Kuchyňské spotřebiče jsou běžnou součástí si každé kuchyně. Asi nikdo už doma nevaří na ohništi, nemyje nádobí ve strouze za domem a absence kuchyňského robota nebo alespoň šlehače či mlýnku je pro mnohé hospodyně skoro neřešitelný problém. Představme si moderní kuchyňské spotřebiče, které dominují našim domácnostem.
Moderní kuchyňské spotřebiče
Pokud by se dnešní moderní hospodyně měly vrátit do dob našich prababiček, které kuchyňské spotřebiče sice znaly, ale málokterá si něco takového mohla dovolit, asi by raději volily emigraci. Moderní doba je rychlá a uspěchaná a zastat v kuchyni tu spoustu práce s přípravou pokrmů nebo následným úklidem je pro zaměstnané ženy prostě náročné. Bez kuchyňských spotřebičů to prostě dnes už nejde.
Jak si poradit se špínou ve filtrech od digestoře
Kuchyňské spotřebiče nám usnadňují život. Asi nikdo si už dnes neumí představit, že by ráno vstal, rozdělal oheň v kamnech a na nich uvařil vodu na kávu, vodu na vaření a na mytí nádobí. Kávová zrna bychom si museli nejspíš ručně umlít na „kafemlejnku“. Dnes oproti tomu zmáčkneme tlačítko na kávovaru a vložíme dovnitř kapsli a vodu uvaříme v rychlovarné konvici. Nádobí za nás umyje myčka, my je musíme dovnitř pouze naskládat.
Vaření je dnes zábava. Máme multifunkční roboty, které za nás nastrouhají, umelou, nasekají, odšťavní nebo zamíchají vše, co potřebujeme. Multifunkční hrnce uvaří i upečou. Hotová jídla ohříváme v mikrovlnných troubách. A pokud chceme nějakou laskominu, sáhneme po vaflovači nebo popkornovači.
Velké kuchyňské spotřebiče
- sporák
- trouba
- myčka
- lednice
- mraznička
Malé kuchyňské spotřebiče
- mikrovlnná trouba
- rychlovarná konvice
- kuchyňský multifunkční robot
- šlehač
- mixér
- pekárna
- rýžovar
- multifunkční hrnec
- fritéza a fritovací hrnec
- gril
- sendvičovač, topinkovač, vaflovač
- popkornovač
- vakuovačka
- kávovar a překapávač
- elektrická pánev
- sušička
- sodabar
Kromě jednotlivých spotřebičů si můžeme pořídit celé sety. Sety kuchyňských spotřebičů nabídnou všechno potřebné. Sety nejčastěji zahrnují trouby, varné desky nebo myčky. Kromě sladěného designu má set kuchyňských spotřebičů často jednotné rozměry, aby všechny spotřebiče přesně padly vedle nebo přímo dovnitř kuchyňské linky.
Ruční kuchyňské spotřebiče už dávno nahradily spotřebiče elektrické, bateriové, plynové, nebo kombinované. Naší prací ve většině případů tak zůstává zapnout daný spotřebič a vložit do něj to, co potřebujeme zpracovat nebo umýt.
S množstvím kuchyňských spotřebičů, které máme doma, se také nabízí otázka, zda jsou naše kuchyňské spotřebiče opravdu kvalitní, výkonné a výhodné – zejména co do spotřeby elektrické energie. Tyto otázky vám zodpoví energetický štítek, kterým disponuje každý spotřebič na elektřinu, kde se dozvíte, s jakou spotřebou energie je potřeba počítat, a zda je výrobek ekologický a kvalitní.
Co je ale důležité mít na paměti? Že všechny kuchyňské spotřebiče jsou skvělými služebníky, ale také umí být zlými pány. Jakmile si nebudeme dávat pozor, mohou nám nepěkně ublížit. Při práci s nimi tedy vždy pamatujme na všechny bezpečnostní předpisy. Pracujeme vždy plně soustředěni a nenecháme se rozptylovat okolím. Některé kuchyňské spotřebiče jsou pak vysloveně nebezpečné – kráječe, mlýnky nebo roboty, zde pak přímo hrozí nebezpečí vážného úrazu.
Pokud necháme v kuchyni „hospodařit“ naše děti, vždy kontrolujeme, co právě dělají, a snažíme se správným vedením předcházet možným rizikům. Kuchyňské spotřebiče budou bezvadně fungovat pouze tehdy, pokud jim dobře porozumíme a budeme je používat jen tak, jak se má.
Publikováno: 1. 9. 2023, Autor: autor: Martina Pilzová | zdroj: autorka