reklama

Druhá šance na život pro náletovou dřevinu

Náletová dřevina se může stát perfektním zdrojem pro vznik osobního sluhy. Výroba věšáku v netradičním a originálním provedení podtrhne vzhled každé místnosti. Pro většinu lidí představuje nálet velký problém. Najde-li se však mezi námi šikovný kutil, může si hravě s tímto problémem hravě poradit a vyrobit z nechtěného kusu dřeva unikátní věšák. Nejedná se o nic složitého. Během pouhých pár minut můžeme vyrobit zajímavého a šikovného pomocníka.

Výroba věšáku z náletové dřeviny ozdobí každou místnost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Výroba věšáku v netradičním provedení

Snad každý zahrádkář se minimálně jednou za život potýkal s problémem, kdy se mu na zahradě vysemenily náletové dřeviny. Semena roznášená vzduchem se mohou uchytit prakticky kdekoliv. Pro většinu zahrádkářů je jejich odstranění životně důležitou věcí, ale proč nedat i tomuto kusu dřeva novou šanci k životu. Výroba věšáku z náletové dřeviny dokáže zkrášlit nejednu předsíň, a pokud si s jeho výrobou alespoň trochu pohrajeme, můžeme během chvíle získat opravdu unikátní kousek, který nám nakonec bude závidět každá příchozí návštěva.

Materiál a potřebné nářadí

  • odříznutá náletová dřevina
  • pařez
  • nůž
  • aku vrtačka
  • smirkový papír
  • vosk

Pokud se nám na zahradě usadila náletová dřevina, která díky naší netečnosti poněkud vyrostla, můžeme si z ní vyrobit krásný netradiční věšák na oblečení. Větev si tedy nejprve odřízneme a očistíme od kůry. Veškerou kůru odstraníme nožíkem. Jakmile máme náletovou dřevinu nahrubo očištěnou, doladíme její vzhled smirkovým papírem. Celou větev si perfektně zahradíme. Získáme tak krásně hladký, bělostný a čistý vzhled vhodný pro výrobu věšáku. Připravenou větev si otočíme a ze spodní strany doprostřed kmínku vyvrtáme za pomoci aku vrtačky díru.

Doprostřed kmínku vyvrtáme díru
Doprostřed kmínku vyvrtáme díru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Větev na věšák máme připravenou. Nyní se můžeme věnovat pařezu, který bude tvořit podstavec našeho vychytaného věšáku. Do prostřední části pařezu vyvrtáme díru. K tomu nám perfektně poslouží aku vrtačka vybavená vrtákem na dřevo s velkým průměrem. Díra musí mít takový průměr, abychom do pařezu, resp. vyvrtané díry mohli bezpečně usadit naši větev z náletové dřeviny.

Jakmile máme díru pro věšák vyvrtanou, otočíme pařez a ze spodní části do předvrtané díry našroubujeme dlouhý vrut. Do předvrtané díry následně naneseme lepidlo, nasuneme očištěný věšák z náletové dřeviny a ze spodní části pařezu přišroubujeme pařez k věšáku.

Očištěný kmínek nasadíme do pařezu
Očištěný kmínek nasadíme do pařezu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Netradiční věšák máme skoro hotový. Jakmile je očištěná větev připevněná, postavíme pařez do jeho přirozené polohy. Větev z náletu perfektně drží ve svém stojanu a my se můžeme pustit do ošetření věšáku a jeho následné dozdobení. Dřevěnou větev i podstavec z pařezu ošetříme voskem. Malou houbičkou jej naneseme na veškerá místečka a necháme zaschnout. V místě, kde se kmínek věšáku spojil s pařezem, vysteleme místo hrubou pytlovinou, která báječně doladí přirozený vzhled věšáku z náletové dřeviny.

Přírodní, praktický a vychytaný osobní sluha je hotový. Výroba věšáku nezabrala mnoho času a nám už nezbývá nic jiného, než úžasný kousek ozdobit oblečením, které perfektně doladí jeho přirozený vzhled.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, Láďa Hruška

Publikováno: 18. 8. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Beata Boháčová