reklama

Druhá šance na život pro náletovou dřevinu

Náletová dřevina se může stát perfektním zdrojem pro vznik osobního sluhy. Výroba věšáku v netradičním a originálním provedení podtrhne vzhled každé místnosti. Pro většinu lidí představuje nálet velký problém. Najde-li se však mezi námi šikovný kutil, může si hravě s tímto problémem hravě poradit a vyrobit z nechtěného kusu dřeva unikátní věšák. Nejedná se o nic složitého. Během pouhých pár minut můžeme vyrobit zajímavého a šikovného pomocníka.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Výroba věšáku z náletové dřeviny ozdobí každou místnost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Výroba věšáku v netradičním provedení

Snad každý zahrádkář se minimálně jednou za život potýkal s problémem, kdy se mu na zahradě vysemenily náletové dřeviny. Semena roznášená vzduchem se mohou uchytit prakticky kdekoliv. Pro většinu zahrádkářů je jejich odstranění životně důležitou věcí, ale proč nedat i tomuto kusu dřeva novou šanci k životu. Výroba věšáku z náletové dřeviny dokáže zkrášlit nejednu předsíň, a pokud si s jeho výrobou alespoň trochu pohrajeme, můžeme během chvíle získat opravdu unikátní kousek, který nám nakonec bude závidět každá příchozí návštěva.

Materiál a potřebné nářadí

  • odříznutá náletová dřevina
  • pařez
  • nůž
  • aku vrtačka
  • smirkový papír
  • vosk

Pokud se nám na zahradě usadila náletová dřevina, která díky naší netečnosti poněkud vyrostla, můžeme si z ní vyrobit krásný netradiční věšák na oblečení. Větev si tedy nejprve odřízneme a očistíme od kůry. Veškerou kůru odstraníme nožíkem. Jakmile máme náletovou dřevinu nahrubo očištěnou, doladíme její vzhled smirkovým papírem. Celou větev si perfektně zahradíme. Získáme tak krásně hladký, bělostný a čistý vzhled vhodný pro výrobu věšáku. Připravenou větev si otočíme a ze spodní strany doprostřed kmínku vyvrtáme za pomoci aku vrtačky díru.

Doprostřed kmínku vyvrtáme díru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Doprostřed kmínku vyvrtáme díru

Větev na věšák máme připravenou. Nyní se můžeme věnovat pařezu, který bude tvořit podstavec našeho vychytaného věšáku. Do prostřední části pařezu vyvrtáme díru. K tomu nám perfektně poslouží aku vrtačka vybavená vrtákem na dřevo s velkým průměrem. Díra musí mít takový průměr, abychom do pařezu, resp. vyvrtané díry mohli bezpečně usadit naši větev z náletové dřeviny.

Jakmile máme díru pro věšák vyvrtanou, otočíme pařez a ze spodní části do předvrtané díry našroubujeme dlouhý vrut. Do předvrtané díry následně naneseme lepidlo, nasuneme očištěný věšák z náletové dřeviny a ze spodní části pařezu přišroubujeme pařez k věšáku.

Očištěný kmínek nasadíme do pařezu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Očištěný kmínek nasadíme do pařezu

Netradiční věšák máme skoro hotový. Jakmile je očištěná větev připevněná, postavíme pařez do jeho přirozené polohy. Větev z náletu perfektně drží ve svém stojanu a my se můžeme pustit do ošetření věšáku a jeho následné dozdobení. Dřevěnou větev i podstavec z pařezu ošetříme voskem. Malou houbičkou jej naneseme na veškerá místečka a necháme zaschnout. V místě, kde se kmínek věšáku spojil s pařezem, vysteleme místo hrubou pytlovinou, která báječně doladí přirozený vzhled věšáku z náletové dřeviny.

Přírodní, praktický a vychytaný osobní sluha je hotový. Výroba věšáku nezabrala mnoho času a nám už nezbývá nic jiného, než úžasný kousek ozdobit oblečením, které perfektně doladí jeho přirozený vzhled.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, Láďa Hruška

Publikováno: 18. 8. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová