reklama

Měření laserovým měřidlem není žádná věda

Laserový dálkoměr je měřidlo, kterým můžeme velice přesně měřit nejen vzdálenost mezi dvěma body, ale i obsah či objem. Jak měřit laserovým metrem si vysvětlíme právě teď. Výchozím bodem měření je hrana laserového metru a koncový bod je vždy na jeho protilehlé straně ve směru paprsku metru. Různé přístroje mají i různý dosah měření. Některé přístroje mohou spolehlivě měřit i na vzdálenost až 100 metrů.

Balení je vybaveno příručkou – jak měřit laserovým metrem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak měřit laserovým metrem

Nevíte, jak měřit laserovým metrem? Není to složité. Pomocí laserového metru můžeme měřit jak vzdálenost mezi dvěma body, obsah, ale i potřebný objem. Současná laserová měřidla jsou vybavena čipy a výpočetní jednotkou. Díky tomu může být prováděno více matematických funkcí, které při stavbě či rekonstrukci nutně potřebujeme.

Mezi jednotlivými funkcemi jednoduše přepínáme přímo na samotném zařízení. Pro měření vzdálenosti zapneme laserové měřidlo, nastavíme měření vzdálenosti, přiložíme jej spodní stranou ke stěně, která je výchozí pro měření vzdálenosti. Velice důležité je zkontrolovat, odkud přístroj měří – zda od hlavy přístroje, či od jeho paty. Přístroj zapneme. Na protilehlé straně musíme vidět jasný bod laserového měřiče. Pokud bychom měřili opravdu velkou vzdálenost, je dobré mít k sobě parťáka, který nám přítomnost červeného bodu potvrdí. Pro vyhodnocení měřené vzdálenosti zmačkneme příslušné tlačítko na přístroji a máme hotovo. Víme přesnou vzdálenost, která nás zajímá.

Laserovým měřidlem můžeme měřit vzdálenost
Laserovým měřidlem můžeme měřit vzdálenost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Jak měřit laserovým metrem plochu

Ve chvíli, kdy potřebujeme změřit plochu, nastavíme si na přístroji potřebnou funkci. Na displeji nám rázem začne blikat, kterou stranu máme nyní zaměřit. Patu přístroje přiložíme k výchozímu bodu měření první strany, zaměříme na protilehlou stranu a změříme. Následně nám začne na displeji blikat, že nyní musíme změřit bočnici. Položíme tedy přístroj patou přístroje k podlaze, zaměříme a následně provedeme měření. Po získání potřebných parametrů máme okamžitě vypočítanou plochu.

Pro měření objemu přepneme funkci na přístroji
Pro měření objemu přepneme funkci na přístroji (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Jak měřit laserovým metrem objem? Laserové měřidlo totiž umí měřit i tuto veličinu. Vezmeme si tedy do ruky přístroj a zvolíme příslušnou funkci pro měření objemu. Na displeji se objeví kvádr. Vždy nám bliká strana, kterou máme v danou chvíli měřit. Změříme tedy délku, hloubku i výšku. Přístroj nám rázem vypočítá objem měřeného prostoru.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 26. 8. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Beata Boháčová