reklama

Ukotvit profily do betonu jako profík zvládne i amatérský kutil

Kotvení profilů do betonu bývá mnohdy složité a náročné na čas i na práci. Je to dřina pro opravdové profesionály, nebo to zvládne i kutil? Zveme vás na malou akademii kotvení do betonu, kde vám poradíme. A při té příležitosti si zopakujeme, jaké profily do betonu se používají nejčastěji.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kotvení profilů do betonu nebo panelu zvládnete během chvíle a bez námahy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kotvení profilů do betonu bez námahy

V panelácích bydlí dodnes obrovské množství lidí a každý se čas od času dostane do situace, kdy je potřeba přestavovat, renovovat či opravovat. A nedejbože, aby přišlo ke slovu vrtání do panelů a kotvení profilů do betonu. Mezi nejčastěji používané patří UD profily, které jsou určené pro stropní a podlahové konstrukce. Mají využití při výstavbě závěsných stropů, ochranných krytů, upevnění držadel na stěnu. Dále jsou to CD profily, ocelové profily, které jsou určené pro konstrukce předstěn a podhledů v interiéru. 

Všechny tyto profily do betonu se používají také na sádrokartony, cihlové nebo dřevěné stěny. Pokud chceme tyto profil upevnit do běžných materiálů, většinou si poradíme s vrtačkou a hmoždinkou nebo přímo vrutem. Upevňování profilů do betonu a panelu ale většinou znamená dlouhé chvíle při předvrtávání otvoru pro hmoždinku (občas i s nejistým výsledkem).

UD nebo CD profily budeme potřebovat třeba při pokládce sádrokartonu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
UD nebo CD profily budeme potřebovat třeba při pokládce sádrokartonu

Hliníkové nebo ocelové profily většinou kotvíme do betonu pomocí hmoždinek. Pro ně musíme ale nejprve vyvrtat otvor. Pro vrtání pak potřebujeme pneumatickou vrtačku s tím správným vrtákem. Kotvení profilů do betonu to asi jinak nepůjde. Nebo půjde?

Vrtat můžeme rovnou skrze profil
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrtat můžeme rovnou skrze profil

A protože beton je jedním z nejpoužívanějších stavebních materiálů – a také jeden z nejtvrdších, pokud nepočítáme panely ze železobetonu. Tady by nám obyčejný vrták moc zázraků nenadělal. Musíme zvolit příklepový čtyřbřitý vrták s uchycením SDS plus, který je vhodný do příklepových vrtaček s pneumatickým příklepem.

Výkonným pomocníkem bude nastřelovací kladivo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výkonným pomocníkem bude nastřelovací kladivo

Další a podstatně rychlejší možností je využití nastřelovacího kladiva. Protože jde o poměrně nebezpečný nástroj, pracujeme s ním obezřetně a opatrně. Dodržujeme bezpečnost práce. Ačkoliv se to nezdá, i tímto způsobem je kotvení do betonu řešitelné.

Celý vtip, jak si ušetřit námahu se zdlouhavým vrtáním otvorů pro hmoždinku vybíráním té správné, vyměřováním a hledáním vrutu na uchycení profilu, je použití přímo natloukacích hmoždinek. Natloukací hmoždinka se šroubem se zapuštěnou hlavou je ideální řešení. Lze ji použít ve stavebních materiálech, jako je beton, plná cihla, dutá cihla, přírodní kámen a podobně.

Český kutil ve své akademii kotvení do betonu vyzkoušet vysoce kvalitní RT-IMP válcové vrtáky do betonu Impactor, které  umožňují až o 20 % omezit spotřebu energie při vrtání s AKU-příklepovou vrtačkou. Speciální ostrý karbidový břit umožňuje rychlé přímé a cylindrické vrtání.

Výhodou také je, že vrtat vrtákem ze slinutého kovu (vidiový vrták do betonu) můžeme přímo skrz kovový profil přímo do betonu a nemusíme si nic předměřovat a zakreslovat. Prostě vyvrtáme otvor, zatlučeme hmoždinku a je hotovo. Kotvení profilů do betonu je rázem snadné a lehké.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel, KOELNER CZ, s.r.o.

Publikováno: 30. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová