reklama

Napínaný strop - výběr a napnutí fólie

Napínaný strop je moderní způsob, jak ozvláštnit naše obydlí bez potřeby malování, štukování nebo tapetování. Napínaný strop pomocí speciální stropní fólie se instaluje za tepla, a pokud zvládneme základní technologický postup, můžeme si takový strop vytvořit sami. Vytvořit si taková strop v tiny house je ukázkou pokroku.

Návod na postup při napínání stropu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Napínání stropní fólie 

Napínané stropy jsou moderním nástupcem klasických stropů ze sádrokartonu. Jejich výhodou je snadná instalace, kterou zvládne i průměrně zdatný domácí kutil. Jsou odolné vůči vodě, ohni, mrazu, horku a dalším povětrnostním podmínkám i nenadálým situacím. Stropní fólie dobře vypadají a představují přelomovou technologii v bydlení.

V minulém článku jsme se věnovali problematice stavby stropu v tiny house, dnes tuto práci dokončíme. Než se pustíme do samotného napínání stropu, propojíme kabely LED pásek do krabičky. Výhodou dnešních systémů LED podsvícení je, že se dají díky aplikacím spárovat s mobilními telefony a ovládat tak i na dálku.

Na hotovou izolaci upevníme LED podsvícení
Na hotovou izolaci upevníme LED podsvícení (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na mobilním telefonu vyzkoušíme, zda LED podsvícení funguje
Na mobilním telefonu vyzkoušíme, zda LED podsvícení funguje (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zapouštění krabičky

Plastovou krabičku, do které svedeme kabely od LED podsvícení, obkreslíme na zvoleném místě přímo na obklad. Krabičku umístíme tak, abychom mohli v obkladu vyříznout otvor přímočarou pilou a nemuseli složitě otvor vysekávat nebo jinak upravovat.

Obrys krabičky obkreslíme přímo na obklady
Obrys krabičky obkreslíme přímo na obklady (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve si vrtačkou vyvrtáme dírku tak, aby tudy prošel list přímočaré pily. Ideální je začít v jednom z rohů. Okolí zalepíme papírovou páskou, abychom si obklady přímočarou pilou neodřeli.

Obložení olepíme páskou, abychom jej při řezání nepoškodili
Obložení olepíme páskou, abychom jej při řezání nepoškodili (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na vyříznutí otvoru pro krabičku jsme použili přímočarou pilu Scheppach JS 600. Je to lehká univerzální elektrická přímočará pila, vhodná na řezání plastů, kovových materiálů a dřeva. Díky konstrukci pily lze řezat v mnoha různých úhlech, provádět dlouhé paralelní řezy nebo obloukové řezy. Pila má snadné jednoruční ovládání, elektronické nastavení rychlosti, zámek na spínači pro pohodlné ovládání a 4stupňové nastavení předkmitu. Dá lehce nastavit pro pokosové řezání až pod úhlem 45°.

Pod obložením je parotěsná zábrana, tu na vyříznutém místě odstraníme a do otvoru vložíme plastovou krabičku. Krabičku bude potřeba ještě ve vyznačených místech pomocí malých vrutů upevnit do stran obkladu tiny house.

Do krabičky potom z vnější strany pláště tiny house svedeme kabely, které jsme si již minule uložili a popsali. Přebytečnou délku kabelů odstřihneme.

Z krabičky svedeme kabely
Z krabičky svedeme kabely (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní bude potřeba propojit kabely v krabičce s kabely LED podsvícení. Kabely z LED podsvícení upravíme podle potřebné délky a propojíme je wago svorkami s kabely v krabičce. Vhodné je použít wago svorku bezšroubovou - spojovací konektor, určený pro všechny typy vodičů. Pro propojení použijeme kabely přímo určené pro LED pásky, konce kabelů opatříme dutinkami a vše podle barev kabelů pospojujeme. Pokud nejsme zběhlí v zapojování, můžeme využít služeb elektrikáře.

Jednotlivé kabely zapojíme do svorkovnice
Jednotlivé kabely zapojíme do svorkovnice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud potřebujeme kabely od LED podsvícení táhnout podél profilů ve stropě, přilepíme je k stropní izolaci hliníkovými lepicími páskami, které jsou zároveň i izolační. Jakmile máme propojené všechny kabely ve svorkách a LED podsvícení funguje tak, jak se od něj očekává, zavřeme krabičku záklopkou a zašroubujeme jí.

Topidlo

Pro napínání stropu bude potřeba topidlo, neboť tento druh fólie se napíná za tepla. Pokud nemá originální topidlo dostatečně dlouhou přívodní plynovou hadici, můžeme si jí vyměnit za delší.

Hadici přívodu plynu můžeme podle potřeby vyměnit za delší
Hadici přívodu plynu můžeme podle potřeby vyměnit za delší (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dobré je takovou činnost provádět za tepla celkově. Tedy i v ročním období. Pokud tedy venku sněží, není to vhodná doba. Pro lepší práci bude také potřeba vyhřát prostor, kde budeme fólii napínat.

Při napínání stropu bude nebytné topidlo
Při napínání stropu bude nebytné topidlo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Napínání fólie

Než s fólií začneme pracovat, nasadíme si bílé pracovní rukavice, abychom fólii neušpinili. Jakákoliv nečistota by se již nedala setřít. Fólie je po obvodu opatřená tzv. harpunou, což je upevňovací pás, díky kterému fólie drží na stropě. Harpunu bude potřeba pořádně ohřát.

K fólii jsou také přiložené klipsy, které se budou upevňovat do rohů místnosti, a na ně se provázkem uváže fólie.

S fólií pracujeme zásadně v bílých rukavicích
S fólií pracujeme zásadně v bílých rukavicích (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přiložené svorky (klipsy) mají v těle otvor, kudy se provlékne provázek. Na jeho konci se vytvoří očko. Očko zaklesneme třeba za vrut v rohu stropu.

Svorkami budeme upevňovat fólii v rozích
Svorkami budeme upevňovat fólii v rozích (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Klipsa se pak upevní přes roh harpuny. Provázky necháme volnější, abychom pak mohli s fólií lépe pracovat. Topidlem důkladně prohřejeme harpunu v jednom z rohů, kde máme upevněnou klipsu. Harpuna musí být na omak měkká. Jakmile změkne, podebereme jí speciální přiloženou špachtlí a zasuneme za hranu obložení u stropu a za rastr. Druhou rukou se snažíme fólii vypínat a rovnat.

Speciální špachtlí zasouváme harpunu za rastr
Speciální špachtlí zasouváme harpunu za rastr (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Důležité je včas odstřihnout pomocný provázek, aby nezůstal schovaný za harpunou. Výhodnější je tuto práci dělat ve dvou lidech, kdy jeden harpunu předehřívá a druhý napíná fólii.

Napínaný strop se instaluje vždy za použití topidla
Napínaný strop se instaluje vždy za použití topidla (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Prohříváme zároveň harpunu i fólii, aby byla měkká a pružná. Nejprve napneme fólii ve všech 4 rozích a potom se můžeme začít věnovat středovým částem. Zde napínáme vždy proti sobě. Připravíme se také na to, že pod stropem bude velké horko. Důležité je totiž udržovat vyšší teplotu vzduchu i fólie a harpuny, aby jednotlivé části nevystydly. Mohlo by tak dojít ke smrštění fólie a jejímu protržení. Pokud ale budeme pracovat precizně, výsledný efekt zcela jistě předčí naše očekávání.

Tip redakce: Fólii na napínaný strop si můžeme nechat vyrobit na míru nejen do tiny house, ale i do běžných obytných či komerčních místností. Navíc nemusíme setrvat pouze u jednobarevného dekoru, ale můžeme zvolit i různé motivy v mnoha barevných provedeních.

Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, Garland

Přímočarou pilkou vyřízneme otvor
Přímočarou pilkou vyřízneme otvor (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Publikováno: 19. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová