reklama

Výměna struny u AKU vyžínače

Vyměnit strunu ve vyžínači by měl umět každý šikovný zahrádkář, a dokonce i zahrádkářka. Ale jak tuto problematiku řešit u AKU vyžínače? Je to stejný postup, nebo zcela jiný? Nebojte se, výměna struny není nic nezvládnutelného.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výměna struny u AKU vyžínače je práce, kterou zvládnete levou zadní (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výměna struny ve vyžínači

Zahradní vyžínače potřebují ke své práci strunu. A tato struna, která je namotaná v zásobníku na spodní straně vyžínací části, se musí čas od času vyměnit. Proč se na výměnu struny klade důraz? Jednoduše proto, že její délka v zásobníku není nekonečná, a také proto, že můžeme používat několik typů strun o různé tloušťce. Výměna struny u vyžínače by měla být operace, kterou každý zahrádkář bezvadně ovládá. Jak tomu ale je u vyžínače, který není benzínový nebo elektrický, ale pracuje za pomoci akumulační baterie? 

AKU vyžínač je v podstatě stejný jako jakýkoliv jiný. Pokud vyměňujeme strunu u elektrického vyžínače, vytáhneme přívodní šňůru ze zdroje elektrického napětí, protože vždy myslíme především na svoji bezpečnost a bezpečnost svého okolí. Benzínový samozřejmě vypneme a zajistíme proti opětovnému nastartování. U AKU nářadí vyjmeme baterii, kterou můžeme dát rovnou i na nabíječku, pokud jsme s ní již delší dobu pracovali.

Při výměně struny nejprve vyjmeme AKU baterii
Při výměně struny nejprve vyjmeme AKU baterii (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Český kutil vyzkoušel akumulátorový vyžínač HECHT 6210. Je to ideální pomocník nejen pro konečnou úpravu okolo plotů a zdí po sečení sekačkou, ale i pro vysekání trávy na špatně přístupných místech. Největší předností vyžínače je akumulátorový pohon. Díky tomu je stroj tichý, bez emisí, odpadá mnoho problémů spojených s údržbou a startováním spalovacích motorů, nebo s kabelem u elektrických strojů. 

Struna je uložená ve spodní části vyžínače v tzv. unašeči. Zde má podobu plastové kulaté schránky, v níž je struna stočená. Pamatujme si, že u každého typu vyžínače je trochu odlišné uzavírání krytu unašeče, proto se před prvním použitím zařízení seznámíme s technickými parametry, zapsanými v návodu k použití. Není to tedy o tom, že výměn struny se provádí nahodile a je celkem jedno, co použijeme.

Po stranách unašeče jsou klipsy nebo plastové výstupky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po stranách unašeče jsou klipsy nebo plastové výstupky

Nejčastěji nalezneme na dvou místech na unašeči plastové výstupky, které po zmáčknutí (obou současně) odklopí víčko.

Struna je navinuta v drážkách
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Struna je navinuta v drážkách

Pod víčkem je samotný zásobník se strunou. Ta bývá nejčastěji navinutá ve dvou směrech proti sobě. 

Novou strunu navineme do drážek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Novou strunu navineme do drážek

Zbytek staré struny (nebo té nevyhovující) vyjmeme a na její místo navineme strunu novou. Při výměně struny musíme vědět, jakou tloušťku struny potřebujeme. Každý typ vyžínače má stanovené parametry, a ty se nesmí překračovat. Jednak by nám silná struna neprošla otvory v unašeči, a za další bychom mohli poškodit plastový kryt vyžínače, který by pevná a silná struna dokázala i rozřezat. Nehledě na to, že bychom se vystavovali riziku úrazu.

Novou strunu si naměříme na délku cca 3–4 m, a to dvakrát. V zásobníku (v cívce) jsou po stranách dva malé otvory, kam je potřeba strunu provléknout. Těsně za okrajem otvoru strunu zalomíme, abychom ji zajistili v cívce. Poté už rovnoměrně navíjíme strunu do drážek. Navíjíme obě struny najednou a snažíme se, aby se v drážkách nekřížily.

Konec struny (necháme několik centimetrů přesah) zahákneme do drážek po obvodu cívky, každou strunu do své drážky. Celou cívku potom uložíme do zásobníku na unašeči. Důležité je, že pod cívkou musí být vždy pružina. Zkontrolujeme, zda pružina sedí správně na svém místě. Po stranách unašeče jsou opět drážky na provléknutí obou konců struny. Když je struna na obou stranách uchycená, zaklopíme unašeč víčkem. Přesahující kus struny můžeme odstřihnout nůžkami nebo kleštěmi. 

Přebytečnou strunu odstřihneme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přebytečnou strunu odstřihneme

Není to nezbytně nutné, protože plastový kryt je na koncích opatřen zkosenou hranou, která bezpečně odsekne přesahující část struny. Nezapomeneme potom vrátit do vyžínače nabitou AKU baterii a můžeme se pustit do práce. Výměna struny je práce opravdu na pár minut.

Bezpečnost práce

Vyžínače obecně spadají do kategorie nebezpečných zahradních náčiní, a proto bychom se k nim podle toho měli chovat. Zásadně nepodceňujeme používání ochranných pomůcek a dodržujeme pokyny uvedené od výrobce. Samozřejmostí by mělo být ochranné oblečení – pracovní kalhoty s dlouhými nohavicemi, pevná obuv a horní část oblečení opět s dlouhými rukávy. Takové oblečení a obuv zachytí odletující kameny, štěrk, větvičky nebo ostrou trávu. Stejně tak chráníme i obličej, ideálně celoobličejovým štítem, nebo alespoň ochrannými brýlemi. Měli bychom také používat chrániče sluchu.

Při práci s vyžínačem se plně soustředíme na vedení nástroje a vždy pohledem sledujeme, kam míří hlavice se strunou. Nikdy neodkládáme nástroj, aniž bychom ho nevypnuli. Vyžínač také nepatří do rukou dětem. Pracujeme tak, abychom chránili sebe, své okolí a přírodu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy, HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 28. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová