reklama

Nač bydlet v podnájmu a v nevyhovujícím bytě, když si můžete pořídit montovaný dům na míru?

Bydlíte ve velkém domě, který využíváte stejně jen zčásti, a už vás ty nadměrné metry zmáhají? Vyletěly už vaše děti z rodného hnízda a vy se cítíte osamělí ve velkém bytě, který vás ani nebaví udržovat? Změňte od základu svůj život a pořiďte si malý domeček. Ne, nemusíte kupovat žádný zděný dům, stačí si pořídit malý montovaný domek přesně pro vás a vaše potřeby. Montované neboli modulové domy jsou hitem sezóny.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Propadněte kouzlu montovaných domů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Modulové čili montované domy

Montované domy jsou řešením pro lidi napříč generacemi, bez rozdílu věku, příslušnosti nebo vyznání. Jedná se o rychlou alternativu, jak za rozumné peníze ve velmi krátkém časovém horizontu dosáhnout na vlastní bydlení bez čekání na místo v pořadníku, uplácení úředníků a let, strávených na stavbě.

Hlavními výhodami jsou rychlost výstavby a dostupná cena. Vše je navíc nezávislé na ročním období a počasí. Moduly čili dílce na dům jsou připravovány a kompletovány ve výrobních halách, odkud se pak převezou přímo na staveniště, a zde jsou v řádech dnů a týdnů smontovány dohromady. Montované domy splňují veškeré požadavky na moderní bydlení – jsou energeticky velmi úsporné, obsahují moderní technologie (je do nich možno zakomponovat centrální větrání s rekuperací, tepelné čerpadlo nebo systém na hospodaření s dešťovou vodou). 

Jak začít?

Pokud máte vlastní pozemek, pozvěte si geodeta, který vám ozřejmí možnosti stavby montovaného domu. Výhodou je, že nemusíte vůbec připravovat základovou desku. Montované domy lze umístit na zemní vruty, betonové patky nebo na další jiný podklad. Zemní vruty pak nemusíte instalovat sami, pozvěte si firmu, která zemní vruty umístí bezpečně a zodpovědně na vytyčená místa.

Firma zajistí i instalaci zemních vrutů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Firma zajistí i instalaci zemních vrutů

Pro vás je důležité pouze to, abyste měli na hranici pozemku přivedené inženýrské sítě, protože po usazení montovaného domu na podklad se bude firma zabývat i zapojením elektřiny, plynu a vody. Montované domy jsou primárně vyráběny z KVH hranolů. KVH jsou masivní smrkové konstrukční hranoly, které díky technickému sušení dosahují výborných konstrukčních vlastností a neobsahují žádné zdraví škodlivé látky. Řadíme je mezi hoblované stavební řezivo, uplatňují se jako plnohodnotná náhrada stavebního a konstrukčního řeziva. Mají sražené hrany a přesné opracování.

Konstrukce montovaných domů je pochopitelně izolovaná. Používá se buď izolace difúzně otevřená, nebo difúzně zavřená. Difúzně otevřený systém zvládá v případě navýšení vlhkosti uvnitř domu určitou část absorbovat. Když vlhkost opět poklesne, začne se absorbovaná vlhkost ze stěn vypařovat do interiéru. Autoregulace vlhkosti vnitřního prostředí dřevostaveb tak probíhá přímo skladbou jejich stěn. Vnitřní izolaci potom tvoří nejčastěji minerální vata a zvnějšku se instaluje venkovní fasáda nebo větrané fasády.

Izolace odpovídá běžnému standardu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Izolace odpovídá běžnému standardu

Ačkoliv má každá z firem, která se zabývá problematikou montovaných domů, svůj základní parametr na stavbu, resp. montáž modulů, podle požadavků klienta jsou tyto firmy schopné postavit v podstatě cokoliv. Montované domy tak mohou být patrové, rohové a podobně.

Hledáte tzv. bydlení na míru? Stačí vám pár čtverečních metrů nebo chcete mít okolo sebe dostatek prostoru? Obě a mnoho dalších variant vám může splnit AESPB (Hutch House). Třeba modul DESIGN 8 nabízí rozměry 8×4,2 m a obytný prostor 36,1 m², což zhruba odpovídá bytové dispozici 1+kk. Tento modul je celoročně využitelný, označený jako nízkoenergetický (třída B). Modul je vytápěn teplovzdušnými konvektory, případně podlahovým vytápěním a krbovými kamny. Nabízí kompletně vybavenou koupelnu. Montovaný dům je možné umístit na zemní vruty nebo betonové patky.

Montované domy lze vytápět standardně podlahovým topením, tepelným čerpadlem a podle předpisů i třeba kotlem na tuhá paliva, pokud budou splněny základní bezpečnostní a protipožární předpisy. Protože se ale u montovaných domů firmy snaží o to, aby tyto domy byly pasivní nebo nízkoenergetické, odvíjí se způsob vytápění právě od této vize. Zjednodušeně řečeno, montované domy jako obálka jsou vždy pasivní a záleží na tom, jaký technologický systém bude použit, aby se tím pasivita domu buďto prohloubila, nebo byl uznán jako nízkoenergetický.

Stavební povolení?

I montované domy jsou stavbou, a tudíž podléhají nutnosti mít stavební povolení. V praxi to znamená, že umístění mobilního domu na pozemek bez ohledu, zda se jedná o variantu sezónní či celoroční, vyžaduje územní rozhodnutí nebo územní souhlas stavebního úřadu. Je nutné nejdříve zjistit požadavky územně plánovací dokumentace. V této dokumentaci jsou jasně specifikované požadavky na charakter zástavby (výška, rozloha, tvar nebo sklon střechy). Montované domy musí splňovat také normy mechanické odolnosti – například v horských oblastech, dále úspory energie a tepla, ekologičnosti, hygieny a požární bezpečnosti.

Montovaný dům vám přivezou prakticky až pod nos
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Montovaný dům vám přivezou prakticky až pod nos

Montované domy se zastavěnou plochou do 50 m² disponují jistou výhodou, kdy ze zákona u nich není nutné zajišťovat stavební povolení tedy ani energetický štítek. Zde se mohou výrazně ušetřit náklady na pořizování vyhovujícího systému topení. Všechny tyto "peripetie" je ale schopná zajistit odborná firma, která se výrobou a prodejem montovaných domů zabývá.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; AESPB Konsult s.r.o.; ceskestavby.cz

Publikováno: 11. 9. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová