reklama

Stavba chodníku krok za krokem

Chodník před domem, pokud patří pod veřejné komunikace, vám postaví silničáři. Asi nebude úplně podle vašich představ, ale bude funkční a splní svůj účel. Pokud potřebujete chodník nebo chodníček na svém pozemku, můžete si ho postavit sami. Podle svého uvážení a přesně tak, jak potřebujete. Potřebujete poradit? Jsme tu s jednoduchým návodem, jak si postavit chodník na zahradě.

Postavte si chodník na zahradu v retro stylu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Chodník na zahradě

Abychom se dostali z bodu A do bodu B, používáme většinou chodník. Chodníky považujeme za veřejné komunikace a mnohdy se o ně staráme tak maximálně z toho důvodu, zda nás dovedou tam, kam potřebujeme. Jinak je to ale s chodníky, které jsou na našem pozemku, nebo pokud máme chodník na zahradě. A jestli chodník na zahradě ještě nemáme, ale už o ně uvažujeme, můžeme vám trochu usnadnit situaci a pomoci v rozhodování.

Jako stavební materiál použijeme cihly s rustikálním vzhledem
Jako stavební materiál použijeme cihly s rustikálním vzhledem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rustikální chodník na zahradu vystavíme z cihel. Použijeme ideálně staré, použité a právě takové, které vypadají omšele a venkovsky.

Odstraníme drny z místa, kde bude chodník na zahradu
Odstraníme drny z místa, kde bude chodník na zahradu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile si vytyčíme směr, délku a šířku chodníku, odstraníme z tohoto prostoru vše, co zde už nepotřebujeme. Rustikální chodník z cihel bude pouze částečně zapuštěný do země, takže je potřeba vyrýt travní drny a připravit podklad.

Základem je pečlivá úprava terénu včetně vybrání vrstvy zeminy
Základem je pečlivá úprava terénu včetně vybrání vrstvy zeminy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nesmíme zapomenout, že pod cihly se bude pokládat podkladní materiál, proto je vybrání v zemi potřeba udělat hlubší, aby cihly potom "nekoukaly" až příliš nad povrch pozemku. Ztěžovalo by to následné zahradní úpravy a sekání trávníku.

Odhalený beton bude potřeba zarovnat
Odhalený beton bude potřeba zarovnat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Chodník na zahradě bude v některých částech navazovat na betonový chodníček podél plotu. Beton nemusíme bourat, ale bude určitě potřeba odstranit a zarovnat obnažené betonové výčnělky pod povrchem. Poslouží nám k tomu pneumatické kladivo.

Podklad musí být v rovině, proto celou plochu uhrabeme hráběmi
Podklad musí být v rovině, proto celou plochu uhrabeme hráběmi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Celou plochu obnažené zeminy důkladně uhrabeme a vyčistíme od kamenů a případných přesahujících rostlin, kořenů, nebo dokonce odpadků.

Z drobného štěrku vytvoříme podkladní vrstvu
Z drobného štěrku vytvoříme podkladní vrstvu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na štěrkové lože použijeme frakci 4/8, což je přírodní drcené kamenivo neboli štěrk, používaný především jako podklad pod dlažbu a další materiály. Výška zásypu bude cca 2–4 cm. Pokud štěrkujeme za velmi suchého počasí, štěrk jemně zkropíme, aby se neprášilo do okolí.

Kamenivo urovnáme vodováhou
Kamenivo urovnáme vodováhou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Povrch štěrkového lože srovnáme vodováhou a přebytek kameniva odstraníme zednickou lžící, abychom nenarušili již upravenou rovinu. Nevadí, pokud mezi kamenivo pronikne zemina z podkladu.

Pokládka cihel

Začneme se skládáním cihel
Začneme se skládáním cihel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při pokládce cihel začneme nejprve jednou cihlou na výšku a druhou položíme kolmo k ní naplocho. K jedné cihle na výšku se vejdou vždy dvě cihly naplocho. Cihly do kamenného lože lehce sklepneme gumovou paličkou.

Cihly pokládáme do štěrkového lože
Cihly pokládáme do štěrkového lože (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při pokládce cihel na chodník na zahradu si nemusíme příliš lámat hlavu s dokonalou rovinou povrchu chodníku, ideálně by měl tento chodník kopírovat terén. V zatáčce budeme cihly pokládat s nepatrnou mezerou, abychom si ušetřili přílišné řezání.

Cihly budeme řezat úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem
Cihly budeme řezat úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na řezání použijeme úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Správným odříznutím vytvoříme z obdélníkových cihel lichoběžníky. Při řezání dbáme na osobní bezpečnost a používáme ochranné pomůcky.

Pokud je chodník na zahradu do zatáčky, bude potřeba cihly upravit
Pokud je chodník na zahradu do zatáčky, bude potřeba cihly upravit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V zatáčce si budeme odměřovat úkos, kde bude potřeba cihly odřezávat. Řezat budeme jak cihly naležato, tak cihly poskládané na výšku. To proto, aby zlom nebyl vzhledem k délce cihel tak ostrý.

Mezeru mezi betonem a chodníkem vysypeme štěrkem
Mezeru mezi betonem a chodníkem vysypeme štěrkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud jsou místa, kde je beton vyšší, jednoduše cihly podsypeme štěrkem a rozdíl výšek tak vyrovnáme.

Každou škvíru je potřeba utěsnit, zde použijeme štěrk
Každou škvíru je potřeba utěsnit, zde použijeme štěrk (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Spáru, která nám vznikla mezi cihlami a betonových chodníčkem, vysypeme štěrkem, aby se zde nehromadila voda a nečistoty.

Spáry

Jako výplň do spár použijeme minerální písek
Jako výplň do spár použijeme minerální písek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Spáry mezi cihlami prosypeme minerálním pískem, který zabrání prorůstání trávy v našem chodníku na zahradě.

Minerální písek se musí dostat do všech spár mezi cihlami
Minerální písek se musí dostat do všech spár mezi cihlami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Písek pak do spár nameteme koštětem, abychom měli jistotu, že někde nevznikly vzduchové kapsy. Zde by nejen prorůstala tráva, ale hromadily by se zde nečistoty a mohla by zde v zimě zamrzat voda.

Zeminu, kterou chceme znovu použít jako výplň, přesejeme
Zeminu, kterou chceme znovu použít jako výplň, přesejeme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Prosátou zeminu, kterou jsme odebrali z místa, kde je nyní chodník, použijeme na zasypání mezery mezi cihlami a trávníkem.

Přesátou zeminou vysypeme mezeru před chodníkem a nasejeme travní semeno
Přesátou zeminou vysypeme mezeru před chodníkem a nasejeme travní semeno (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zásyp zeminou provádíme za suchého a slunného počasí, aby se nám mokrá zemina nelepila na cihly. Pokud potřebujeme, můžeme do vysypané mezery dosít travní semeno.

Betonový chodník u plotu skryje pod vrstvou kačírku
Betonový chodník u plotu skryje pod vrstvou kačírku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Betonový chodníček u plotu zasypeme kačírkem, tedy oblými kamínky frakce 16/32. Kačírek vytvoří zajímavou mozaiku. Po dokončení násypu kačírek ještě propereme vodou z hadice, abychom odstranili prach a nánosy.

Nakonec provedeme terénní úpravy záhonů
Nakonec provedeme terénní úpravy záhonů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na závěr můžeme dokončit, založit nebo vylepšit záhony okolo plotu a u chodníku na zahradu, aby celý prostor působil přirozeně a harmonicky.

Pro řezání cihel jsme využili Scheppach AG 1200 úhlovou brusku s kotoučem 150 mm. Je vhodná pro všechny běžné typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání kamene, obkladů a podobně. Rukojeť si můžete nastavit do tří různých poloh podle toho, co zrovna potřebujete udělat. Díky malé hmotnosti i velikosti se bruska snadno ovládá i ve stísněných prostorech.

Takový rustikální chodník můžeme vytvořit nejen z cihel, ale rovněž z vhodně nařezaných kamenů nebo dřevěných koláčů. Můžeme tvořit rovné i nepravidelné tvary a celý chodník na zahradu přizpůsobit našemu vkusu i povaze zahrady.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.

Publikováno: 6. 9. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová