reklama

Slepte dřevo pevně a levně

Čím lepit dřevo? PVAC lepidlem nebo PU lepidlem? Každé má svoje výhody i nevýhody a typické příklady použití. Ukážeme si některé z nich. Vysvětlíme si také, co se rozumí čekací dobou lepidla nebo dobou jeho zpracovatelnosti. Pojmů a teorie bude možná trochu moc, nakonec se ale dokážete správně rozhodnout, jaké lepidlo pro váš konkrétní projekt použít. Abyste třeba zbytečně neplatili za něco, co nevyužijete.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Možností, čím lepit dřevo, je spousta. Nejčastější jsou PVAC lepidla (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Čím lepit dřevo? Jaké jsou možnosti

Druhů lepidel na dřevo je spousta. My se ale zaměříme pouze na dva nejčastěji používané typy. Nejběžnější jsou lepidla disperzní, neboli polyvinylacetátová. Označují se zkratkou PVAC. Typicky mají bílou barvu a výborně se s nimi pracuje. Spoje vytvořené pomocí těchto lepidel jsou pevné a pružné, lepidlo se dobře brousí.

Omezení mají především teplotní charakter. S těmito lepidly byste neměli pracovat, pokud teplota materiálu a prostředí klesne pod cca 10 stupňů Celsia. Při teplotách kolem 50 stupňů zase spoje lepené PVAC lepidly mohou měknout. Jakmile se teplota vrátí do normálu, pevnost se obnoví.

Vybrat si můžete i z polyuretanových lepidel. PU lepidla velmi rychle schnou, mají vysokou pevnost a výborně snáší vlhké podmínky. Lepit s nimi můžete dokonce i vlhké dřevo. Limitem je horší brousitelnost a náročnější dodržování bezpečnostních (zdravotních) pravidel při práci. Stačí se podívat na takzvané „S věty“ na obalech těchto lepidel – je jich opravdu hodně. PU lepidla se také hůře přetírají.

Slepením desek vytvoříte pevné hranoly
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Slepením desek vytvoříte pevné hranoly

Pevnostní třídy

Často se v souvislosti s lepidly můžete setkat se zkratkami D2 nebo D3. Jedná se o pevnostní třídy v souvislosti se skupinou namáhání lepených spojů. Třídy jsou celkem čtyři. Při rozhodování, čím lepit dřevo, je dobré se jim řídit.

Lepidla D1 jsou určená pro vnitřní prostory, přičemž na ně může působit teplota max. 50 stupňů Celsia. Lepit jimi můžete veškerý vnitřní nábytek a interiérové dveře. Lepidla jsou levná.

Lepidla D2 už snesou krátkodobé působení vody nebo zvýšenou vzdušnou vlhkost. Ideální jsou do koupelen, prádelen a podobně.

Lepidla D3 jsou univerzální. Můžete je použít pro vnitřní prostory i na dřevo venku, které ale musí být chráněno například lazurou. Spoje lepené tímto lepidlem snesou časté, ale krátkodobé působení vody, takže se hodí i na okna nebo venkovní dveře.

Lepidla D4 mají nejvyšší odolnost proti vodě, takže najdou uplatnění například při dřevěném obložení sprch, bazénů a podobně. Jsou ale nejdražší.

Lepidlo nanášejte v housenkách...
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Lepidlo nanášejte v housenkách...

Pár pojmů a tipů nakonec

Pokud už víte, čím lepit dřevo, měli byste také vědět, jak s lepidlem pracovat. Na každém prodejním obalu od lepidla je návod, nebo si můžete stáhnout technický list, který se jen hemží normovanými pojmy. Pojďme si některé z nich vysvětlit.

Čekací doba – je čas od nanesení lepidla a přiložení lepených části k sobě. Pohybuje se obvykle v minutách. Při lepení složitějších konstrukcí, které je třeba sesazovat déle a pracněji, jsou vhodnější lepidla s delší čekací dobou.

Montážní doba – čas, do kterého je nutné lepený spoj zafixovat truhlářskými svěrkami.

Doba tuhnutí, schnutí – čas, po kterou je třeba nechat spoje schnout v truhlářských svěrkách pod tlakem. Jde o hodiny a konkrétní čas závisí na okolní teplotě. V žádném případě doporučenou dobu tuhnutí a vytvrzení nezkracujte. Jinak byste riskovali, že lepený spoj povolí.

...a pak ho po ploše rozetřete. Štětcem nebo kouskem dřívka
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
...a pak ho po ploše rozetřete. Štětcem nebo kouskem dřívka

Neutrácejte zbytečně a nepřidělávejte si práci

Při řešení rébusu, čím lepit dřevo, neutrácejte zbytečně. Pro slepení nebo opravu židle je zbytečné kupovat drahé lepidlo kategorie D3 nebo D4. Efektivnější bude použití obyčejné D2. A naopak – zbytečná práce bude lepení venkovních oken lepidlem D1. Spoje po čase povolí a vynaložená práce i prostředky přijdou vniveč.

Hodně práce si usnadníte, když přebytečné lepidlo, které ze spojů vyteče, ihned setřete mokrým hadříkem. Později byste museli zaschlé lepidlo pracně brousit. Pozor, PU lepidla mohou zanechávat na povrchu dřeva fleky.

A ještě jeden tip pro opravdové fajnšmekry. V truhlářských prodejnách můžete sehnat speciální PVAC lepidla na lepení exotického dřeva jako je třeba mahagon. Kromě klasických bílých PVAC lepidel si můžete opatřit i barevně tónovaná lepidla, která budou odpovídat výsledné barvě dřeva. Tmavší odstíny lepidel se hodí například tam, kde výsledný povrch dřeva budete upravovat tmavým mořidlem.

Zdroj informací: Autor článku, Wolfgang Nutsch a kolektiv: Příručka pro truhláře (Europa Sobotáles)

Publikováno: 25. 8. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás dále zajímat

K čemu je vhodné vteřinové lepidlo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o vteřinovém lepidle, jaké je jeho využití, na které materiály je vhodné jej použít, co dělat, když kápneme lepidlo na stůl.