Rozměřením dřeva začíná každý truhlářský projekt. Kromě ostré tužky k němu potřebujete také pravítko. Nebo rejsek, který vám ušetří spoustu času. Pomocí rejsku dokážete orýsovat dřevěný dílec mnohem rychleji a také přesněji. Ukážeme si základní použití rejsku při rozměření dřeva a také si povíme něco o základních typech rejsků.
Využití rejsku při rozměření dřeva
Co je to rejsek a proč se používá k rozměření dřeva? Jde o základní rýsovací pomůcku, která přesto v některých kutilských dílnách chybí. Je to škoda a možná, že po přečtení tohoto článku dojde alespoň k částečné nápravě. Rejsek totiž dokáže ušetřit spoustu času. Rejsů je několik typů. Každý se ale skládá z opěrné části a tyče nebo hranolku, na kterém je umístěna rýsovací jehla. Jehla při rýsování zanechává ve dřevě viditelnou stopu, takže nemusíte řešit ostrou tužku – řezat budete podle rýhy vyryté rejskem.
Druhy rejsků
Nejčastěji se můžete potkat s rejsky kovovými nebo dřevěnými. Ty první jsou trvanlivější, dřevěné se naopak prodávají za nižší cenu. Při rozměřování dřeva rejskem hraje větší roli, zda použijete rejsek se dvěma rýsovacími jehlami nebo jen jednou. Pokud častěji vytváříte spoje na čep a dlab, pořiďte si raději rejsek s dvěma rýsovacími hroty. S jeho pomocí totiž dokážete narýsovat čep nebo dlab v jednom kroku. V dalších řádcích si ukážeme, jak na to.
Nastavení rýsovací jehly při rozměřování dřeva
V našem případě nemá rejsek přímo rýsovací hrot, ale kruhové ostří, které při rozměřování dřeva nevytrhaná vlákna dřevní hmoty. Navíc se kruhové ostří dá vyměnit za nové, pokud se to původní už otupilo. Co ale rejsku v tomto případ chybí, je milimetrová stupnice. Nevadí. Zamýšlenou tloušťku čepu nebo dlabu na rejsek přeneseme šuplerou nebo přesným pravítkem. Jedná se o vzdálenost mezi hrotem rejsku a základnou jeho těla. Stačí povolit aretační šroub na rejsku, nastavit požadovanou vzdálenost a šroub zase dotáhnout.
Rýsování rejskem
Rozměření dřeva, respektive jeho orýsování, je pomocí rejsku velmi snadné. Rejsek si opřeme o hranu dřeva a pak s ním přejedeme po jeho povrchu. Rýsovací hrot nebo jehla zanechá v povrchu dřeva rýhu přesně v místě, které jsme si v předchozím kroku nastavili. Pokud máme rejsek se dvěma rýsovacími hroty, v jednom kroku si takto můžeme orýsovat dlab nebo čep. Je to velmi jednoduché. Pokud jde o nastavení hloubky čepu, opět ho dokážete orýsovat rejskem. Nastavte si požadovanou vzdálenost a z čela hranolu požadovaný rozměr narýsujte.
Při práci s rejskem a rozměření dřeva na nástroj netlačíme, abychom zbytečně povrch dřeva nenarušili. Trochu více síly to chce jen při orýsování tvrdého dřeva – ve smrku i borovici stačí opravdu jen malý tlak. Pokud máme v dílně málo světla nebo hůře vidíme, můžeme si rýhu po rejsku zvýraznit měkkou tužkou.
Je jasné, že rejsek najde uplatnění hlavně tam, kde potřebujeme opakovat řadu stejných kroků při orýsování dřeva. Typicky je to například při výrobě různých dřevěných rámů, kde vytváříme spoje na dlab a čep. Rejsek se hodí i tam, kde potřebujeme v opakovaných krocích dřevo krátit.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 21. 8. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč