pomocníků. Okapové žlaby můžeme vylepšit např. o elastickou válcovou mřížku, která díky svému klenutí směrem vzhůru zamezí napadání listí a větviček. Dále můžeme použít košíkové lapače listí. Vkládají se přímo do kotlíku, kde zachytí nečistoty, jež by jinak putovaly přímo do svodu. Jímky či sudy, do kterých zachytáváme dešťovou vodu, ochráníme od nečistot odvaděčem vody s integrovaným sítem.
I okapový systém je nutné chránit. V zimních měsících, kdy bývají střechy zapadané sněhem, musíme okap na střeše chránit pod jeho náporem. K tomu slouží střešní sněhové zábrany. Zamrzání vody v okapech a tudíž i jejich následnou deformaci zase naopak chrání topné kabely.
Inovativních vychytávek, které pečují o okapové systémy, je hned několik. Nesmíme však opomínat ani designové prvky, které okap na střeše zkrášlí. Dešťový řetěz se zavěšuje pouze pomocí háčku a voda po něm postupně stéká z okapu přes několik drobných kbelíků. Stékající vodu pak můžeme zachytávat např. do sudu. Okapový řetěz může být i masivnější. Náhle se stává plnohodnotnou alternativou svodové roury. Jeho instalace je velice jednoduchá. Posledním okem řetězu pouze protáhneme tyčku, kterou položíme do okapového žlabu, a voda bude stékat po řetězu přesně na místo, kde chceme vodu zachytávat.
Dešťová voda se okapovými svody odvádí nejčastěji do kanalizace, nejrůznějších jímek či barelů a sudů. V tomto případě je dobré okapový systém obohatit o chrlič. Jedná se o komponent, který slouží k sběru vody přímo do barelu nebo dešťovou vodu chrlí kus dál od budovy. I chrliče mohou být designovým kouskem. Zejména na historických budovách najdeme chrliče v podobě např. dračí hlavy.
Péče o okapy na střeše
Okapy na střeše vyžadují pravidelnou a pečlivou údržbu. Tuto činnost je dobré provádět 2× do roka, na jaře a na podzim. Největší hrozbou je spadané listí, ptačí trus, drobné větvičky či mechy a lišejníky.
Nejčastěji se provádí ruční čištění okapů. Výbornými pomocníky se nám stane obyčejná lopatka a smetáček na okapy. Jestliže máme strach z výšek, může nám pomoci teleskopická tyč, díky které dosáhneme do výšky až 4 metrů.
Publikováno: 7. 9. 2023, Autor: autor: Beáta Boháčová | zdroj: ceskestavby.cz, e-prefa.cz, krytiny-strechy.cz, tvbydleni.cz