reklama

Spletitá džungle předpisů nám může zamotat hlavu

Předpisy jsou velice složité. Plánovaná dovolená do zahraničí se může během pár okamžiků změnit na nepředstavitelně hororové chvíle, jestliže nám chybí vhodná výbava do auta. Co patří do povinné výbavy a jaká je doporučená výbava do auta? Správné informace nám pomohou vyznat se v spletité džungli předpisů a užít si úžasné chvíle volna.

Vhodná výbava do auta je na cesty důležitá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodná výbava do auta je základ každé cesty

Než vyrazíme na cesty, měli bychom si zkontrolovat, jestli máme v pořádku vhodnou výbavu do auta. Kromě povinné výbavy vozu však existuje i výbava doporučená, která se může při případném problému velice hodit.

Jestliže se chystáme na cestu do okolních zemí, je více než vhodné zjistit, jaká platí v dané zemi pravidla. Např. v sousedním Německu je zakázané mít v autě kamerový či antiradarový systém. Za tento prohřešek hrozí vysoké pokuty. Naopak při cestě do Polska musí být vůz vybaven hasicím přístrojem.

Pokud se chystáme na cesty v rámci České republiky, musí být silniční miláčci vybaveni povinnou výbavou platnou na území našeho státu. Do povinné výbavy vozu pro Českou republiku patří pouze 4 věci. Výstražný trojúhelník, lékárnička, reflexní vesta pro řidiče a rezervní kolo, které však již v dnešní době není úplnou nutností. Jestliže máme v autě opravnou sadu pneumatiky nebo k vozu sjednanou 24 hodinovou asistenční službu, rezervní kolo již nemusí být součástí povinné výbavy vozu. Asistenční služba nám totiž zajistí kompletní servis týkající se výměny píchlého kola. Pokud je naše auto obuto do pneumatik run-flat (dojezdové pneumatiky), můžeme rezervní kolo také postrádat. Na těchto kolech se dá pohodlně dojet bez nutnosti okamžité výměny.

Povinná výbava do auta
Povinná výbava do auta (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud se vydáme na cesty, vyplatí se kromě povinné výbavy vozu myslet i na tzv. doporučenou výbavu. Jedná se o věci, které se nám při cestách mohou hodit. Mezi takové věci patří např. zavírací kapesní nůž. Tento miniaturní předmět může i zachránit život. Při případné kolizi se může vůz ocitnout např. na boku nebo střeše. Systém bezpečnostních pásů se může narušit a my bychom měli velké problémy dostat se z pásů a tím pádem i převráceného vozu. Použitím kapesního nože bezpečnostní pásy jednoduše přeřízneme a máme velkou šanci uniknout z havarovaného auta.

Kapesním nožem můžeme přeříznout bezpečnostní pásy
Kapesním nožem můžeme přeříznout bezpečnostní pásy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neméně důležitou věcí, která by v žádném případě neměla chybět v autě, je přenosný kompresor. Jeho zprovoznění je možné zapojením do auto zásuvky. Mezi další důležité věci, které by neměly ve výbavě auta absentovat, je např. tažné lano, svítilna či ruční baterka.

Vhodná výbava do auta na cesty za hranicemi našeho státu

Jaká další vhodná výbava do auta se hodí v zahraničí? V drtivé většině okolních států jsou reflexní vesty vyžadovány pro všechny osoby sedící v automobilu. Tyto vesty nesmí být v žádném případě umístěny v kufru. Vždy musí být v kabině auta a samozřejmě dobře přístupné. Jestliže v povinné výbavě vozu absentuje reflexní vesta na území našeho státu, čeká nás pokuta ve výši maximálně 2 tisíce korun. V sousedních zemích, hlavně v Německu a Rakousku, je tomu jinak. Tamní policista  může na místě uložit pokutu v rozmezí od 200 euro do 6000 euro. Smlouvání nemá cenu. Muži zákona jsou hlavně v Rakousku zcela nekompromisní. V krajním případě mohou dokonce zabavit i celý automobil.

Zabavení auta může hrozit i v jiném případě. Německá i rakouská policie je velice citlivá na technický stav vozidla. Sami berou za samozřejmé,mít vozy v dokonalém stavu. Stejný standard vyžadují i po cizincích. Tamní strážci zákona se zaměřují např. i na vzorek pneumatik. Zatímco na území našeho státu je minimální hloubka dezénu pneumatik 1,6 mm, u našich sousedů bychom s tímto dezénem neobstáli.

Zkontrolujme i hloubku dezénu pneumatik
Zkontrolujme i hloubku dezénu pneumatik (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Předpisy jsou velice složité. Je dobré si tedy před jízdou do ciziny pečlivě prostudovat, co všechno s sebou musíme mít a jak musí být automobil vybaven, aby byl schopen jízdy v zahraničních destinacích.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu

Publikováno: 20. 8. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto) , Profil autora: Beata Boháčová