reklama

Výroba stojanu na víno ve zcela unikátním provedení zaručí bezpečí lahví s vínem

Obyčejné věci nemusí být vždy nudné. Výroba stojanu na víno nás o tom hravě přesvědčí. Netradiční materiál a netradiční provedení jsou zárukou jedinečného až unikátního výtvoru, který nejen, že splní svou funkci, ale navíc překvapí svou originalitou.

Výroba stojanu na víno překvapí svou originalitou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výroba stojanu na víno jaký svět neviděl

Milovníci dobrého vína ocení i zcela unikátní stojan na lahve. Výroba stojanu na víno je perfektní nápad, jak uchovat drahocenné tekuté štěstí tak, aby se nám lahve nemohly rozbít. Pár dřevěných latí a tašek ze střechy zaručí nevídané pohodní pro lahvinky červeného i bílého moku.

Materiál a potřebné nářadí:

  • pálené střešní tašky
  • dřevěné latě
  • akuvrtačka
  • hliníkové profily

Pokud máme doma pár lahví lahodného vína a za žádnou cenu si je nechceme rozbít, měli bychom začít přemýšlet nad výrobou stojanu na víno. Postačí nám pouze pár pálených tašek ze střechy a dřevěné latě. Samotná výroba stojanu na víno je velice jednoduchá a celý stojan sestavíme během chvíle.

Z dřevěných latí vyrobíme konstrukci ve tvaru písmene U
Z dřevěných latí vyrobíme konstrukci ve tvaru písmene U (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Pro výrobu stojanu na víno můžeme použít dřevěné latě o rozměrech např. 50 mm×30 mm. V prvním kroku si musíme sestavit již zmíněné laťky tak, aby nám tvořily imaginární písmeno U. Vezmeme si tedy dvě latě delší a jednu kratší. Kratší laťku položíme na pracovní stůl a z boku k ní přiložíme delší laťku tak, aby směřovala směrem vzhůru. Tento díl přivrutujeme. Na druhé straně kratší laťky provedeme naprosto stejný úkon a i zde delší laťku přivrutujeme. Rázem máme první písmeno U hotové. Shodný postup použijeme u výroby druhé, naprosto stejné konstrukce. Vzhledem k tomu, že stojan musí udržet drahocenné lahve s vínem, použijeme ve spodní části konstrukce profily, které celý stojan zpevní. Kovový profil ve tvaru písmene L vložíme do obou spodních částí konstrukcí a přivrutujeme.

Dřevěné latě propojí obě základní konstrukce
Dřevěné latě propojí obě základní konstrukce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Obě základní konstrukce máme hotové a můžeme se pustit do výroby jednotlivých pater stojanu na lahve. Obě již vyrobené konstrukce spojíme k sobě jednotlivými dřevěnými hranoly. Vezmeme si tedy dřevěný hranol o délce, který odpovídá šíři pálené tašky, a položíme jej tak, aby lícoval s vnějšími stranami delších dřevěných latí obou U konstrukcí. Hranolek na každé straně přišroubujeme. Na protilehlé straně stojanu provedeme naprosto stejný úkon. Obě základní konstrukce máme nyní spojené dřevěnými hranoly ve spodní části stojanu na lahve.

Vyrobíme jednotlivá patra stojanu na lahve
Vyrobíme jednotlivá patra stojanu na lahve (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Na jednu stranu, kde jsme přišroubovali propojovací hranol mezi základními konstrukcemi, položíme dřívko, které následně vytvoří sklon umístěné pálené tašky. Dřívko pečlivě přišroubujeme. Rázem máme hotové první patro stojanu na lahve. Vezmeme si tedy tašku ze střechy a položíme ji do stojanu. Taška sedí v našem výtvoru jako poklice na hrnci. Naprosto stejným způsobem vytvoříme ještě další 2 patra.

Jakmile máme hotová všechna 3 patra, čeká nás poslední krok. Celý stojan na lahve musíme zpevnit v jeho horní části 2 dřevěnými lištami. K boční straně stojanu přiložíme dřevěnou laťku o délce, která odpovídá šířce naší konstrukce. Laťku přišroubujeme. Naprosto shodný úkon provedeme i na druhé straně stojanu a opět laťku přišroubujeme.

Stojan na víno máme hotový a nyní už jen stačí osadit jednotlivá prohloubená místa pálených tašek lahvemi našeho milovaného červeného a bílého vína.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 24. 8. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Beata Boháčová